Oyun Haberleri

Firaxis, XCOM direktörü Jake Solomon ayrılırken yeni Civilization oyununu duyurdu

Firaxis, XCOM direktörü Jake Solomon ayrılırken yeni Civilization oyununu duyurdu

Jake Solomon, en son Marvel’s Midnight Suns’ı yönetmeden önce XCOM: Enemy Unknown ve devam filminin mükemmel yeniden başlatılmasını yönettiği yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından Firaxis’ten ayrıldığını duyurdu (bu aynı zamanda harika, eğer böyle bir insansanız). Blade ile yoga dersleri almak istiyor). Firaxis bir nebze teselli ödülü ile haberi duyurdu: Yeni bir Civilization oyunu yolda.

Firaxis’in şu anki COO’su Heather Hazen, 25 yıldır Firaxis’te bulunan ve 30’dan fazla oyunun lansmanını denetleyen ayrılan Steve Martin’in (hayır, komedyen değil) yerine stüdyo başkanlığına terfi etti. Hazen, Fortnite’ta baş yapımcı olarak çalıştıktan sonra 2020’de stüdyoya katıldı, ancak daha önce Popcap iyiyken ve Plants vs. Zombies ve Bejeweled gibi oyunlarda yer aldığında Popcap’ta çalıştı. Ve Hazen, insanlara ne beklemeleri gerektiğini söylemek için hiç vakit kaybetmedi.

Hazen, “Firaxis’in efsanevi Civilization serisinin bir sonraki yinelemesinde geliştirilmekte olduğunun duyurulmasıyla başlayarak, stüdyonun hikayeli mirasını sürdürme fırsatına sahip olduğum için çok heyecanlıyım” dedi. “Sektörümüzdeki en iyi geliştiricilerden bazılarıyla çalıştığım için şanslıyım ve Civilization serisini dünya çapındaki milyonlarca oyuncumuz için heyecan verici yeni zirvelere taşıma planlarımız var. Ayrıca Marvel’s Midnight’ı desteklemeye devam edeceğiz. Lansman sonrası içerikle Suns ve ekiplerimiz için yeni yaratıcı projeleri keşfedin.”

Hadi Heather: XCOM 3? Bu zor zamanlarda bizim için biraz XCOM? Ne yazık ki orada durur, ancak duyuru, Civilization 6’nın baş tasarımcısı ve deneyimli bir Civ olan Ed Beach’in yeni projeye liderlik edeceği haberini içerir. Ayrıca tümseklerin arasına gömülü çok etkileyici bir sayı var: Civ 6, serinin en çok satan oyunuydu ve oyunlar toplamda 65 milyondan fazla kopya sattı.

Ancak Sid Meier’s Firaxis’in başka bir Sid Meier’s Civilization oyunu yapacak olması şaşırtıcı değil. Solomon’un ayrılışı stüdyo için büyük bir kayıp çünkü sıra tabanlı stratejiyi modern çağa getiren ekipleri yönetti. Orijinal XCOM, şimdiye kadar yapılmış en sevdiğim oyunlardan biri ve Firaxis’in yeniden düzenlenmesi hakkında söyleyebileceğim tek şey: Harika bir iş. Bu oyun ve devamı, muhtemelen şimdiye kadar oynadığım eski bir favorinin en iyi canlandırmaları.

Solomon, stüdyoda geçirdiği zamana oldukça güzel bir saygı duruşunda bulunmak için sosyal medyayı kullandı.

Daha fazla gör

Solomon, “Ben büyük bir hayalperestim ve XCOM (ve XCOM 2 ve War of the Chosen) ve Marvels Midnight Suns’ı yaparak ömür boyu sürecek iki hayalimi gerçekleştirdim” dedi. “Yaşayan en şanslı çocuğum. Büyürken en sevdiğim oyun XCOM’du; bu yüzden bir oyun geliştiricisiyim. Marvel çizgi romanları beni bir hayalperest yaptı ve bu karakterler benim geniş ailem gibi hissettirdi.

OKU  Söylentiler: Leatherface Gün Işığına Kadar Ölebilir

“Sid’e minnettarım [Meier] her şeyden önce bana öğrettiğin için. Eğer onun yarısı kadar iyiysem, şimdi olduğumdan iki kat daha iyi olacağım. Geçmişteki ve şimdiki Firaxis takım arkadaşlarıma hayalleri gerçeğe dönüştürdükleri için minnettarım. Gerçek sevgi ve şükran. Birlikte çok güzel şeyler yaptık.”

Solomon, “beynim yeni bir rüyayla yanıyor. Onu kovalamanın zamanı geldi” diyerek sözlerini bitiriyor.

Dolayısıyla gelecekte Solomon’dan daha fazla haber alacağımıza şüphe yok ama ne yazık ki XCOM 3’ü o yönetmiyor. Sırada ne pişirdiğine bakın.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.