Oyun Haberleri

Disco Elysium stüdyosu, orijinal oyunun jeneriğinden kalan son yazar da dahil olmak üzere personelinin yaklaşık %25’ini işten çıkarıyor

Harry and Kim

GLHF’den gelen bir çift rapora göre, Disco Elysium geliştiricisi ZA/UM, X7 kod adlı Disco Elysium’a yönelik bağımsız genişletmeyi iptal etti ve ZA/UM’da yazar olarak anılan son çalışan Argo Tuulik de dahil olmak üzere 24 işçiyi işten çıkarıyor. Orijinal Disco Elysium. ZA/UM daha sonra PC Gamer’a yaptığı açıklamada işten çıkarmaları ve proje iptallerini doğruladı.

Orijinal sürümde editör olarak anılan Final Cut yazarı Justin Keenan da dahil olmak üzere orijinal ekibin diğer üyeleri şirkette kalırken, bu, üç önemli geliştiricinin çekişmeli bir şekilde ayrılışına tanık olan stüdyo için süreklilikte endişe verici bir kopuş. 2021’de stüdyo yöneticilerinin mali suiistimal iddiaları arasında.

Tuulik ve ZA/UM baş yazarı Dora Klindžić, etkilenen işçilerin çoğunluğunun X7’nin gelişiminin bir parçası olduğunu doğrulamak için GLHF ile kayıtlara geçti. CEO Ilmar Kompus’un herkese açık bir e-postasına göre, geriye “duraklatma” aşamasında olan P1 kod adlı bir proje ve ayrıca aktif geliştirme aşamasında olan C4 ve M0 kod adlı iki proje kalıyor.

ZA/UM’nin Disco Elysium’un piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda iptal edilen en az bir oyunu daha var ve bu bana endişe verici bir odaklanma eksikliğine işaret ediyor: orta büyüklükteki stüdyonun görünüşte olduğu beş yıl içinde iki iptal edildi ve bir “duraklatıldı” oyun eş zamanlı projelere yayılıyor.

İkinci GLHF raporunda Tuulik ve Klindžić, ZA/UM’daki çalışma ortamı hakkında küçümseyici bir şekilde konuştu. Klindžić, 2022’de oradan başlamayı “90’larda Yugoslavya’da doğmuş olmakla karşılaştırdı: partiyi kaçırdınız ve şimdi elde ettiğiniz tek şey kan dökülmesi.” Ayrıca “X7’nin son iki ayının kriz, tükenmişlik ve çatışmalarla dolu olduğunu” belirtti.

20. yüzyıl komünizmi temasını sürdüren Tuulik, People Make Games belgeselinden sonra stüdyodaki atmosferi “Sovyetler Birliği’nden faşist Rusya Federasyonu’na geçiş”e benzetti. Tuulik ayrıca isimsiz bir kaynağın şirkette kadınların ayrımcılığa uğradığı yönündeki iddiasını doğruladı: “Disco’nun lansmanından bu yana stüdyodan ayrılan veya stüdyodan ayrılmak zorunda bırakılan en az beş kadın tanıyorum ve bunların arasında Tõnis Haavel’in de önemli bir faktör olduğu belirtiliyor. Burada sıfır kadın var. yaratıcı liderlikte ve genel olarak liderlik pozisyonlarında çok az kadın var.”

OKU  Elden Ring Oyuncusu Godskin Duo'yu Tek Vuruşta Yendi

Tõnis Haavel, Disco Elysium’da yapımcı olarak anılıyor ve Azerbaycan’daki kötü bir arazi anlaşması nedeniyle Estonya’da yatırımcı dolandırıcılığından suçlu bulundu. Haavel ve CEO Kompus, ZA/UM ile 2021’de şirketten ihraç edilen üç önemli geliştirici arasındaki hukuki anlaşmazlığın merkezi figürleri: yazarlar Robert Kurvitz ve Helen Hindpere ve sanatçı Aleksander Rostov. Üçü, şirketin ve değerli Disco Elysium IP’sinin kendilerinden alındığını iddia ederken Haavel ve Kompus, geliştiricilerin görevlerini yerine getirmede başarısız olduklarını ve zehirli bir çalışma ortamı yarattıklarını iddia ediyor.

ZA/UM Studio, PC Gamer’a şu açıklamayı yaptı:

“Tüm stüdyolarda olduğu gibi, ekibimizin büyüklüğünü devam eden işe göre ayarlıyoruz, yeni bir projeye başladığımızda büyüyoruz ve iptal edildiğinde küçülüyoruz. Yetenekli meslektaşlarımızı kaybetmek her zaman zordur ve ayrılanlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz. ZA/UM’a.”

ZA/UM Zaman Çizelgesi

 • 2000’li yılların başı: Disco Elysium’un baş yazarı Robert Kurvitz, Estonya’nın Tallinn kentinde diğer anarşist punklarla birlikte ilk Elysium kurma masa üstü oyunlarını düzenliyor.
 • 2000’lerin sonu: ZA/UM başlangıçta Estonya’da bir sanatçı kolektifi olarak birleşiyor.
 • 2013: Robert Kurvitz, Elysium ortamında geçen bir roman ve ilk ticari çalışma olan Kutsal ve Korkunç Hava’yı yayınladı.
 • 2016: Disco Elysium’un “Öfkelerle Ateşkes Yok” (Reddit’te arşivlendi) olarak EOY 2016 sürümüyle birlikte ilk kez kamuoyuna açıklanması. Yapımcı Kaur Kender, ilk aşamalardan beri yaratıcı ve yönetimsel olarak işin içinde yer alıyor; Tõnis Haavel, nihai CEO Ilmar Kompus ve Estonyalı kapitalist Margus Linnamäe’nin daha fazla yatırımı var. ZA/UM’un genel merkezi başlangıçta sızdıran bir bodrum katında bulunuyordu
 • 2019: Disco Elysium eleştirmenlerin beğenisini kazandı. PMG belgeselindeki geliştirici röportajları, bunun yayınlanmadan önceki “dokuz aylık kriz” nedeniyle zorlu bir gelişme olduğunu öne sürüyor.
 • Mart 2021: Disco Elysium: The Final Cut, oyunun kesin sürümü olarak piyasaya sürüldü. Helen Hindpere başyazar olarak anılırken, Kurvitz ve Rostov’un bir devam filmi üzerinde çalıştığı söyleniyor.
 • 2021 Sonbaharı: Proje lideri Kurvitz, baş sanatçı Aleksander Rostov ve yazar/Final Cut baş yazarı Helen Hindpere “istemeden” şirketten ayrıldı.
 • Haziran 2022: Kurvitz ve Rostov, Çinli yayıncı NetEase’in desteğiyle Red Info Ltd. adında yeni bir geliştirme şirketi kurdu.
 • Ekim 2022: Disco Elysium editörü ve eski ZA/UM üyesi Martin Luiga, üçlünün ayrılışını açıkladı, daha sonra ZA/UM tarafından onaylandı ve Rostov’dan diğer ikisinin ortak imzaladığı bir mektup geldi.
 • Trio, CEO/yatırımcı Kompus ve yatırımcı arkadaşı Haavel tarafından yatırımcı/Disco Elysium yapımcısı Kaur Kender’in desteğiyle şirketin çoğunluk hissesini satın almak için ZA/UM’dan 4,8 milyon Euro’nun haksız şekilde görevden alınmasının yanı sıra suiistimal edildiğini iddia ediyor.
 • Kompus, ZA/UM aracılığıyla toksik yönetim tarzını, kadın çalışanların küçümsenmesini, fikri mülkiyet hırsızlığına teşebbüs edilmesini ve Kurvitz ile Rostov’un diğer suiistimallerini iddia ediyor. GamesIndutry.biz, anlatıyı en azından kısmen desteklemek için bilinmeyen sayıda anonim kaynaktan alıntı yapıyor.
 • Kender, Kompus ve ZA/UM’a 4,8 milyon Euro’luk zimmete para geçirme nedeniyle dava açtı; Kurvitz ve Rostov ise şirkete karşı ayrı bir dava açtı.
 • Aralık 2022: Kender, Kompus’un para iadesini öne sürerek ZA/UM’a karşı açtığı davayı geri çekti ancak ilk etapta neden 4,8 milyon Euro’ya sahip olduğuna dair herhangi bir açıklama yapmadı. Bu zamandan bu yana PMG, Kender’in ZA/UM’de kalan hisselerini Kompus’a sattığını bildirdi.
 • Mayıs 2023: Hukuk mücadelesindeki her iki tarafla ve halen ZA/UM’da çalışan geliştiricilerle yapılan röportajların yer aldığı People Make Games belgeseli yayınlandı.
 • 15 Şubat 2024: ZA/UM, Disco Elysium’un “bağımsız genişletmesi” olduğu iddia edilen “X7” kod adlı projeyi iptal etti ve şirketin yaklaşık dörtte biri olan 24 çalışanı işten çıkardı. Orijinal oyunun jeneriğinden kalan son yazar Argo Tuulik, işten çıkarılan işçilerden biri.
OKU  Bugünün Wordle 561 yanıtı ve 1 Ocak Pazar günü için ipucu

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.