Oyun Haberleri

Gerçekten istiyorsanız, AMD X3D CPU’nun 3D V-Cache’inde bir RAM diski oluşturabilirsiniz.

Render of AMD 3D V-Cache technology

Şimdi burada ilginç bir şey var, sırf ilgi açısından da olsa. Twitter/X kullanıcısı Nemez AMD Ryzen 7 5800X3D işlemcinin Seviye 3 önbelleğinde tutulan bir RAM diski oluşturmayı başardı ve sonuçlar, kıyaslandığında en hızlı NVMe sürücülerinin tembel hayvan gibi görünmesini sağladı.

Nemez (Tom’s Hardware aracılığıyla), bazı özel ayarları kullanarak CrystalDiskMark karşılaştırmasını kullandı ve sırasıyla 182 GB/s ve 175 GB/s sıralı okuma ve yazma hızlarına ulaştı. Buna karşılık, hızlı bir PCIe 5.0 NVMe SSD yaklaşık 12 GB/s okuma ve yazma hızlarına ulaşabilir; bu da L3 önbellek sürücüsünün aşağı yukarı 15 kat daha hızlı olduğu anlamına gelir. Ancak 5800X3D’nin L3 önbelleğinin en yüksek bant genişliği 2 TB/s’ye kadardır, dolayısıyla bu sonuçlar potansiyelinin yalnızca bir kısmını kullanıyor.

FAT32 diski, OSFMount kullanılarak oluşturuldu ve 16 iş parçacığı ile 1 kuyruk derinliği ile özel SEQ 256KB testi kullanılarak CrystalDiskMark 8.0.4 ile test edildi. O zaman bile test sonuçları istikrarsızdı. Elbette böyle bir test tamamen akademiktir.

RAM sürücüsü için L3 önbellek kullanmanın çok pratik olmadığını söylememiz gerekir; çünkü 5800X3D’nin 96MB önbelleğinin tamamını kullanmış olsanız bile, herhangi bir kullanım için çok küçüktür ve bu şekilde erişilebilir olacak şekilde tasarlanmamıştır. . AMD’nin bu tür bir kullanım durumunu mükemmelleştirmek için kaynak ayırması pek olası değil. AMD’nin üst düzey EPYC Genoa-X işlemcilerinin 1 GB’tan fazla L3 önbelleğe sahip olduğunu unutmayın. Gerçekten istiyorsanız, kullanılabilir bir RAM diski için yeterince büyük. Milyoner olmanın da faydası olur.

Bir RAM diski, geçici sistem RAM’inin (veya AMD’nin V-Cache durumunda SRAM’in) bir kısmını bir disk sürücüsü gibi işleyerek çalışır. RAM diskleri, hiçbir zaman ana akım olarak görülmese de geçmişte daha popülerdi.

Düzgün yapılandırılmış bir RAM sürücüsü, mekanik sabit sürücülerden çok daha hızlı performans değerleri sağladı ve bazı uygulamalar, yeterince büyük bir RAM sürücüsünün sunduğu yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresinden yararlanarak başarılı oldu.

OKU  GOG, büyük kış indirimini başlatmak için ücretsiz bir oyun veriyor

Kim bilir? Gelecekte AMD, 96 MB’ın üzerinde yığılmış L3 önbelleğe sahip tüketici V-Cache CPU’larına sahip olabilir. L3 önbelleğinde 150 GB’lık bir oyun barındırmanın yakın zamanda gerçekleşemeyeceğini düşünüyorum. Her neyse, eğer mümkün olursa, o zamana kadar oyun boyutları muhtemelen bir ya da üç terabayt yer kaplayacak…

En iyi Black Friday PC oyun fırsatları:

En iyi indirimlerin tümü tek bir yerde
Black Friday oyun dizüstü bilgisayarı anlaşmasında fazla ödeme yapmaktan nasıl kaçınılır: Ne kadar ödenecek ve nereden satın alınacak
En iyi Black Friday önceden oluşturulmuş anlaşmasını nasıl tespit edebilirsiniz:

Bu yıl PC için fazla ödeme yapmayın


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.