Oyun Haberleri

Google çalışanlarının ‘patolojik yalancı’ AI chatbot Bard’ı serbest bırakmaması için yalvardığı bildirildi

Half of Artificial Intelligence robot face

Bloomberg tarafından incelenen dahili belgelere göre (yeni sekmede açılır)birkaç Google çalışanı, Bard’ın (yeni sekmede açılır) AI chatbot, düşük kaliteli, yanlış ve potansiyel olarak tehlikeli yanıtları gerekçe göstererek Mart sürümüne hazır değildi. Bard hakkında çalışanlardan olduğu iddia edilen iki alıntı: “patolojik yalancı” ve “utanç verici.”

ozan (yeni sekmede açılır) Google’ın OpenAI’nin ChatGPT’sine verdiği yanıttır (yeni sekmede açılır). CEO Sundar Pichai, “dünyanın engin bilgisi ile büyük dil modellerimizin gücü, zekası ve yaratıcılığını birleştiriyor” dedi. Ancak Bloomberg, şirketin iddiaya göre rekabetçi “kırmızı kod” olarak adlandırdığı ChatGPT ile rekabet etmek için Google’ın Bard’ı kapıdan kovduğunu bildirdi.

Bloomberg’in haberine göre bir çalışan, 7.000 çalışan tarafından görüntülenen dahili bir mesaj grubuna “Bard işe yaramazdan da beter: lütfen başlatmayın” diyen bir mesaj gönderdi. Lansmandan hemen önce, Google’ın AI yönetişim lideri Jen Gennai’nin, Bard’ın yanıtlarının potansiyel olarak zararlı olabileceğini söyleyerek kendi ekibi tarafından yapılan bir risk değerlendirmesini reddettiği bildirildi.

Bloomberg birkaç örnek bildiriyor: Bir kazayla sonuçlanabilecek bir uçağa inişle ilgili öneriler ve “ciddi yaralanma veya ölümle” sonuçlanabilecek tüplü dalış talimatları.

Google’ın eski bir yöneticisi olan Meredith Whittaker, Bloomberg’e şirkette “AI etiğinin arka planda kaldığını” söyledi.

Google Bard, “önemli kararlar” için tavsiyesine güvenmemenizi söylüyor. (İmaj kredisi: Gelecek)

ChatGPT’nin gerçekle ilgili kendi sorunları var (yeni sekmede açılır) ve cevaplar için kazıdığı bilgilerin uygun şekilde tedarik edilmesi. Şu anda Google, Bard’dan bir “deney” olarak bahsediyor ve Bloomberg’in sözleriyle, şirket için “sorumlu yapay zekanın en önemli öncelik olduğunu” savunuyor.

Bir deney olarak, Google Bard’a tavsiyesinin potansiyel olarak tehlikeli olup olmadığını sordum ve şu yanıtı verdi:

“Özellikle sağlık veya diğer hassas konularla ilgiliyse, tavsiyemin tehlikeli olması mümkündür. Hâlâ geliştirme aşamasındayım ve her zaman iyi ve kötü tavsiyeyi ayırt edemiyorum.”

OKU  Hogwarts Legacy Modu, Star Wars Speeder Bisikletlerinde Uçmanıza İzin Verir

Ayrıca “önemli kararlar” için tavsiyesine güvenmememi ve “bir insanla aynı anlayış ve bilgiye sahip olmadığını” söyledi.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi SSD: Piyasadaki en iyi katı hal sürücüleri
Oyun için en iyi PCIe 4.0 SSD: Hızlı sürüşler
En iyi NVMe SSD: SSD iyiliğinden şeritler
En iyi harici sabit sürücüler: Ufkunuzu genişletin
En iyi harici SSD’ler: Hızlı, sağlam ve taşınabilir

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.