Oyun Haberleri

Yeni Rapora Göre Fiziksel Oyun Satışları Önemli Ölçüde Düştü

video game cds dvds bluray discs

İngiltere’deki video oyunları endüstrisinin sağlığına ilişkin yeni bir rapora göre, video oyunlarının fiziksel kopyalarının satışları oldukça düştü. evden bir konsol veya PC çok çekici. Görünüşe göre asırlık dijital ve fiziksel tartışma, kendi evlerinin rahatlığında oyun satın almayı tercih eden insanlar tarafından çözülüyor.


Fiziksel satışlar son on yılda istikrarlı bir düşüş yaşadı. Efsanevi video oyunu geliştiricisi Valve’ın sahibi olduğu ve işlettiği Steam başta olmak üzere dijital vitrinlerin yükselişiyle, eski Brick and Mortar perakende modeli ayak uydurmak için mücadele etti. Artık Microsoft, Nintendo ve Sony kendi güçlü dijital vitrinlerini sunduğuna göre, diskler ve kartuşlar çağı sona yaklaşıyor gibi görünüyor.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

İLGİLİ: Sony, Dijital Satışa Yönelik Hareket İçin Yaklaşık 90 PlayStation Çalışanını İşten Çıkardı

Dijital Eğlence ve Perakende Derneği (ERA), diğer hizmetlerin yanı sıra müzik ve video oyunu endüstrileri için fiziksel ve dijital medya satışlarını izleyen İngiltere merkezli bir ticari kuruluştur. ERA, 2022’de satılan oyunların %89,5’inin dijital indirmeler olduğunu tahmin ediyor. Satılan kopyaların yalnızca %10,5’i fiziksel diskler veya kartuşlardı. Birleşik Krallık’ta satılan her 10 oyundan dokuzunu dijital satışlar oluşturuyor. Sonuç olarak, Birleşik Krallık oyun endüstrisi toplam 4,7 milyar Euro değerinde satış yaparak müzik, TV ve film sektörlerinin satış rakamlarını çok geride bıraktı.

xbox-one-disklerinde ince ayar yapıldı

Steam ve Epic gibi dijital oyun perakendecileri satış rakamlarını tam olarak açıklayamadıkları için ERA, verilerin tahminlere dayalı olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Yine de ERA, video oyun endüstrisinin devlerinin güvendiği verileri üretme konusunda bir itibar kazandı. Verileri, fiziksel medyanın daha büyük bir eğilime işaret ettiğinde, inatçı hayranlar ve video oyunu koruma uzmanları için giderek daha fazla niş bir satın alma haline geliyor, yayıncılar dinliyor ve satış planlarını buna göre ayarlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital ve fiziksel video oyunu satışlarına gelince, Şubat 2022’de NDP Game Pulse adlı bir video oyun endüstrisi veri izleyicisi, ABD’de kartuş veya disklerle satın alınabilecek yeni oyun sayısının önemli ölçüde düşerek 226 başlığa düştüğünü tespit etti. 2021, 2018’deki 321 oyunla karşılaştırıldığında. Bu, iki yılda %30’luk bir düşüş anlamına geliyor ve fiziksel oyun satışlarının yüzdesi, pazarın yalnızca %10,3’lük bir payına sahip. Bu eğilim, dijital olarak piyasaya sürülen bağımsız oyunların, üretim maliyetlerini haklı çıkaran bir başarı derecesine ulaştıktan sonra fiziksel olarak piyasaya sürülen artışına yansımıştır. Oyun yayıncıları, tüketici tercihlerinin ağırlıklı olarak dijital satın alımlara yöneldiğini ve değişimi yansıtmak için geçmişte olduğundan daha az fiziksel kopya ürettiklerini not ediyor. Eğilim, fiziksel kopyaların bir gereklilikten çok bir yenilik haline geldiğine işaret ediyor.

DAHA: Google Stadia’nın Kapatılması, Dijital Oyunların En Büyük Dezavantajları Hakkında Acımasız Bir Hatırlatmadır

Kaynak: BBC/Ars Technica

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Dead Space yaması, Digital Foundry açıklamasından bir gün sonra can sıkıcı bulanık dokuları düzeltir
İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Destiny 2 Planing Devasa Sezon Ortası Silah Hasarı Güçlendirmeleri

Oyun Haberleri

Bu sürükleyici lo-fi simülasyon oyununda bir bataklık şeytanı olun, kaosa neden olun, bir şeyler çalın

Oyun Haberleri

Genshin Impact Player 65 Karakterin Tümünü Seviye 90'a Getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir