Sağlık

İşitme cihazları artık mevcut OTC: bilmeniz gereken her şey

İşitme cihazları artık mevcut OTC: bilmeniz gereken her şey

Pinterest’te paylaşın
Johner Resimleri/Getty Resimleri
  • FDA şimdi işitme cihazlarının tezgahta satılmasına izin veriyor.
  • Bu, işitme cihazlarını birçok insan için daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirebilir.
  • Bu OTC işitme cihazları, hafif ila orta derecede işitme kaybı olan yetişkinler içindir.

İlk kez, işitme cihazları artık birçok büyük eczanede veya diğer perakendecilerde tezgahta satılmaktadır.

Bu, Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) bu yaz işitme cihazlarının doktor reçetesi olmadan satılmasına izin veren yeni bir karar yayınlamasından aylar sonra geldi.

Bu hareket, işitme kaybı olan birçok Amerikalının işitme cihazlarına erişmesini tarihsel olarak engelleyen yüksek maliyetler ve tıbbi muayene gereklilikleri de dahil olmak üzere bazı engelleri ortadan kaldırıyor.

İşitme cihazları artık birçok yerel eczanede, eczanede ve çevrimiçi perakende mağazalarında mevcuttur.

Kural, hafif ila orta derecede işitme kaybı olan 18 yaş ve üstü kişiler için sesi yükselten yaygın bir işitme cihazı türü olan hava iletimli işitme cihazları için geçerlidir.

“İşitme kaybı, milyonlarca Amerikalının günlük sosyal etkileşimlerinde etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğini etkileyen kritik bir halk sağlığı sorunudur. Bu yeni düzenleyici kategorinin oluşturulması, hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişilere yerel mağazalarında veya çevrimiçi olarak bir dizi güvenli, etkili ve uygun fiyatlı işitme cihazına kolay erişim sağlayacaktır.” Robert M. Califf, bir basın bülteni Ağustosda.

Kural, işitme cihazlarına erişimi nasıl iyileştirecek?

2017’de Kongre, FDA’nın reçetesiz OTC işitme cihazlarının satışına izin vermesini gerektiren bir yasa çıkardı.

Haziran 2021’de Başkan Joe Biden, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanını ucuz işitme cihazlarının bulunabilirliğini artırmaya yönlendiren bir yürütme emri imzaladı.

Ekim 2021’de FDA, önerilen kural hakkında hastalardan, halk sağlığı kuruluşlarından ve paydaşlardan gelen binlerce kamu yorumunu gözden geçirdi.

OKU  Her üç Amerikalıdan biri aşırı gürültüye maruz kalıyor. İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

Son kural 16 Ağustos 2022’de yayınlandı ve OTC işitme cihazları bu ay kullanıma sunuldu.

Maksimum ses çıkışı, cihazın kulak kanalına ne kadar derine yerleştirilebileceği, kullanıcı tarafından ayarlanabilen ses kontrolü ihtiyacı ve net, basit kullanım talimatlarının dahil edilmesi dahil olmak üzere işitme cihazları için birçok gereksinim vardır.

İşitme cihazı üreticilerinin yeni gereksinimlere uyması için Nisan 2023’e kadar süreleri var.

OTC işitme cihazları hakkında bilinmesi gerekenler

Kaliforniya, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’ndeki Pasifik Nörobilim Enstitüsü’nde Yetişkin ve Pediatrik Koklear İmplant Programı odyolog ve odyoloji şefi Rebecca Lewis, OTC işitme cihazlarının hafif ila orta derecede işitme kaybı olan yetişkinler için en iyi sonucu verdiğini söylüyor.

Lewis, “Bir kişi sessiz ortamda oldukça iyi duyuyor ancak arka plan gürültüsüyle ilgili sorun yaşıyorsa, OTC işitme cihazı için iyi bir aday olabilir.” Dedi.

OTC işitme cihazları tıbbi bir değerlendirme gerektirmediğinden, odyologlar ciddi işitme kaybı veya kulak kiri veya asimetrik işitme kaybı gibi tedavi edilebilir sağlık sorunları olan bazı kişilerin ihtiyaç duydukları bakımı alamayabileceğinden endişe etmektedir.

Lewis, “Tek taraflı işitme kaybı, ani işitme kaybı, bir veya iki kulakta kulak çınlaması, ototoksik ilaç öyküsü, kulak ağrısı veya sık sık baş dönmesi yaşayan kişiler, OTC ürünlerini kullanmadan önce mutlaka lisanslı bir odyolog ve doktora danışmalıdır.” Dedi. .

Staten Island Üniversite Hastanesi baş odyologu Pamela Marx, daha ciddi işitme kaybı sorunları olan kişiler için bir odyolog, işitme cihazlarının kişisel ihtiyaçları ve işitme kaybı türü için en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için bir değerlendirme yapabilir ve danışmanlık sunabilir.

Milyonlarca işitme kaybı olan insan hiç işitme cihazı kullanmadı

Hakkında 30 milyon Amerikalı Her iki kulakta da işitme kaybı ve tahminler, işitme cihazı kullanmaktan fayda görebilecek işitme kaybı olan kişilerin önemli bir bölümünün bunları hiç kullanmadığını göstermektedir.

OKU  Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Tahminler, 70 yaş ve üzeri işitme kaybı olan yetişkinler arasında yalnızca üç kişiden birinin (yüzde 30) işitme cihazı kullandığını göstermektedir.

İşitme cihazlarından yararlanabilecek 20 ila 69 yaş arasındaki yetişkinlerin yalnızca yüzde 16’sı bunları kullanmıştır.

Marx, “İşitme kaybı olan kişiler kendilerini daha fazla izole etme, aile ve arkadaşlarla daha az iletişim kurma ve marketler gibi ortak alanlarda zorluk çekme eğilimindedir” diyor.

Birçok engeller işitme cihazlarının kullanımı için daha önce belgelenmiştir. Bunlar arasında damgalanma, işitme kaybının hafife alınması, yüksek maliyetler ve düşük fayda beklentileri yer alır.

Marx’a göre, Medicare hastalara rutin işitme testleri için geri ödeme yapmaz ve hastalara işitme cihazı reçete edildiyse değerlendirme için ödeme yapmaları gerekir.

Reuters’in bildirdiğine göre, Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi direktörü Brian Deese, hükümetin FDA’nın kararının insanlara işitme cihazı başına yaklaşık 2.800 dolar tasarruf sağlayacağını tahmin ettiğini söyledi.

“Umarım OTC’ler erişimi artıracak ve bireyleri iletişim zorluklarını çözmeye teşvik edecektir. Yine de bir işitme uzmanına görünmek için kesinlikle geçerli nedenler var” diyor Lewis.

Alt çizgi:

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından alınan yeni bir karar sayesinde, tezgah üstü işitme cihazları artık yerel eczanelerde satılmaktadır. İşitme cihazları, hafif ila orta derecede işitme kaybı olan yetişkinler için mevcuttur. Daha ciddi işitme kaybı sorunları olan kişiler, ihtiyaç duydukları tedaviyi almak için bir odyolog görmelidir.

İlgili yazılar
Sağlık

Her üç Amerikalıdan biri aşırı gürültüye maruz kalıyor. İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

Sağlık

OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Sağlık

İşitme kaybınız varsa işitme cihazları bunama riskinizi azaltmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir