Sağlık

Günlük multivitamin almak bilişsel yaşlanmayı yavaşlatmaya ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir

Günlük multivitamin almak bilişsel yaşlanmayı yavaşlatmaya ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir

Pinterest’te Paylaş
MoMo Productions/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, günlük multivitamin almanın bilişinizi ve hafızanızı geliştirebileceğini ortaya koyuyor.
  • Araştırmacılar, multivitamin verilen kişilerin iki yıllık bir süre içinde hafızalarında ve bilişsel işlevlerinde ılımlı iyileşmeler olduğunu buldu.
  • Vitamin bilişsel yaşlanmaya yardımcı olabilir.

Yeni araştırmalar, multivitaminlerin hem bilişsel yeteneklerinizi hem de hafızanızı korumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

American Journal of Clinical Nutrition’da 18 Ocak 2024’te çevrimiçi olarak yayınlanan yeni çalışma, günlük multivitamin takviyesinin hem küresel biliş hem de epizodik hafıza için faydalı olduğunu bildiriyor.

Küresel bilgi Olaysal bellek geçmiş olaylara ve deneyimlere ilişkin hatırlamalarımızla ilgilenirken, algımızın genel durumunu ifade eder.

Çalışma, COcoa Takviyesi ve Multivitamin Sonuçları Çalışması’nın (COSMOS) bir parçası olan bir dizi çalışmanın üçüncüsüdür.

COSMOS’un amacı, kakao flavanollerinin veya multivitaminlerin bilişsel gerileme, kalp hastalığı, felç ve kanser gibi belirli sağlık koşullarının riskini azaltıp azaltamayacağını belirlemektir.

Multivitaminler daha iyi hafıza ve biliş sağlar

Önceki iki COSMOS çalışmasında araştırmacılar insanların bilişini telefon ve internet aracılığıyla incelediler. Mevcut çalışma için COSMOS-Clinic, klinikteki 573 kişiden oluşan bir alt grup üzerinde bilişsel değerlendirmeler gerçekleştirdiler.

Ekip, verilerini analiz ettikten sonra iki yıllık bir süre boyunca bu kişilerde multivitaminden “mütevazı” bir fayda buldu. Ayrıca katılımcıların epizodik hafızasında da önemli bir gelişme buldular.

Her üç çalışmadan elde edilen veriler birleştirildiğinde, hem genel bilişin hem de epizodik hafızanın geliştiğine dair güçlü kanıtlar olduğu ortaya çıktı.

Çalışma yazarları, günlük takviyenin, multivitamin yerine plasebo alanlara kıyasla bilişsel yaşlanmayı yaklaşık iki yıl geciktirdiğini tahmin etti.

Bu bulgular neden önemlidir?

Ulusal Sağlık Koalisyonu’nda kayıtlı diyetisyen ve beslenme uzmanı olan MS, RDN’den Kelsey Costa’ya göre bu bulgular önemlidir, çünkü “[m]Hafif bilişsel bozukluk (MCI) ve Alzheimer hastalığı (AD), Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle yaşlanan nüfusta önemli sağlık sorunlarını temsil ediyor.”

OKU  2024'te radarınızda olması gereken en iyi 5 kanser taraması

Costa, MCI’lı olanların yakın olduğunu kaydetti üç ila beş kez Bir çeşit demans geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

Ayrıca AD prevalansının %100’ün üzerine çıkması bekleniyor. 14 milyon 2060 yılına kadar. Bu özellikle İspanyol kökenlileri, Afrika kökenli Amerikalıları ve 85 yaş üstü insanları etkiliyor. Kadınlarda da daha sık görülmesi bekleniyor.

Costa, “MCI ve AD’nin özellikle yaşlı yetişkinler ve belirli gruplar arasında artan yaygınlık oranları göz önüne alındığında, güvenli ve etkili önleme tedbirlerinin araştırılması kritik önem taşıyor” dedi. “Çalışma, günlük multivitamin takviyesinin çözümün önemli bir parçası olabileceğini öne sürüyor.”

Multivitaminler neden hafızayı ve bilişi geliştirebilir?

Irvine Kaliforniya Üniversitesi’nde kayıtlı diyetisyen ve beslenme fizyolojisi alanında öğretim görevlisi olan Melanie Murphy Richter, MS, RDN, multivitaminlerde bulunan vitamin ve minerallerin çeşitli beyin fonksiyonları için katalizör olarak önemli bir rol oynadığını açıkladı.

“Örneğin, beyin için serotonin ve dopamin nörotransmiterlerini üretmek için B6 ve B12 gibi bazı vitaminlere ihtiyacımız var” diye açıkladı.

Richter, nörotransmiterlerin sinyallerin vücudun diğer bölgelerine iletilmesinde rol oynadığını söyledi.

“Yeterince üretilmezlerse sinyal yollarımız yavaşlar, hatta etkisiz hale gelir. Serotoninin uyku döngülerimizi belirlediğinden bahsetmiyorum bile. Serotoninin yetersiz üretimi, beyin de dahil olmak üzere vücutta yaşlanmayı hızlandırdığı bilinen uyku bozukluklarına yol açabilir” diye açıkladı.

Richter’e göre multivitaminlerin içerdiği C ve E vitaminleri ile selenyum ve çinko gibi mineraller gibi diğer mikro besinler de yaşa bağlı bilişsel gerilemeyle ilişkili oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilir.

Richter, mikro besinlerin aynı zamanda karbonhidrat, yağ ve protein gibi makro besinlerin parçalanması için de önemli olduğunu ekledi. Mikro besin eksiklikleri, besinlerimizi enerji için parçalayamamamıza neden olabilir, bu da beyinde enerji yoksunluğuna yol açabilir.

“Bu, beyin bulanıklığına, zayıf hafıza performansına ve sonuçta zamanla daha ciddi düşüşlere yol açabilir” diye açıkladı.

OKU  8 haftalık eğitim insülin direncini artırır ve kilo vermeye yardımcı olur

Richter son olarak beynin elektrik yükünün korunmasında büyük rol oynayan magnezyum, çinko ve bakır gibi minerallere dikkat çekti.

“Bu mikro besinlerin yetersiz tedariki… beyin hücreleri arasındaki iletişim sorunlarına ve genel beyin fonksiyonumuzun azalmasına yol açabilir” dedi.

Multivitamin almalı mısınız?

Alzheimer Derneği’nin bilimsel programlar ve sosyal yardımlardan sorumlu kıdemli yöneticisi Claire Sexton, DPhil, bu sonuçların cesaret verici olmasına rağmen kuruluşun bilişsel gerilemeyi önlemek için multivitaminlerin yaygın kullanımını tavsiye etmeye hazır olmadığını söyledi.

“Daha büyük, daha çeşitli ve daha temsili çalışma popülasyonlarında bağımsız doğrulayıcı çalışmalara ihtiyaç vardır” diye açıkladı.

Sexton, “Gelecekteki tedavi ve önlemlerin tüm popülasyonlarda etkili olması kritik önem taşıyor” diye ekledi. “Örneğin COSMOS Kliniği’nde multivitamin grubunda beyaz olmayanların oranı %2’den azdı ve plasebo grubunda beyaz olmayanların oranı %5’ti.”

Ancak multivitaminlerin elde edilmesinin kolay ve nispeten uygun fiyatlı olduğuna dikkat çekti. “Bu umut verici sonuçlar doğrulanırsa, özellikle yaşlı yetişkinlerde beyin sağlığını iyileştirmek, sağlık bakım maliyetlerini azaltmak ve bakıcı yükünü azaltmak gibi önemli halk sağlığı etkilerine sahip olma potansiyeline sahipler.”

Sexton ayrıca insanların, multivitaminler de dahil olmak üzere aldıkları her türlü takviyenin yararları ve riskleri hakkında sağlık uzmanlarıyla konuşmalarını tavsiye ederek, insanların besin maddelerini dengeli bir beslenme yoluyla almalarının tercih edilse de her zaman mümkün olmadığını belirtti.

Getir

Araştırmacılar günlük multivitamin takviyesinin bilişsel yaşlanmanın yavaşlaması ve hafızanın gelişmesiyle bağlantılı olduğunu bulmuşlardır.

Demansın yaygınlığının artması nedeniyle bu önemlidir.

Bellek ve bilişteki gelişmeler, vitamin ve minerallerin beyin sağlığında önemli bir rol oynamasından kaynaklanıyor olabilir.

Ancak insanların yaşlandıkça bilişsel gerilemeyi önlemek için multivitamin alması gerekip gerekmediğini söylemek için henüz çok erken. Bir multivitaminin sizin için uygun olup olmadığı konusunda sorularınız varsa doktorunuzla konuşmalısınız.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir