Oyun Haberleri

Dell’in yeni RTX 4070 destekli XPS 16 dizüstü bilgisayarı, karşı konulmaz bir OLED güzelliğidir

Solium Infernum, PC Gaming Show'a benzersiz bir Cehennem vizyonuyla geliyor: 'Kaos değil, bürokrasi yeri'

CES teknoloji festivali durdurulamaz bir ivmeyle üzerimize doğru gelirken, Dell en yeni XPS dizüstü bilgisayarlarının üzerindeki örtüyü kaldırdı ve yeni 16 inçlik model neredeyse karşı konulamaz görünüyor. Bu, sıradan bir oyun dizüstü bilgisayarı değil. Ancak Nvidia RTX 4070 GPU ile mevcut ve aynı zamanda muhteşem.

Dell, yeni XPS dizüstü bilgisayarları için, ilk kez geçen yılki XPS 13 Plus’ta görülen minimalist tasarım etiğini tüm ürün yelpazesinde uygulamaya koydu. En açık şekilde bu, dokunsal geri bildirimle yönlendirilen “görünmez” bir cam trackpad, sıkı aralıklı tuşlara sahip ultra düz klavye ve klavyenin üzerindeki panelde kaybolan akıllı arkadan aydınlatmalı fonksiyon tuşları anlamına gelir.

Ardından, birkaç yıldır XPS tasarım dilinin merkezinde yer alan ultra ince çerçeveleri ekleyin ve tartışmasız piyasadaki en şık ve en fütüristik görünümlü dizüstü bilgisayarlara sahip olun.

16 inçlik model, RTX 4070’e kadar grafiklerle sunulduğu için en ilgi çekici olanıdır. Ayrı grafiklere sahip yeni bir 14 inçlik model de var ancak bu, RTX 4050 GPU ile sınırlıdır.

13 inç XPS ayrı bir GPU ile elde edilemez, ancak serinin geri kalanı gibi Intel’in belki de şimdiye kadar görülen en hızlı entegre grafiklere sahip olan ve biraz hafif oyun için uygun olabilecek yeni Meteor Lake çipi tarafından desteklenmektedir. .

XPS 14 de bir göz alıcıdır ancak RTX 4050 grafikleriyle sınırlıdır. (Resim kredisi: Dell)

XPS 16’ya dönecek olursak, Nvidia RTX 4070 GPU, Nvidia’nın 4070 için belirlediği 35W ila 115W aralığının ortasına denk gelen 60W’lık bir versiyon. Başka bir deyişle, bu daha hızlı 4070’lerden biri olmayacak. etrafta dizüstü bilgisayarlar var. O halde, şık görünüm ve ince kasanın ödenmesi gereken bir bedeli vardır; XPS 16 yalnızca 18,7 mm kalınlığındadır ve en güçlü yapılandırma için 2,2 kg ağırlığındadır.

OKU  Vampire Survivors'ın son DLC'si, geçen yıl aşık olduğum oyunun 2 dolarlık mükemmel bir sarsıntısı

Ekran açısından XPS 16, her ikisi de 16,3 inç boyutunda olan iki seçenekle birlikte gelir. 120 Hz’de ve 500 nit’e kadar çalışan 1.920 x 1.200 taban LCD panel var. Daha ilgi çekici olan ise 4K+ (3.840 x 2.400 piksel) OLED dokunmatik paneldir. Aslında bir dizüstü bilgisayar için makul bir uzlaşma olan 90Hz yenileme sunar ve 400 nit olarak derecelendirilmiştir. Muhtemelen oldukça etkileyicidir.

Ayrıca, hava yolculuğu için izin verilen maksimum boyut olan 99,5 Whr’lik bir pil de bulunmaktadır. Yeni Meteor Lake CPU’larıyla ne tür bir pil ömrünün mümkün olduğunu görmek ilginç olacak.

Bahsi geçmişken, XPS 16, şu anda en iyi Intel Meteor Lake çipi olan Intel Core Ultra 9 İşlemci 185H’ye kadar mevcuttur. Yeni XPS 14, XPS 13 gibi Core Ultra 7 İşlemci 165H ile öne çıkıyor. Bu iki model aynı zamanda OLED ekran seçeneklerine de sahip; XPS 14’ler 120Hz’de ve XPS 13’ler 60Hz’de çalışıyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

Ve bu yeni XPS canavarlarının tümü, çeşitli yapay zeka özelliklerine hızlı erişim sağlayan yeni özel Microsoft Copilot anahtarıyla birlikte gelecek. Bu Intel Meteor Lake çipleri elbette yapay zeka görevlerini hızlandırmak için özel bir NPU’ya sahip.

Bunun pratikte tam olarak ne kadar faydalı olacağı henüz bilinmiyor. Ancak CES 2024, yapay zeka mesajlarında çığ gibi büyüyecek; bu nedenle, yapay zeka işlevselliğinin bu yeni XPS dizüstü bilgisayarların satış sunumunun önemli bir parçası olması kaçınılmaz.

OKU  41. yıllık Altın Joystick Ödüllerini nasıl izleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Ama aslında bizi heyecanlandıran şey süper şık tasarım, kompakt form faktörü ve 90Hz OLED panel ile RTX 4070 grafiklerinin gelecek vaat eden birleşimi. Henüz fiyatlandırma konusunda bir bilgi yok, ancak bu XPS makinelerinin hiçbirinin bütçeye uygun fiyatlı olmayacağı kesin.

_____________________________________
PC Gamer’ın CES 2024 kapsamı Asus Republic of Gamers iş birliğiyle yayınlanıyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.