Sağlık

Gwyneth Paltrow: Neden Bazı Uzmanlar Kısıtlayıcı Diyetini ‘Yeme Bozuklukları’ Olarak Etiketliyor?

Gwyneth Paltrow: Neden Bazı Uzmanlar Kısıtlayıcı Diyetini 'Yeme Bozuklukları' Olarak Etiketliyor?

Pinterest’te paylaş
Oyuncu ve Goop’un kurucusu, uzmanların aşırı derecede kısıtlayıcı ve sağlıksız olduğunu söylediği diyetiyle ilgili ayrıntıları paylaştıktan sonra internette hızlı bir tepki aldı. RB/Bauer-Griffin/GC Görseller/Getty Images
 • Gwyneth Paltrow, diyetiyle ilgili şaşırtıcı ayrıntıları açıkladıktan sonra internette tepki aldı.
 • Yakın tarihli bir podcast’te, yeme rejiminin çoğunlukla sıvılardan oluştuğunu ve çok kısıtlayıcı olmakla eleştirildiğini söyledi..
 • Sağlık uzmanları, bu tür bir diyetin yeterli beslenmeyi sağlamadığını veya optimal sağlığı desteklemediğini söylüyor..
 • Sağlıklı bir diyet, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı proteinler ile dengeli bir diyettir.

Gwyneth Paltrow, kısıtlayıcı diyetiyle ilgili ayrıntıları açıkladıktan sonra yaygın eleştirilere maruz kaldı.

The Art of Being Well podcast’ine verdiği röportajda oyuncu, oruç tutmadan önce öğlene kadar kahve içtiğini söyledi. Daha sonra bir saat egzersiz yapar, öğle yemeğinde genellikle kemik suyu yer ve erken bir paleo akşam yemeği yer.

Goop’un kurucusu ayrıca bazen “limonlu kereviz suyu” içtiğini söyledi. [or] limon suyu” ve vücudunun “doğal bir detoksifiye edici olmadığını” iddia ediyor.

Çevrimiçi insanlar, diyeti aşırı derecede kısıtlayıcı olmakla ve “yeme bozukluklarını” teşvik etmekle eleştirdiler.

Röportaj yayınlandığından beri, Paltrow her gün böyle yemek yemediğini açıkça belirtti. Oyuncu, Instagram Hikayelerinde “kemik suyu ve sebzelerden çok daha fazlasını” yediğini ve “başkaları için tavsiye” paylaşmadığını açıkladı.

Covid sonrası semptomlara sahip olduğunu açıklayarak, “Benim için tezahür etme şekli, zamanla çok yüksek düzeyde bir iltihaplanmadır, bu yüzden Dr. Cole gerçekten yanıcı olmayan gıdalara odaklanacak. ”

Devam etti, “Tam öğün yiyorum ve ayrıca istediğimi yemek için birçok günüm var. Ve ye, bilirsin, patates kızartması filan.

Yine de sağlık uzmanları, Paltrow’un orijinal yorumlarının tehlikeli bir emsal oluşturduğunu ve insanları onun yaşam tarzını taklit etmeye teşvik edebileceğini söylüyor.

İşte bu yüzden bu kadar kısıtlayıcı bir diyetin sağlıksız olduğunu ve bunun yerine ne önereceklerini söylüyorlar.

Çok kısıtlayıcı diyetler, optimal sağlık için gerekli besinlerden yoksun olabilir.

Kayıtlı bir beslenme uzmanı ve klinik kurucusu Aliza Marogy, “Paltrow’un diyeti – kendisinin tanımladığı gibi – çok kısıtlayıcı, kalori ve besin maddeleri açısından düşük ve özellikle endişe verici olan, bu düzensiz diyetin sağlıklı olarak gösterilmesidir” diyor. ek marka Inessa .

Diyetin öncelikle sıvılardan ve sebzelerden oluştuğunu ve optimal günlük işleyiş ve gelecekteki sağlık için gerekli olan tüm besin yelpazesini sağlamadığını belirtiyor.

OKU  Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini daha önce düşünülenden daha fazla azaltabilir

“Bağırsak ve kalp sağlığı için lif, kasları ve kemikleri korumak ve enzimler ve hormonlar yapmak için protein ve bağışıklık ve beyin sağlığı için gerekli mineral kaynakları yoksundur” diye belirtiyor.

Bu tür yemek, vücudu ve beyni besinlerden mahrum bırakır ve muhtemelen kendinizi karamsar ve halsiz hissetmenize neden olur.

Paltrow’un yorumları, detoksla ilgili yararsız mitleri de sürdürüyor.

Beslenme uzmanı Karen Reyes’e göre, bu diyetteki besin miktarı doğru beslenme için yetersiz olmakla kalmıyor; Paltrow’un yorumları, detoksla ilgili yararsız mitleri de sürdürüyor.

“Vücudumuzun doğal bir detoksifikasyon sistemi var” diye vurguluyor. “Böbreklerimiz ve karaciğerimiz, modası geçmiş diyetler veya kısıtlayıcı yeme alışkanlıkları olmadan ihtiyacımız olan tüm temizliği yapmak için tasarlandı.”

Paltrow’un diyetinin Reyes’in özellikle sorunlu olduğunu düşündüğü herhangi bir yönü var mı?

Reyes, “Paltrow, tümü yeme bozukluklarının belirtileri olan düşük kalorili yeme, oruç tutma, kısıtlama ve detoksifikasyonun altını çiziyor” diye tahminde bulunuyor. “Bu sadece temel vitamin ve minerallerde eksikliklere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda uzun süreli kısıtlama ve detoksifikasyon vücudunuzu D vitamini gibi önemli vitaminlerden mahrum bırakabilir.”

İleride bu, osteoporoz, yüksek tansiyon ve bilişsel bozukluk gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Reyes, “Araştırmalar, temel besinlerin eksikliğinin kanser riskini artırabileceğini de gösteriyor” diye ekliyor.

Yakışıklılıkları ve geniş takipçileri ile ünlüler özellikle etkilidir ve sağlıkla ilgili iddiaları genellikle doğru ve güvenilir olarak kabul edilebilir.

Marogy, asıl endişe verici olanın, Paltrow’un etkilenmeye karşı savunmasız olabilecek bazı takipçilerinin benzer bir kısıtlayıcı modeli izlemeye veya mevcut bir yeme bozukluğunu doğrulamak için diyetleriyle ilgili açıklamaları kullanmaya teşvik edilebileceğini söylüyor.

Sağlıklı bir diyet aslında neye benziyor?

Healthline’ın her iki uzmanı da Paltrow’un diyetinin sağlıksız olduğu ve takip etmeniz gereken bir diyet olmadığı konusunda hemfikirdi.

Sağlıklı bir diyet aslında neye benziyor?

Marogy, “Herkes için ideal olan, herkese uyan tek bir diyet yoktur” diye vurguluyor. “Optimal porsiyon boyutları ve kalori alımı gerçekten kişiden kişiye bireysel sağlık, vücut kompozisyonu ve yaşam tarzına göre değişir.”

OKU  Alzheimer Hastalığı: Şişlik Neden Olabilir, Yeni İlaç İlerlemeyi Yavaşlatabilir

Ancak, Akdeniz diyetini destekleyen güçlü kanıtlar olduğunu belirtiyor.

Marogy, “İşlenmiş gıdaları en aza indirir ve sağlıklı yağlar, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve deniz ürünleri ile makul miktarlarda süt ürünleri ve yağsız etlere dayanır” diye açıklıyor Marogy.

“Sürdürülebilir kılan bir yoksunluk diyeti değil” diye ekliyor.

Reyes için sağlıklı bir diyet, sınırlamalara değil dengeye dayanır. Çoğunlukla, bol miktarda meyve, sebze ve kepekli tahılların yanı sıra aşağıdakiler gibi yüksek proteinli gıdalardan oluşması gerektiğini söylüyor:

 • yumurtalar
 • Balık
 • yağsız et
 • Süt ürünleri veya süt alternatifleri

Örneğin, hamur işleri gibi yüksek kalorili yiyecekleri “yasaklanmış” olarak düşünmek yerine Reyes, ara sıra bir ikram olarak tadını çıkarabileceklerini söylüyor.

Zaman içindeki küçük değişiklikler, uzun vadeli başarının anahtarıdır

Diyetinizde sağlıklı değişiklikler yapmaya çalışıyorsanız, nereden başlamalısınız?

Her iki uzman da küçük değişikliklerin çok önemli olduğu konusunda hemfikir. Reyes, “Beyaz makarna veya sade pirinç gibi rafine karbonhidratları tam tahıllı pirinç, kahverengi pirinç ve soyulmuş patates gibi yüksek lifli alternatiflerle değiştirmeyi deneyin” diyor.

“Daha fazla balık yemeye çalışın ve kırmızı et tüketimini haftada bir ile sınırlandırın ve nohut, fasulye, mercimek ve sebze gibi bitki bazlı yiyecekleri daha fazla tüketin.”

Marogy, işlenmiş öğünleri ve atıştırmalık yiyecekleri en aza indirmenizi ve bunun yerine tabağınızı bol miktarda sebze ve aşağıdakiler gibi sağlıklı protein kaynakları ile doldurmanızı önerir:

 • yağlı balık
 • soya peyniri
 • fasulye
 • Nohut ve diğer baklagiller

Nihayetinde, sağlıklı bir diyet hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizin için iyi olandır.

Yeme alışkanlıklarınızın düzensizliğin sınırında olduğundan endişeleniyorsanız, artan kaygı veya depresyon gibi ruh hali değişimleri, yemekle meşgul olma, aşırı egzersiz alışkanlıkları ve yemek söz konusu olduğunda sosyal aktivitelerden kaçınma gibi uyarı işaretlerine dikkat edin, Reyes. diyor.

Yiyecekler sizi beslemek, enerji vermek ve en iyi şekilde görünmenize yardımcı olmak için var.

Sonuç olarak Reyes, başka birinin vücuduna sağlıksız yöntemlerle ulaşmaya çalışmanın tavsiye edilmediğini ve vücudunuzun daha iyisini hak ettiğini söylüyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir