Oyun Haberleri

Intel’den gelen dahili sızıntı, Arrow Lake’in Core i9 13900K’ya göre %21 performans artışı görebileceğini gösteriyor

Intel Raptor Lake CPU render up close

Igor’s Lab’e sızdırılan performans tahminleri, Intel’in gelecek iki nesil işlemciler için dahili beklentilerinin ne olduğunu gösteriyor. Rakamlar, 2024’ün Arrow Lack CPU’su için mevcut en iyi 13. Nesil CPU’ya göre %21’e varan bir performans artışını ve oyun grafik performansında da büyük bir artışı vurguluyor.

Yaklaşan Raptor Lake yenilemesi veya Intel’in 14. Nesil masaüstü işlemcileri, nispeten etkileyici görünmüyor. En iyi ihtimalle %4’lük bir iyileşmeden bahsediyoruz.

Temel olarak Core i9 13900K’ya karşı test edilen gelecek yılın Arrow Lake yongaları, çeşitli tamsayı ve kayan nokta karşılaştırmalı değerlendirmelerinde genel olarak %21 daha hızlı artmakla kalmıyor, aynı zamanda 3DMark Time’da iGPU performansını yaklaşık iki katına çıkararak seleflerini eziyor. Casus.

Bu, Arrow Lake’in döşemeli GPU’su için oldukça büyük bir performans artışı, ancak ondan önce gelen Core i9 13900K’da olduğu gibi, çip tam olarak oyun oynamaya odaklanmıyor. UHD 770’in Time Spy rakamının iki katı, 2.000 puan anlamına gelir ki bu, AMD’nin modern oyun el bilgisayarlarında kullanılan Ryzen 7 7840U’daki etkileyici Radeon 780M GPU’sunun performansının yaklaşık üçte ikisi kadardır.

Hala Arrow Lake için Raptor Lake’in iGPU performansına göre %240’lık bir artışa bakıyoruz, ki bu oldukça baharatlı.

Bu performans rakamlarının yanı sıra, yaklaşmakta olan Arrow Lake-S ve Lunar Lake yongalarının, bazı oldukça güçlü AI uygulamalarını çalıştırmak için gereken hesaplama türlerini ortadan kaldıran özellikle ilginç bir uzantı da dahil olmak üzere birkaç önemli talimatı destekleyeceği bulundu. O halde, Raptor Lake yenilemesi de dahil olmak üzere gelecek yongalardan verimlilik, güvenlik ve genel performansta bazı etkileyici iyileştirmelerin yanı sıra sinir ağlarına büyük bir odaklanma göreceğiz.

Beklenen 24 çekirdekli (8 P-çekirdekli, 16 E-çekirdekli) yongalar yalnızca güvenlik ve şifrelemeyi geliştiren SHA512, SM3 ve SM4 talimatlarını kullanmakla kalmayacak, aynı zamanda daha da önemlisi AVX-VNNI-INT16 işlevini iyileştirmeyi amaçlıyor. AI iş yüklerinin hızı ve verimliliği, yani sinir ağları tarafından yürütülen karmaşık görevler. Bu, Intel’in Video Kartlarında tespit edilen bir mimari bilgi sayfasına (PDF uyarısı) göre.

OKU  Silent Hill 2 remake stüdyosu Bloober Team, 'psikolojik korku' oyunlarıyla bittiğini, buradan itibaren 'kitlesel pazar korkusu' olduğunu söylüyor

İkinci AVX-VNNI talimatı, özel 8-bit ve 16-bit tamsayı görevlerini çalıştırma yeteneği sayesinde, yapay zeka uygulamalarında bulunanlar gibi çıkarım görevleri etrafında çiplerin yeteneklerini geliştirerek bunu yapar.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Arrow ve Lunar Lake’in farklı yaşam kalitesi özellikleri sağlayacağını bilmemize rağmen, Intel’in Lunar’ı vat başına performans lideri olarak müjdelemesi ve bize mobil ilk çip olabileceği izlenimini vermesiyle, en azından şimdi her iki çipin de olduğunu söyleyebiliriz. AI odaklı olacak.

Arrow Lake, Intel 20A üretim sürecini temel alacaktır; bu, klasik FinFET transistör tasarımından bir RibbonFET’e veya her yerinde kapı (GAA) tasarımına geçiş yapan ilk kişidir. Ayrıca işlemcilerine, kablolamayı basitleştirmek ve potansiyel olarak kendi performans iyileştirmelerini sağlamak için tasarlanmış arka taraf güç dağıtımını veya PowerVia’yı getiriyor.

Lunar Lake, 2024’ün sonlarında veya 2025’in sonlarında daha yeni, hatta daha küçük Intel 18A sürecini takip etmelidir. Intel’e göre, yol haritası programın altı ay ilerisinde ve muhtemelen çıkış tarihini 2024’ün sonlarına koyuyor. Bu nedenle, Raptor Lake yenilemesinin raflara çıkması beklenirken, önümüzdeki yıl oyunun sonuna kadar kendinizi bazı yoğun yapay zeka merkezli yongalara hazırlayın. bu yılın sonlarında.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.