Oyun Haberleri

Intel’in Meteor Lake çipleri sonuçta masaüstü bilgisayarlara geliyor

Intel Meteor Lake up-close in assembly.

Meteor Lake’in masaüstü bilgisayarlar için açma/kapama efsanesi artık kesin olarak çözüldü. Doğrulandı. Meteor Lake masaüstü bilgisayarlara gelecek.

Intel’in İnovasyon etkinliği sırasında PCWorld ile yapılan bir röportajda, müşteri bilgi işlem grubunun başkan yardımcısı ve genel müdürü Michelle Johnston Holthaus, kayda geçti ve Intel’in heyecan verici yeni mimarisinin 2024’te masaüstü bilgisayarlara geleceğini kategorik olarak doğruladı.

İşte PC World röportajının 6.30’daki para teklifleri.

Q: Size şunu sorayım, Meteor Lake masaüstü olacak mı?
A: Masaüstü 2024’te gelecek.
Q: Yani Meteor Lake masaüstünü onaylıyor musunuz?
A: Evet.

İşte millet. Cevabı bilen biri varsa, o da masaüstüyle ilgili her şeyi içeren istemci bilgi işlem grubunun büyük patronudur.

Bir sonraki makineniz

Oyun bilgisayarı grup çekimi

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: En iyi önceden oluşturulmuş makineler.
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için harika cihazlar.

Masaüstü Meteor Lake’in onaylanması daha fazla soruyu ve spekülasyonları beraberinde getiriyor. Öncelikle 2024 çıkış tarihi çok geniş. Raptor Lake Refresh modellerinin önümüzdeki aylarda tam bir 14. Nesil ürün ailesiyle birlikte yakında geleceğini biliyoruz. Raptor Lake Refresh’in masaüstü halefi olan Arrow Lake’in 2024 sonlarında çıkması bekleniyor.

Intel, sızıntı yapanları gerçekten şaşırtmadığı sürece, benim tahminim, masaüstü bilgisayarlar için Meteor Lake’in OEM veya NUC sınıfı sistemlerde görüneceği yönünde. Meteor Lake K sınıfı CPU’ları görmeyeceğimize dair bahse girerim. Bu kadar çabuk değiştirilecekse Intel’in neden Raptor Lake yenilemesini yayınlayacağını anlayamıyorum. Ancak hatırlarsanız, 11. Nesil Rocket Lake’in raf ömrü kısaydı; Mart 2021’de, yani Ekim 2021’deki 12. Nesil Alder Lake’ten sadece sekiz ay önce fırlatılacaktı. Yani her şey mümkün.

Diğer bir olasılık ise entegre grafiklere veya yapay zeka hızlandırmaya odaklanan bir tür APU tipi çip almamızdır. Xe-LPG grafikli, DP 2.1, WiFI 7, AV1 kodlama destekli, daha düşük güç tüketimine ve çok iyi IPC’ye sahip bir Meteor Lake sistemi, bir oyun sisteminde bile bana oldukça iyi geliyor. Belki bir taşınabilir oyun bilgisayarı?

OKU  Starfield arızası, oyuncuları kayalar, ormanlar ve tüm Yeni Atlantis şehrinin takip ettiğini görüyor

Ayrıca bu çiplerin hangi sokete gireceğini de çok merak ediyorum. LGA1851 açık cevaptır, ancak ben yine de OEM kartlar veya gömülü çözümlerle başlamak için özel bir ekosisteme yönelirim. Kendin Yap masaüstü LGA1851 anakartlarının, 14. Nesil için tepeden tırnağa bir değişim olan ve en erken 2024’ün sonlarında piyasaya sürüleceği söylentisi olan Arrow Lake’e kadar piyasaya sürüleceğini sanmıyorum.

Bizi izlemeye devam edin. Masaüstü Meteor Lake’in açılıp kapanması ve tekrar açılması destanının yazılacak birkaç bölümü daha var.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.