Sağlık

Kahve, tip 2 diyabetli kişilerde karaciğer hastalığının şiddetini azaltabilir

Kahve, tip 2 diyabetli kişilerde karaciğer hastalığının şiddetini azaltabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, kahvenin sağlığa sayısız faydası olduğunu söylüyor. Jeremy Pawlowski/Stocksy
  • Araştırmacılar, kahve içmenin tip 2 diyabetli kişilerde alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Kahvenin, kafein dışı metabolitlerin seviyelerini artırabileceğini ve bunun da daha düşük yağlı karaciğer indeksi skorlarına yol açabileceğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, kahvenin sayısız potansiyel sağlık yararı olduğunu söylüyor.
  • Ayrıca insanların alkol tüketimini sınırlayarak, sigaradan kaçınarak ve dengeli ve sağlıklı beslenerek karaciğer hastalığıyla ilişkili riskleri azaltabileceğine dikkat çekiyorlar.

Yeni bir araştırmaya göre, kahve içmek aşırı kilolu ve tip 2 diyabetli kişilerde alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının (NAYKH) şiddetini azaltabilir.

NAFLD bir Durum karaciğerde aşırı yağ birikir. Bu genellikle çok az semptomu olan veya hiç semptomu olmayan “sessiz” bir hastalıktır.

Araştırmada, araştırmacılar aşırı kilolu 156 orta yaşlı kişiye kahve tüketimini sordu. Bunlardan 98 kişide tip 2 diyabet vardı.

Araştırmacılar ayrıca katılımcılardan günlük idrar örnekleri topladılar. Bunlar, kafein ve kafein olmayan metabolitleri – kahveyi parçalayan vücuttan yapılan doğal ürünler – ölçmek için kullanıldı.

Araştırmacılar, metabolitlerin gösterdiği gibi, daha yüksek kahve kafein alımına sahip kişilerin karaciğer fibrozundan muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu bildirdi.

Ek olarak, kafein dışı metabolit seviyeleri daha yüksek olan kişilerin daha düşük seviyeleri vardı. Yağlı Karaciğer İndeksi puanlar. Bu skor, karaciğerdeki yağ birikimini tahmin etmek için non-invaziv bir yöntemdir.

Araştırmacılar, sonuçların, daha yüksek kahve tüketiminin, obez olan tip 2 diyabetli kişilerde daha az şiddetli NAFLD ile ilişkili olduğunu gösterdiğini yazıyor.

Araştırma derginin Ocak sayısında yayınlandı. besin.

Finansman kısmen, üyeleri Avrupa’nın en büyük altı kahve şirketinden oluşan Kahve Bilimsel Bilgi Enstitüsü’nden (ISIC) geldi.

Karaciğer hastalığının tehlikeleri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık dörtte birinde NAYKH var Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü.

OKU  CBD bileşikleri opioid aşırı dozlarını tersine çevirmeye yardımcı olabilir

Yetişkinlerin yaklaşık %6’sında alkolsüz steatohepatit (NASH) olarak bilinen NAFLD’nin daha şiddetli formu vardır. Bu tipe sahip kişilerde karaciğer iltihabı ve karaciğer hasarı da görülür.

NASH, karaciğer dokusunda skarlaşmaya (siroz) ve karaciğer kanserine (hepatoselüler karsinom) yol açabilir.

NAYKH, aşırı kilolu veya obez, tip 2 diyabetli veya anormal kan lipit seviyelerine sahip kişilerde daha yaygındır. Metabolik sendrom. İkincisi obezite ile bağlantılıdır.

Genetik, bir kişinin NAFLD geliştirme riskini artırabilirken, öncelikle meyvelerde bulunmasına rağmen içecekleri ve yiyecekleri tatlandırmak için kullanılan bir şeker olan fruktoz açısından yüksek bir diyet de olabilir.

Kahvenin potansiyel faydaları

doktor USC’nin Los Angeles’taki Keck Medicine’de bir hepatolog olan Liyun Yuan, yeni çalışmanın tip 2 diyabetli kişilerde NAFLD’nin şiddetini azaltmak için kahvenin potansiyel faydalarını gösterdiğini söyledi.

Healthline’a “Çalışmadaki hasta sayısı az olsa da sonuçlar önemli” dedi.

Yuan, araştırmacılar tip 2 diyabetli insanlara odaklanırken, bulguların “NAFLD’li genel popülasyona veya metabolik sendromlulara genişletilebileceğini” söyledi, “çünkü NAFLD’de kahvenin faydaları birçok popülasyon çalışmasında gösterildi.”

doktor UC San Diego Tıp Okulu’nda gastroenteroloji bölümünde profesör ve UC San Diego Health’te hepatoloji direktörü olan Rohit Loomba, bunun gibi çalışmalarda bazı faydaların ilgili faktörlerden kaynaklanabileceği konusunda uyardı. katılımcılar Kahve.

Healthline’a verdiği demeçte, “Tipik bir kahve tiryakisi, kahve içmeyen veya çok fazla tüketmeyen insanlardan farklı olabilir” dedi.

Bu diğer faktörler, NAFLD’nin ciddiyetini etkileyebilir.

Ancak Loomba, diğer çalışmaların yeni çalışmaya benzer sonuçlar bulduğunu ve kahvenin NAYKH için potansiyel faydalarına dair kanıtlara katkıda bulunduğunu söyledi.

Örneğin, bazı araştırmalar kahve tüketmenin — ve kafein kahvede – NAFLD’li kişilerde fibrozu azaltabilir.

Genel olarak, “Bu iyi bir iş,” dedi Loomba, “ve kahvenin NAFLD üzerindeki etkilerini – metabolitlere dayalı olarak – daha iyi anlamanızı sağlıyor.”

OKU  Kilo Kaybı İlaç Kıtlığı: Erişim Artık Diyabet İlacı Mounjaro (Tirzepatide) ile Sınırlı

Sağlıklı bir karaciğer için diyet değişiklikleri

Bu ve diğer çalışmalar, kahvenin NAFLD’si olan veya bu durum için risk altındaki kişiler için bir seçenek olmaya devam ettiğini göstermektedir.

Yuan, “Kahve sağlıklı bir içecektir” dedi. Ancak, “dikkatli olun ve ilave şeker ve kremadan kaçının.”

Fazla şeker ve süt kilo alımına katkıda bulunabilir ve tip 2 diyabet riskini artırabilir.

Çalışma, kafeinle ilgili metabolitlerin yanı sıra kahvenin diğer bileşenlerinin de faydasını gösterdiğinden, Yuan, insanların kafeinsiz kahveyi seçme konusunda kendilerini iyi hissedebileceklerini söyledi.

Kafeinli kahve tüketimini günde 3 ila 5 fincanla sınırlandırmayı öneriyor çünkü aşırı kafein tüketimi olumsuz etkileri olabilir.

Ek olarak Loomba, insanların NAYKH riskini azaltmak için başka diyet değişiklikleri yapabileceklerini söyledi.

Bir numara, dedi, alkol alımını azaltmak – günde birden fazla içki tüketmemek.

“Siroz veya köprü fibrozu gibi çok ilerlemiş bir hastalığınız varsa – gerçekten alkolden kaçınmalısınız,” dedi, “çünkü hepatoselüler karsinom gelişimi için bilinen bir risk faktörüdür.”

Ayrıca, karaciğer fibrozunu ve kalp hastalığını kötüleştirme riskini artırabilen sigarayı da bırakmalıdırlar.

Akdeniz diyeti nasıl yardımcı olabilir?

Ek olarak Loomba, ilave şeker ve şekerle tatlandırılmış içecek alımınızı azaltmanızı ve düzenli egzersiz yapmanızı önerir. Bu, sağlıklı bir kilo almalarına ve kas kütlesini korumalarına yardımcı olacaktır.

Özellikle, “Akdeniz diyeti faydalıdır” dedi, “özellikle o diyetten aldığınız kalori miktarını kontrol ederseniz.”

Yuan’a göre, Akdeniz diyetinin birçok yönü, NAYKH’li kişiler için sağlıklı beslenme seçenekleridir: tam tahıllar, yüksek lif, sağlıklı yağlar (örneğin fındık, zeytinyağı ve avokado), balıktan yağsız protein ve yeşil yapraklı sebzeler.

“Sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak, NAFLD riskini ve ilerlemesini azaltmak için esastır” dedi ve “kardiyovasküler hastalık ve vasküler demans gibi metabolik sendromların diğer komplikasyonları” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir