Sağlık

Kalp hastalığı: Çalışma, kadınların erkeklerden farklı tıbbi tavsiyeler aldığını gösteriyor

Kalp hastalığı: Çalışma, kadınların erkeklerden farklı tıbbi tavsiyeler aldığını gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Luis Alvarez/Getty Images
  • Doktorlar yanlışlıkla kadınlara kalp hastalıklarını önleme konusunda erkeklerden farklı tıbbi tavsiyeler veriyor.
  • Kadınlara diyet ve egzersiz konusunda tavsiye verilmesi daha olasıdır ve erkeklere kolesterol düşürücü ilaçlar için reçete verilmesi daha olasıdır.
  • Kalp hastalığı, ABD’de hem erkekler hem de kadınlar için önde gelen ölüm nedenidir

Yeni bir rapor, doktorların sıklıkla yanlışlıkla erkeklere ve kadınlara kalp hastalığını önleme konusunda farklı tavsiyeler verdiğini ortaya çıkardı.

Kadınlara genellikle yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları – yani kilo vermeleri, daha sağlıklı beslenmeleri, düzenli egzersiz yapmaları – tavsiye edilirken, erkeklere lipit düşürücü ilaçlar reçete edilme olasılığı daha yüksektir.

Avrupa Kardiyoloji Derneği Asya’da Cuma günü sunulan bulgular, kılavuzların tüm cinsiyetler için aynı olmasına rağmen, cinsiyetin hastalara kalp hastalığı önleme konusunda nasıl tavsiye edildiği konusunda güçlü bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Kalp hastalıkları şu anda ana ölüm nedeni Birleşik Devletlerde.

Örneğin, 2020’de yaklaşık 697.000 Amerikalı kalp hastalığından öldü. Bu matematik, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre kalp hastalığının 5 ölümden 1’ini oluşturduğunu gösteriyor.

doktor Mary McGowanBaşhekim Aile Kalp Vakfıtüm risk azaltıcı önlemlerle ilgili olarak kadın ve erkeklere eşit davranılması gerektiğini söylüyor.

“Kadınlar lipid düşürücü tedavi ile agresif bir şekilde tedavi edilmezse, kardiyovasküler morbidite ve mortalitede artışa neden olur. İkincisi, bu çalışma, erkeklere kadınlara göre yaşam tarzı tavsiyesi alma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor” dedi.

Kadınlara hayat kurtarıcı kalp ilaçları reçete edilme olasılığı daha düşüktür

Araştırma için araştırmacılar, yaşları 40 ila 79 arasında değişen 8.512 erkek ve kadının sağlık verilerini değerlendirdi.

Katılımcıların kalp hastalığı öyküsü yoktu, ancak bir risk hesaplayıcısına göre 2.924 kişi kalp hastalığı geliştirme açısından daha yüksek risk altındaydı ve statin almaya uygundu.

Araştırmacılar daha sonra erkeklere ve kadınlara statin tedavisi verilme olasılığını hesapladılar ve kilo vermeleri, daha sağlıklı beslenmeleri ve daha fazla egzersiz yapmaları tavsiye edildi.

OKU  İnsanlar çikolatayı neden sever: Ağzınızda nasıl erir?

Araştırma ekibi, erkeklerin kadınlara göre %20 daha fazla statin reçetesi yazdığını buldu.

Analize göre, kadınlara kilo vermeleri tavsiye edilme olasılığı %27, düzenli egzersiz yapmaları tavsiye edilme olasılığı %38 ve yağ veya kalori alımlarını azaltma olasılıkları %11 daha fazlaydı.

Çalışmanın yazarı, “Bulgularımız, hem kadınların hem de erkeklerin kalp sağlığını koruma konusunda en güncel bilgileri almalarını sağlamak için sağlık uzmanları arasında artan farkındalığa duyulan ihtiyacın altını çiziyor” dedi. doktor Prima WulandariHarvard Medical School ve Massachusetts General Hospital’da kardiyoloji alanında bir klinik araştırmacı, bir haber bülteninde söyledi.

Birçok kadın daha erken, daha agresif tedaviden fayda görecektir.

Bu, kalp hastalığını önleme söz konusu olduğunda kadınlara ve erkeklere farklı davranıldığını gösteren ilk çalışma değil.

A 2021 raporu kadınların genellikle daha az agresif veya geç önleyici tedbirler aldığını ve bunun da daha yüksek kardiyovasküler hastalık oranlarına katkıda bulunduğunu buldu.

Araştırma ayrıca daha önce kadınların beta-blokerler ve ACE inhibitörleri dahil olmak üzere önemli kalp sağlığı destek ilaçlarını alma olasılığının erkeklere kıyasla daha düşük olduğunu bulmuştur.

Ek olarak, akut miyokard enfarktüsü-kardiyojenik şok için başvuran genç insanlar arasında bir kadın hastane içi mortalitenin daha yüksek bir göstergesidir. Rapor 2020 bulundu.

Yeni rapor, kadınların daha erken ve daha agresif tedaviden büyük ölçüde fayda sağlayacağını öne süren artan kanıtlara katkıda bulunuyor.

“Kadınlar genellikle erkeklerden daha düşük kardiyovasküler olay riskine sahip olarak algılanır ve genellikle daha az agresif bir şekilde tedavi edilir. Kardiyak bir olayı olan kadınlar bile daha az agresif bir şekilde tedavi ediliyor, genellikle daha düşük dozlarda statinler ve diğer lipit değiştiren ilaçlar reçete ediliyor” diyor McGowan.

doktor Minnesota, Minneapolis yakınlarındaki Önleyici Kardiyoloji Kliniği’nin kurucusu ve kardiyolog Elizabeth Klodas, yeni bulguların birçok yönden şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Klodas, tarihsel olarak, kadınların kalp hastalığının önlenmesi ve tedavisine bakan klinik araştırmalarda yeterince temsil edilmediğine dikkat çekti.

Klodas, “Ancak bu, kendimiz için daha iyi savunucular olmamız ve kalp hastalıklarını önlemede daha proaktif olmamız gerektiği anlamına geliyor.” Dedi.

OKU  Günde 6 çay kaşığı şeker tüketmek, bu 45 sağlık koşuluna yakalanma riskinizi artırabilir

Kalp hastalığı nasıl önlenir

Araştırmacılar, bakım konusundaki tutarsızlıkların, kadınların kalp hastalığı geliştirme riskinin erkeklerden daha düşük olduğu şeklindeki yanlış kanıya dayandığından şüpheleniyorlar.

Kalp hastalığı kadınlarda önde gelen ölüm nedeni olsa da, birçok kadın kalp hastalığının önde gelen ölüm nedeni olduğunun farkında değil. Araştırma.

“Tüm kanser türlerinin toplamından daha fazla kadın öldürüyor. Bu nedenle, kadınlarda risk faktörlerini tedavi etmede erkeklerde olduğu kadar agresif olmamız gerekiyor” diyor Klodas.

McGowan’a göre, lipid hedefleri erkeklerde ve kadınlarda farklı değil ve kardiyovasküler hastalığı olan herkes statin almalıdır.

Sigara içmekten kaçınmak ve tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve kuruyemişler açısından zengin sağlıklı bir diyet yemek de kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Obezite hastalarına kan basıncını ve kan lipitlerini düşürmek ve diyabet riskini azaltmak için kilo vermeleri önerilir.

Yüksek kolesterolü, yüksek tansiyonu ve yüksek kan şekerini kontrol altında tutmak önemli olsa da birçok kişi bu rahatsızlıklara sahip olduğunun farkında değildir.

Klodas, “Kontrolünüzde olan şeyleri kontrol etmeniz önemlidir,” dedi.

Bu çalışma, önceki kanıtlarla birlikte, kalp hastalığının önlenmesinde cinsiyet yanlılığına ışık tutuyor ve kalp hastalığı olan veya kalp hastalığı riski taşıyan kadınlar için tedavi ve hayatta kalma sonuçlarını iyileştirme ihtiyacının altını çiziyor.

McGowan, “Kadınları lipit hedefleri konusunda eğitmeli ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını onlara uygun şekilde davranmaya zorlamaları için onları güçlendirmeliyiz.” Dedi.

McGowan, “Tıp öğrencilerimize ve genç stajyerlerimize, kadınlara kardiyovasküler risk azaltma açısından erkekler kadar agresif davranılması gerektiğini öğretmemiz gerekiyor” diye ekledi.

Alt çizgi:

Yeni bir rapor, doktorların sıklıkla yanlışlıkla erkeklere ve kadınlara kalp hastalığını önleme konusunda farklı tavsiyeler verdiğini ortaya çıkardı. Kalp hastalığı kadınlarda önde gelen ölüm nedeni olmasına ve yönergeler tüm cinsiyetler için aynı olmasına rağmen, cinsiyet, hastalara kalp hastalığından korunma konusunda nasıl danışmanlık verildiğini güçlü bir şekilde etkiler.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir