Sağlık

Nikotin, kadınların beyinlerindeki östrojeni bloke ederek sigarayı bırakmayı zorlaştırabilir.

Nikotin, kadınların beyinlerindeki östrojeni bloke ederek sigarayı bırakmayı zorlaştırabilir.

Pinterest’te paylaşın
Yeni araştırmalar, nikotinin kadın beynindeki östrojen üretimini bloke ettiğini ve bunun da bırakmayı zorlaştırabileceğini gösteriyor. Rushay Booysen/EyeEm/Getty Images
  • Araştırmalar, kadınların sigarayı erkeklere göre daha zor bıraktığını gösteriyor.
  • Yeni araştırmalar, nikotinin kadınların beyinlerindeki östrojen üretimini engellediğini ve bu da kadınların neden sigarayı bırakmakta zorlandıklarını açıklayabileceğini gösteriyor.
  • Altta yatan mekanizmaları tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, sonuçlar nikotinin kadın biyolojisinin diğer yönlerini de etkileyebileceğini gösteriyor.

Sigarayı bırakmada cinsiyet ve cinsiyet farklılıkları araştırma çalışmalarında incelenmiştir ve bazı kanıtlar kadınların sigarayı bırakma olasılığının erkeklerden daha düşük olduğunu düşündürmektedir.

Şimdi, yeni araştırmalar, nikotinin kadın beynindeki östrojen üretimini bloke ettiğini ve bu da kadınların neden sigarayı bırakmakta zorlandıklarını açıklayabilir.

Aslında sonuçlar, tek bir sigarada bulunan nikotin miktarının östrojen üretimini engellemek için yeterli olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılara göre, bulgular sigara içen kadınlar arasındaki, bırakma olasılığının daha düşük olması da dahil olmak üzere çeşitli davranış farklılıklarını açıklayabilir. Bu farklılıklar, davranışsal ve duygusal tepkilerde yer alan beynin limbik sisteminin bir parçası olan talamusta gözlendi.

Kadın ve Çocuk Sağlığı Bölümü’nde yardımcı doçent olan araştırmacı Erika Comasco, “Östrojen, bağımlılık devresiyle ilgili beyin bölgelerindeki yaygın reseptörleri aracılığıyla sinir iletimini etkileyebilir” diyor.Healthline, İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nde nöropsikofarmakoloji söyledi.

“Çalışmamız, nikotinin talamusta östrojen sentezinden sorumlu enzime bağlandığını gösteriyor – bu enzimin en yüksek ekspresyonuna sahip beyin bölgesi ve nikotin için reseptörler.”

Comasco, ekibinin, nikotinin, bağımlılık yapan maddeler tarafından hedeflenen beyin bölgelerini ne kadar güçlü bir şekilde etkilediğine şaşırdığını ve davranışsal veya bilişsel sonuçların ne olduğundan henüz emin olmadıklarını da sözlerine ekledi..

Araştırma sonuçları, 17 Ekim’de Viyana’daki Avrupa Nöropsikofarmakoloji Koleji’nin (ECNP) 35. Yıllık Kongresi’nde sunuldu.

Beyindeki östrojen sentezinin incelenmesi

Çalışma, ticari bir dozda nikotin intranazal olarak uygulanan 10 sağlıklı kadın gönüllüden oluşan bir gruba baktı.

Ayrıca, östrojen üretiminden sorumlu enzim olan “östrojen sentaz” olarak da bilinen aromataz enzimine bağlanan bir moleküle bağlı radyoaktif bir izleyici enjekte edildi.

MRI ve PET beyin taramaları, araştırmacıların aromataz miktarını ve beyindeki yerini görmelerini sağladı. Tek bir dozun beyindeki aromataz miktarını orta derecede azalttığını buldular.

OKU  Senatör John Fetterman depresyon tedavisi görüyor: Bilmeniz gerekenler

Çalışma, araştırmacıların zaten bildiklerine dikkat çekiyor; kadınların nikotin replasman tedavisine daha fazla direnç gösterdiğini ve sigarayı bırakma girişiminde bulunduğunda nüksetme eğiliminin arttığını.

Ancak bu farklılıkların biyolojik temeli anlaşılamamıştır.

Comasco, aromataz üretimi üzerindeki bu inhibitör etkinin insanlarda ilk kez gösterildiğini, ancak etkilerin erkeklerde araştırılmadığını belirtti.

“Çalışmamız sigarayı bırakma direncini veya nikotin bağımlılığı tedavisini değerlendirmemektedir” diye açıkladı. “Daha ziyade, nikotinin beyni etkilediği farklı bir mekanizmayı vurgular.”

Nikotinin kadın vücudu üzerindeki etkileri

Comasco, çalışmanın araştırmacıları nikotinin östrojen üzerindeki etkisinin kadın biyolojisinin diğer alanlarını da etkileyebileceğine inandırdığını söyledi.

“Nikotin’in üreme sistemi üzerinde çevresel etkileri olduğu biliniyor; örneğin sigara içen kadınlar çok daha erken menopoza giriyor” dedi.

Comasco, kadınların akciğer kanseri ve kalp krizi gibi birincil sigara hastalıklarına yakalanma riskinin de daha yüksek olduğunu buldu.

“Şimdi nikotinin endokrin sistem üzerindeki bu etkisinin bu tepkilerin herhangi birinde yer alıp almadığını anlamamız gerekiyor” dedi.

“Açıkçası bu nispeten küçük bir kadın grubu, bu sonuçları doğrulamak için daha büyük bir örneğe ihtiyacımız var.”

Sigarayı bırakmanın sonuçları

doktor Amsterdam Üniversitesi Akademik Tıp Merkezi’nde psikiyatri ve bağımlılık fahri profesörü Ph.D. Wim van den Brink, Healthline’a yeni çalışmanın sonuçlarının önemli olduğunu söyledi. Denkleme östrojen eklenmesinin kadınların sigarayı bırakmasına yardımcı olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

“Yardım edebilir, ama bilmiyoruz,” dedi Dr. van den Brink. “Şu anda bildiğimiz şey, nikotinin sağlıklı kadınlarda östrojen üretimi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğudur.”

doktor Kanada’daki Alberta Üniversitesi Hastanesi’nde bağımlılık uzmanı ve klinik yardımcı doçent olan Monty Ghosh, Healthline’a çalışmanın nikotin ile yorgunluk, enerji ve genel refah arasındaki bağlantıları gösterebileceğini söyledi.

“Aslında, nikotinin östrojen üretimi üzerindeki etkisi, her ikisi de östrojen kaybı ve sigara ile ilgili olan osteoporoz ve artan kalp hastalığı gibi yan etkilere neden olabilir, ancak bu çalışma ilişkiyi daha net gösteriyor” dedi. Ghosh’tan Healthline’a.

OKU  İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

“(Bu) küçük bir örneklem büyüklüğü olmasına ve daha fazla çalışma yapılması gerekmesine rağmen, bu çalışma şunu gösterebilir: [a] potansiyel değerlendirme ihtiyacı [or] Ghosh, kadınlarda östrojen eksikliğini taramak ve potansiyel olarak tedavi etmek için” dedi.

“Bence daha fazla araştırma bu bulguları desteklerse, östrojen eksikliğine daha fazla bakmamız ve muhtemelen östrojen replasmanını kullanmamız gerekecek, ancak bu DVT’de bir artışa yol açacağı için ek endişeler doğurabilir.” [deep vein thrombosis] sigara ile birlikte.”

İpuçlarından Çık

Sigarayı bırakmak kolay bir iş olmasa da, azaltmanıza ve sonunda bırakmanıza yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Örneğin, hem Comasco hem de van den Brink, ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapinin bir kombinasyonunu önerdi.

Yavaş yavaş bırakmanıza yardımcı olacak bir dizi ilaç ve yamalar da vardır.

Van den Brink, “En etkili ilaç vareniklindir” dedi. “Diğer etkili ilaçlar arasında nikotin ikameleri (sakız, yama, sprey), bupropion ve nortriptilin bulunur.”

Ghosh, sigarayı bırakmanın kişiye bağlı olduğunu buldu.

“Bazı insanlar Chantix gibi tıbbi destekle iyi iş çıkarıyor [Champix] veya Wellbutrin. Diğerleri, yamalar, sakızlar, spreyler veya kısa etkili ve uzun etkili ikamelerin bir kombinasyonu gibi nikotin replasman tedavisi ile daha iyi sonuç verir.

getir

Cinsiyet veya cinsiyetten bağımsız olarak sigarayı bırakmak zor olabilir.

Ancak yeni araştırmalar, kadınların bırakmayı erkeklerden daha zor bulabileceğini gösteren mevcut kanıtlara dayanıyor.

Araştırmaya göre, sadece tek bir sigara içmek beynin östrojen üretimini engelliyor ve bu da sigara içen kadınlar ve erkekler arasında çeşitli farklılıklara yol açabiliyor.

Bu etkiler, beynin limbik sisteminin davranışsal ve duygusal tepkilerle ilgili kısmı olan talamusta gözlemlenmiştir.

Kadınlarda sigarayı bırakmanın klinik etkisini daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bulgular sigarayı bırakmaya çalışan kadınlar için özel tıbbi bakım ve desteğe ihtiyaç olduğunu gösterebilir.

İlgili yazılar
Sağlık

CBD, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. İşte nasıl

Sağlık

İnsanlar hem vaping hem de sigara içtiğinde, sigaraları e-sigaralarla değiştirmezler.

Sağlık

E-sigaralar, elektronik sigara, diş çürüğü ve diş çürüğü riskinin artmasıyla ilişkilidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir