Sağlık

Çalışan Sağlığı: Haftada 4 Günlük Çalışmalar Refahı İyileştirebilir ve Verimliliği Nasıl Artırabilir?

Çalışan Sağlığı: Haftada 4 Günlük Çalışmalar Refahı İyileştirebilir ve Verimliliği Nasıl Artırabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, 4 günlük çalışma haftasının işçilere aileleriyle geçirmek için daha fazla zaman verdiğini söylüyor. Willie B Thomas/Getty Images
  • Araştırmacılar, 4 günlük çalışma haftalarının çalışan sağlığını ve esenliğini iyileştirebileceğini ve hastalıklı günleri azaltabileceğini söylüyor.
  • Daha kısa çalışma haftasının şirketler için üretkenliği ve kârı bile artırabileceğini ekliyorlar.
  • Uzmanlar, 4 günlük haftaların giderek yaygınlaştığına, ancak hedeflere ulaşıldığından emin olmak için dikkatli bir planlama yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

İşçilere daha az gün için aynı tutarı ödeyin ve daha uzun saatler çalıştıkları zamanki kadar üretken olacaklar.

Ayrıca daha az hasta günü geçiriyorlar, daha az stresliler ve genel olarak daha iyi durumdalar.

Haftada 4 gün kampanyasında uzmanlardan işverenlere mesaj bu.

Oradaki araştırmacılar bulgularını, çalışma saatlerini %20 azaltan 61 Birleşik Krallık işverenini içeren 6 aylık bir projeye dayandırdılar.

Araştırmacılar, çalışanlarının haftada beş gün yerine dört gün çalışmasına izin veren şirketlerin, çalışanlarının kendilerinin bildirdiği stres düzeylerini %39 ve tükenmişliği %71 oranında azalttığı sonucuna vardı.

Ayrıca İngiltere’de Cambridge Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston Üniversitesi’nde yürütülen projeyle ilgili yapılan araştırmaya göre hastalık izin günleri %65, ciro %57 oranında azaldı.

Dr. Brendan Burchell, Cambridge Üniversitesi’nde sosyolog ve öğrenci arkadaşı. Yazar.

“Birçok çalışan, verimlilikleri kendileri bulmakla çok ilgilendi. Çok fazla insanla yapılan uzun toplantılar ya bölündü ya da tamamen iptal edildi” dedi. “Çalışanlar zaman öldürmeye çok daha az meyilliydiler ve üretkenliklerini artıracak teknolojiyi aktif olarak aradılar.”

Aynı zamanda, çalışma süresi boyunca işveren geliri ortalama %1’den fazla biraz arttı. Pilot programın sonunda, katılımcı şirketlerdeki memurların %92’si, 62 şirketten 18’i geçişi kalıcı hale getirerek, beş günlük haftadan dört günlük haftaya geçişe devam edeceklerini söyledi.

4 günlük hafta araştırmasından ayrıntılar

Bir iş yeri kültürü danışmanlığı şirketi olan The Breakfast Leadership Network’ün kurucusu ve “tükenmişlik müdürü” Michael D. Levitt, Healthline’a Microsoft Japonya tarafından 2019’da gerçekleştirilen bir deneyin, haftada 5 günden 4 güne çıkmanın işe yaradığını bulduğunu söyledi. verimlilikte %40 artış sağladı.

Levitt, “Bu, daha kısa toplantılar, teknolojinin daha verimli kullanımı ve işe gidip gelmek için harcanan zamanın azalması gibi çeşitli faktörlere atfedildi.” Dedi. “Bu değişikliği uygularken bazı zorluklar ortaya çıkabilir, örneğin B. çalışma programlarını yeniden düzenleme ve müşteri ihtiyaçlarının karşılanmaya devam etmesini sağlama ihtiyacı, potansiyel faydalar, onları işyeri kültürlerini geliştirmek ve çalışanlarının esenliğini desteklemek isteyen şirketler için zorlayıcı bir seçenek haline getiriyor.”

Yeni çalışmada kullanılan modele göre, haftada 40 saat çalışma ücreti kesinti yapılmadan 32 saate düşürüldü.

Bazı şirketler hafta sonlarını haftada üç güne çıkarırken, diğerleri hafta boyunca veya daha uzun süre çalışma saatlerini azalttı. Örneğin bir restoran, işlerin daha yavaş olduğu kış aylarında saatlerini azaltırken, daha yoğun olan yaz aylarında personeli hâlâ hazır bulundurabiliyordu.

OKU  Ozempic büyük bir kas kütlesi kaybına neden olabilir ve kemik yoğunluğunu azaltabilir

Connecticut Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde işletme hukuku profesörü olan MBA, JD’den Robert C. Bird, Healthline’a “Bazı şirketler çalışanlarının dört gün boyunca her gün 10 saat çalışmasını gerektirebilir” dedi. “Bu sistemin çalışanlar için ana yararı, çalışılan aynı saatler için tam ücretlerini korumanın açık bir gerekçesi olmasıdır. Çalışanların 10 saatlik çalışma günlerinin sonunda daha fazla yorulmaları muhtemel olsa da, çalışanlar doktor randevularında, çocuk etkinliklerinde veya yaşlı aile üyeleri için bakıcı olarak çalışabilecekleri zaman fazladan bir izin gününden yararlanırlar.”

Bird, “Ancak, çalışanlar günde sekiz saat olan dört günlük bir çalışmayı tercih ederse, bu, haftada 32 haftalık çalışmayla sonuçlanacak” dedi. “İşverenler, makul bir şekilde, işçiler haftada daha az saat çalıştıkları için ücretlerinin orantılı olarak düşürülmesi gerektiği sonucuna varabilir. Bu, 40 saatlik çalışmayla geçim sıkıntısı çeken çalışanlar için çok önemli olabilir.”

Teste katılan şirketlerden bazıları, çalışanlara daha az tatil günü, kısa süreli çağrı sözleşmesi veya dört günlük haftayı performans hedeflerine bağlamak gibi koşullar dayattı.

4 günlük hafta giderek yaygınlaşıyor mu?

4 Day Week Global’i girişimci arkadaşı ve hayırsever Andrew Barnes ile birlikte kuran Charlotte Lockhart, Healthline’a 4 günlük haftanın İngiltere’de 5 yıl içinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde on yıl içinde norm haline gelmesini beklediğini söyledi.

“Meşgul olmakla üretken olmak arasındaki farka bakıyoruz” dedi. “Şirketler, üretkenliği yoğunlaştırmadan artırabileceklerini görüyorlar.”

“Neredeyse [every manager] Kendi sektörlerinde aynı şeyi yapmakla ilgilenen diğer kuruluşlardan gelen soruların yağmuruna tutulduğumuzu anlattık,” dedi Burchell. “İşverenlere sorduğumuzda, çoğu kişi hafta içi dört günlük çalışma süresinin yaklaştığına inanıyor… Dört günlük çalışma, pek çok insan için daha iyi bir iş ve aile hayatı anlamına geliyor.”

Çalışma için ankete katılan çalışanlar, daha iyi iş-yaşam dengesini dört günlük haftanın en büyük avantajlarından biri olarak adlandırdılar: örneğin, yüzde 60’ı iş ve bakım sorumluluklarını birleştirmenin daha kolay olduğunu söyledi ve yüzde 62’si uyumluluğu belirtti. iş ve aile yaşamının sosyal yaşamı iyileştirilmiştir.

Lockhart, “Eğer işçilere iyi bir gelir ve daha fazla boş zaman sağlarsanız, aynı zamanda daha mutlu bir işyerine sahip olursunuz” dedi.

Beş yerine dört gün çalışan insanların haftada ortalama yedi saat daha fazla uyuduğu bulgusuna işaret ederek, “Ayrıca daha sağlıklı bir iş gücü yaratıyorsunuz” diye ekledi.

“Uykunun hayatımızdaki her şeyi etkilediğini zaten biliyoruz – ne kadar yaşadığımızı, ne kadar hasta olduğumuzu, işte ne kadar güvende olduğumuzu.”

Daha kısa çalışma haftaları çalışanlar için caziptir

Lockhart, özellikle COVID-19 salgını Pandemisi ve sokağa çıkma kısıtlamalarının getirdiği daha fazla evden çalışmaya geçiş ve iş planlamasında daha fazla esnekliğe geçiş nedeniyle, yetenekli bir iş gücünü çekmek ve elde tutmak da işverenlerin haftada dört günlük çalışmayı düşünmeleri için önemli bir neden olduğunu söyledi. tetiklendi.

OKU  Uyku apnesi bilişsel gerileme, bunama riskinizi artırabilir

“Yıllarca süren kesintilerden veya işverenlerin bireyleri iki veya üç kişinin işini yapmaya zorladığı ‘doğru boyutlandırma’dan sonra, diğer yöne gidiyoruz. Bağlı çalışanları cezbetmek ve elde tutmak isteyen şirketler, işi işe aldıkları insanların yaşam kalitelerini etkilemeyecek şekilde yeniden tasarlamaları gerektiğini biliyorlar.” Liderlik Akademisi, Healthline dedi.

Yakında çıkacak olan Çalışan: Yeni Çalışma Çağında En İyi Yeteneği Tutma ve Taahhüt Ateşleme Nasıl Yapılır adlı kitabı için hafta içi 4 günlük çalışma süresini araştıran Mull, “Haftalı 4 günlük çalışmanın işe yaradığını anlamak önemlidir. geri ödemelerinde herhangi bir kesinti veya indirim yapılmadı. Yine, bu, işverenlerin daha iyi bir yaşam kalitesi taahhüdünü ifade eder. Yeteneği çekmenin ve elde tutmanın her zamankinden daha zor olduğu bir zamanda, şirketlerin bu kişi için en iyi işi yaratması gerekiyor. Dört günlük çalışma haftası, hem yenilik yapma ihtiyacını anlayan işverenler hem de kendileri için daha iyi çalışmak isteyen çalışanlar için cazip bir seçenek.”

4 günlük çalışma haftaları için dikkatli planlama gerekir

Çevrimiçi oyun sitesi Energy Casino’nun insan kaynakları başkanı Shirley Borg, Healthline’a dikkatli uygulamanın 4 günlük bir çalışma haftasının başarısının anahtarı olduğunu söyledi.

“Bu modeli ilk olarak 2021’de denedik ama maalesef umduğumuz kadar iyi çalışmadı” dedi. “İş-yaşam dengesine ilişkin çalışan memnuniyeti anketimizin sonuçları yıldan yıla yüzde 10 düştü ve haftada 4 gün çalışan çalışanlar arasında hastalık izinlerinde yüzde 20 artış gördük.”

“Ayrıca test döneminde verimlilikte yüzde 5’lik bir düşüş fark ettik” diye ekledi. “Bazı sorunların şirketimizin 7/24 çalışmasından kaynaklandığına inanıyoruz, bu nedenle bu kadar büyük bir değişiklik yapmak operasyonlarımızı çok zorladı. Daha önce paylaşılan iş yükünün, onlar bu sistemi uygulamaya çalışırken şimdi daha kısa sürede nasıl yapılacağını doğru planlamamıştık.”

Borg, “Ancak, 4 günlük bir çalışma haftasının faydaları hakkında, özellikle çalışanların elde tutulmasının daha iyi olması ve daha az hastalıklı gün sayısı açısından daha olumlu haberler duyduk,” dedi. “Daha iyi bir planlama ve yürütmeyle, bu sefer çalışanlarımız için bu faydaları elde edebileceğimize inanıyoruz. 2023’te 4 günlük çalışma haftasının uygulamaya konulması için şirketimizin ihtiyaçlarını dikkatli bir şekilde değerlendirmeyi ve iş, istihdam ve insan kaynakları uzmanlarıyla birlikte çalışarak kapsamlı bir plan geliştirmeyi planlıyoruz.”

Lockhart, işverenler bu fikre açık olduklarında haftada dört günlük çalışmanın norm haline geleceğini söyledi ve bunun zaten çok sayıda kanıtla desteklendiğini söylüyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir