Sağlık

Kocam ve ben ikimiz de Ozempic alıyoruz. bizim deneyimimiz böyleydi

Kocam ve ben ikimiz de Ozempic alıyoruz.  bizim deneyimimiz böyleydi

Karı koca Susan ve Michael Dixon, Ozempic alma deneyimlerinin sağlıklarını nasıl etkilediğini ve gıda ile ilişkilerini nasıl değiştirdiğini paylaşıyorlar.

Pinterest’te paylaş
Susan (solda) ve Michael Dixon (sağda). Michael ve Susan Dixon tarafından sağlanan görüntü

51 yaşındaki Susan Dixon’a prediyabet teşhisi konduğunda, yani kan şekeri seviyeleri normalden yüksekti, ancak tip 2 diyabet olarak kabul edilecek kadar yüksek değildi, doktoru Ozempic’i etiket dışı reçete etti.

“benim var [aortic aneurysm]Susan Healthline’a verdiği demeçte, doktorum kalp rahatsızlığım ve prediyabetik olduğum için biraz kilo vermemi istedi” dedi.

Susan, Ozempic tarafından zaten biliniyordu çünkü 54 yaşındaki kocası Michael, tip 2 diyabetini tedavi etmeye başladı ve yaklaşık altı ay önce A1C’sini 6’nın altına düşürdü. İlacı aldıktan sonraki dört ay içinde A1C’si 5’e düştü. Ayrıca 15 kilo verdi.

Susan, “Michael’ın başarısını görmek bende kesinlikle onu denemek istememe neden oldu,” dedi.

Yıllar boyunca, ona kısa vadeli bir başarı getiren Weight Watchers ve Jenny Craig dahil olmak üzere çeşitli kilo verme programlarını denedi. 2008’de kendisi ve Michael’ın düğününden önce, o da phentermine reçetesi aldı ve sonuç olarak 40 kilo verdi.

Ancak yıllar geçtikçe, hangi yöntemi kullanırsa kullansın kilosunu korumakta zorlandı. Ozempic’in kilo kontrolü için en iyi sonucu verdiğini söyledi. İlacı altı hafta aldıktan sonra 14 kilo verdi.

Ozempic yemekle olan ilişkisini nasıl değiştirdi?

“[Ozempic] beni doldurdu ve yemeğe olan ilgim gerçekten orada değildi. Michael, “Akşam yemeğinde ne var?” derdi. ve ‘Gerçekten umrumda değil’ diye düşündüm. Biraz mısır gevreği ve birkaç lokma yemek yiyebilirdim ve iyi olurdum. Yemekle ilgilenmiyordum” dedi.

Dr. Rekha B. Kumar, Cornell Üniversitesi’nde tıp profesörü ve Found’da baş tıp görevlisi.

Michael’ın Ozempic’i denemesinin tek nedeni, kilo vermek yerine tip 2 diyabetini tedavi etmek ve kan şekerini düşürmekti. Aslında, diyabetle yaşadığı 15 yılda hiç kilo vermeye çalışmadığını söyledi.

Healthline’a “Ben diyet yapan biri değilim, bu yüzden en iyi hasta değildim ve karbonhidrat ve şeker alımımı izlemiyordum” dedi. “Hiç kilo verme arzum ya da dürtüm olmadı. Bu zihniyeti daha derine inmeliyim çünkü daha fazla kilo vermem gerektiğini biliyorum.”

OKU  Düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemek, tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olabilir

Ozempic alırken kendini daha çabuk tok hisseder. Sonuç olarak, ilacı almadan önce yediklerinin yarısını yiyor.

“Yarım sandviç yerim ve ‘Oh, doydum’ derim. Bu yüzden kilo verdim” dedi.

Birkaç yıl Ozempic kullandıktan sonra, tam hisse yanıt vermeye alıştı.

Michael, “Sandviçi diğer yarısına bırakabilirim ve doyduğumu hissettiğimde yemeyi bırakabilirim” dedi.

Susan ayrıca Ozempic aracılığıyla daha küçük porsiyonlar yemeyi öğrendi ve bunun alkol isteğini de etkilediğini söyledi.

“Daha önce çok içici değildim ve sosyal olarak içiyordum, ama şimdi ikinci bir kadeh şarap ya da ikinci bir içki içersem hasta oluyorum, bu yüzden kesiyorum” dedi.

Dixon’ların ikisi de Ozempic kullandığından, bunun toplam ağırlıklarını yönetmelerine yardımcı olduğunu söylediler.

“Michael’ın yemek istememesi benim yemek istemememe neden oluyor. Öğün aralarında atıştırmamaya özen gösteriyoruz. Susan, ‘Yatmadan önce tatlı ya da patlamış mısır zamanı’ dersem ve onu yemediğini fark edersem, o zaman elimde hiçbir şey kalmaz,” dedi.

Nasıl Ozempik eksiklik çifti farklı şekillerde etkiledi

2022’de Gıda ve İlaç İdaresi, Ozempic’te bir eksiklik olduğunu bildirdi. Bazı insanlar kilo vermek için ilacı etiket dışı aldığından bu tartışmalara neden oldu.

Kıtlık, Dixon’ları farklı şekillerde etkiledi.

Michael, Ozempic’te olduğu süre boyunca ilaçları infüze edebildi. Ancak, son üç ayda sigortası 90 günlük malzeme sağlamayı durdurdu, bu da artık indirimi alamayacağı anlamına geliyor (iki aylık malzemeyi ödeyen ve bir aylık malzemeyi bedava alan). Artık bir seferde sadece bir ayı doldurabiliyor.

“Michael’ın dozu benimkinden düşük olduğu için bir sorunu olmadı. Kıtlık anında dozum 1 mg’dı ve o 1 mg’ı hiçbir yerde bulamadım” dedi Susan.

Kıtlık nedeniyle Ozempic’i iki buçuk ay dolduramadı ve bu süre içinde 10 ila 12 kilo aldı.

OKU  Otizm Teşhisleri Ciddi Derecede Hafife Alınabilir: Bilmeniz Gerekenler

Ozempik ribaund yaygındır

Bu yaygın ve beklenen bir durumdur, dedi Dr. Sethu Reddy, Amerikan Klinik Endokrinoloji Derneği Başkanı. Susan gibi insanlar Ozempic’e erişimlerini kaybederlerse veya sigorta kapsamları değişirse ve bunu karşılayamazlarsa, bu durum sağlıklarının ilerlemesini etkileyebilir.

Reddy, Healthline’a “GLP-1 analoglarının etkileri kalıcı değildir ve tedavi kesildiğinde terapötik etkileri ortadan kalkar” dedi. “Teorik olarak, bu ilaçlar birkaç yıl boyunca alınır, ancak tip 2 diyabetli kişilerin sonunda insülin üretme yeteneklerini kaybettikleri ve sonunda insülin tedavisine ihtiyaç duydukları iyi bilinmektedir.”

Kumar, diyabet ve obezite gibi kronik durumlar için ilaç tedavisine başlarken uzun vadeli bir taahhüdün dikkate alınması gerektiğini ekledi.

Kumar, “Birisi Ozempic’i etiket dışı veya Wegovy’yi etiketli alıyorsa, kilo kontrolü için bunlara da devam edilmesi gerekir.” Dedi. “Kilo kontrol ilaçlarının uzun süreli kullanımı GLP-1 sınıfı ilaçlarla sınırlı değildir, kilo kontrolü için kullanılan tüm ilaçlar için geçerlidir.”

Susan, Şubat 2023’te Ozempic’i yeniden doldurabildiğinde doktoru ilaç dozunu artırdı. O zamandan beri 5 kilo verdi.

“Almayı bırakmadan önceki kadar başarılı hissetmiyorum. Hala çalışıyor, ancak başlangıçta olduğu kadar iyi değil. İştahım eskisi kadar bastırılmış değil ama yemek beni hâlâ heyecanlandırmıyor” dedi Susan.

Zorluklara rağmen, Ozempic’i kullanmanın sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi oldu.

Ancak Ozempic, kan şekerini düşürmeyi başardı. Bununla birlikte, kan şekeri artık pre-diyabetik olmadığı noktaya kadar düşmeye devam ederse, doktoru ona kilo vermeye devam etmesi için büyük olasılıkla Wegovy yazacağını söyledi.

Susan, “Glisemik kontrol için artık Ozempic almak zorunda kalmasaydım ve daha fazla kilo vermeye çalışmak için Wegovy alırsam mutlu olurdum,” dedi.

Michael, doktoru diyabet tedavisi için reçete ettiği sürece Ozempic’te kalmayı planlıyor.

“Şeker hastalığım için de metformin kullanıyorum, bu yüzden onu ve Ozempic’i almaya devam edeceğim çünkü ikisi de işe yarıyor gibi görünüyor” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir