Oyun Haberleri

Mark Zuckerberg’in tamamen Metaverse’deki ilk röportajı biraz robotik ama bu sadece teknolojiyle ilgili değil

Zuckerberg Metaverse interview

Eskiden Facebook olarak bilinen kuruluşun baş sorumlusu Mark Zuckerberg, tamamen kendi adını taşıyan Metaverse kapsamında gerçekleştirilen ilk röportajını tamamladı. Ve bu bir bakıma etkileyici, bir bakıma sinir bozucu ve bir nevi mehmet, hepsi bir arada.

Zuckerberg, röportaj için daha önce birkaç kez röportaj yaptığı bir podcast yayıncısı olan Lex Fridman ile bağlantı kurdu. Zuckerberg ve Fridman birbirlerinden uzakta bulunuyorlardı; Fridman Austin Texas’ta ve Zuckerberg muhtemelen Meta’nın Kaliforniya merkez ofisindeydi.

Görüşme için her ikisi de ayrıntılı fiziksel taramalara ve ayrıca parmak izleri ve yüzler de dahil olmak üzere akıllı telefon güvenliği için biyometrik verileri öğrenmek için kullanılan eğitim rutinlerinin daha karmaşık bir versiyonuna benzeyen bir tür yüz ifadesi ve hareket eğitimi sürecine tabi tutuldu.

Zuckerberg, bu verilerin daha sonra bir codec bileşenine dönüştürüldüğünü ve bunun da gerçekçi bir dijital avatar oluşturmak için VR başlığından gelen sensör verileriyle birleştirildiğini açıklıyor. Oldukça akıllıca olan şey, bu codec yaklaşımının gerekli bant genişliğinin nispeten sınırlı olduğu anlamına gelmesidir. Her iki taraf da diğerinin dijital avatarının bir kopyasına sahip olduğunda, onları canlandırmak için gereken veri, örneğin yüksek çözünürlüklü dijital videonun iletilmesi için gerekenden çok daha az olur.

O halde teoride videodan çok daha gerçekçi, ancak daha az bant genişliğine sahip bir şeye sahipsiniz. Ama ne kadar gerçekçi? Bir noktaya kadar kendiniz karar verebilirsiniz. Fridman, her iki avatarı da içeren röportajın 2 boyutlu bir temsilini YouTube kanalına yükledi.

Ne yazık ki video yalnızca 1080p. Ancak nispeten düşük çözünürlükte bile avatarların oldukça net bir CGI havasına sahip olduğunu görmek mümkün. Elbette iyiler, ancak modern CGI’ya biraz aşina olan hiç kimse onları canlı videoyla karıştırmaz.

Ekran kraliçeleri

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü: PC’niz için mükemmel piksel panelleri
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Çığlık atan hızlı ekranlar
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlüklünün işe yarayacağı zaman
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekran 4K PC oyunları

OKU  Intel, 700 milyon dolarlık kayıplara rağmen yeni nesil Meteor Lake CPU'larını bu yıl için hala 'yolda' tutuyor

Tabii ki, kahramanların karakterlerinin de bu konuda pek bir faydası yok. Ne Fridman’ı ne de Zuckerberg’i son derece duygusal olarak nitelendiremezsiniz. Gerçek benlikleri oldukça robotik olabilir. Dolayısıyla, bu dijital avatarların sentetik hissinin ne dereceye kadar codec’lere çevrilmesine veya bu oldukça sıra dışı kahramanların gerçek tutumuna bağlı olduğu açık bir sorudur.

Yine de avatarlarda biraz düz, dijitalleştirilmiş bir his var ve bu muhtemelen tamamen Zuckerberg ve Fridman’ın fiziksel tutumuyla ilgili değil. Bununla birlikte, gerçekte bir VR kulaklığı kullanıldığında deneyim şüphesiz çok daha etkileyici ve sürükleyicidir.

Benzer şekilde, yüklenen videodan Meta’nın gecikme sorununu büyük ölçüde çözdüğü görülüyor. Herhangi bir konuşma veya yüz ifadesi ile bu davranışların algılanması, codec’e çevrilmesi ve diğer kullanıcıya iletilmesi arasında gerçekleşmesi gereken oldukça yoğun işleme rağmen, ikisi tamamen doğal, akıcı bir konuşma yapıyor gibi görünüyor.

Kullanılan donanıma gelince, ilk bakışta Meta Quest Pro kulaklıklara ve oldukça ağır kutulara benziyor. Ve bu, aslında, bu tür bir deneyime yönelik ana itiraz olmaya devam ediyor: giymeniz gereken hantal donanım.

Her neyse, Meta’nın ayın 10’unda çıkacak olan yeni VR başlığı Quest 3’ü beklerken videoyu kendiniz izleyin. Çok yakında donanımla ilgili kendi görüşümüz için bizi izlemeye devam edin.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.