Oyun Haberleri

Epic, Fortnite’ın çocukların mahremiyetini korumadaki başarısızlığına ilişkin dönüm noktası niteliğindeki kararda yarım milyar dolarlık FTC para cezasıyla çarptı.

sign of a person dancing with a big

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Epic Games ile anlaşma sağlandı Şirketin Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını (COPPA) ihlal ettiği ve kullandığı iddialarının ardından video oyunu devinin toplam 520 milyon dolar ceza ve geri ödeme ödediğini görecek. koyu desenler (kullanıcıları kandırmayı amaçlayan UI tasarım hileleri) oyuncuları satın almaya ikna etmek.

İki yerleşim yeri var. Epic, COPPA kuralını ihlal ettiği için 275 milyon dolarlık bir ceza ödeyecek; bu, bir FTC kuralını ihlal ettiği için şimdiye kadar alınan en büyük ceza. Bu anlaşmanın bir parçası olarak Epic ayrıca “çocuklar ve gençler için güçlü gizlilik varsayılan ayarları” benimseyecek, yani ses ve metin yoluyla iletişim varsayılan olarak kapatılacaktır.

İkinci kısmı, Epic’in Fortnite’ın “karanlık kalıpları ve faturalandırma uygulamalarından” etkilenen tüketicilere geri ödeme yapmak için FTC’nin bir video oyunu konusunda şimdiye kadar elde ettiği en büyük geri ödeme tutarı olan 245 milyon dolar ödemesidir.

FTC başkanı Lina M. Khan, “Şikayetlerimizde belirttiğimiz gibi, Epic, gençler ve çocuklar da dahil olmak üzere Fortnite kullanıcılarını kandıran gizliliği ihlal eden varsayılan ayarlar ve aldatıcı arayüzler kullandı” dedi. “Kamuyu ve özellikle çocukları çevrimiçi mahremiyet ihlallerinden ve karanlık kalıplardan korumak Komisyon için en önemli önceliktir ve bu yaptırım eylemleri, işletmelere FTC’nin bu yasa dışı uygulamalara karşı sert önlemler aldığını açıkça ortaya koymaktadır.”

FTC, federal mahkemede Epic’e karşı iki ayrı şikayette bulundu ve ilk olarak Epic’in Fortnite aracılığıyla “çocuklara yönelik bir çevrimiçi hizmet olan Fortnite’ı ebeveynlerine haber vermeden veya elde etmeden oynayan 13 yaşından küçük çocuklardan kişisel bilgiler toplayarak” COPPA kuralını ihlal ettiğini iddia etti. ebeveynlerinin doğrulanabilir rızası”. Ayrıca, “varsayılan olarak çocuklar ve gençler için gerçek zamanlı sesli ve yazılı sohbet iletişimini etkinleştirerek” FTC Yasasının haksız uygulamalara karşı yasağının ihlal edildiğini iddia etti.

FTC, Epic’in Fortnite izleyicisinin büyük bir kısmının çocuklar olduğunu bildiğini ve bunu yeterince ciddiye almadığını söyleyerek (açıkça başka kelimelerle ifade ediyorum). Ayrıca Epic’in “çocuklarının kişisel bilgilerinin silinmesini talep eden ebeveynlerin mantıksız çemberlerden atladığını ve bazen bu tür talepleri yerine getirmediğini” söylüyor.

Bu tam olarak bir düzenleyicinin alarm zillerini çalan türden bir şey. FTC ayrıca, oyunun oyuncuları yabancılarla eşleştirme doğasının yanı sıra varsayılan ayarların, çocukların ve gençlerin “zorbalığa, tehditlere, tacize uğramasına ve Fortnite’deyken intihar gibi tehlikeli ve psikolojik olarak travmatik sorunlara maruz kalmasına” yol açtığını söylüyor.

İlginç bir şekilde, bunun için en önemli kanıtlardan biri Epic’in kendi endişeleriydi. 2017 gibi erken bir tarihte Epic çalışanları, FTC dosyasına göre hedef kitlenin yapısı ve varsayılan ayarlarla ilgili dahili endişelerini dile getiriyorlardı: “Şirket varsayılan ayarları kapatmaya direndi. Ve sonunda kullanıcıların sesli sohbeti kapatmasına izin veren bir düğme eklese de, Epic, kullanıcıların bulmasını zorlaştırdı”.

Kaşarı ver.

(İmaj kredisi: Epic Games)

Karanlık desenler tarafı, Fortnite’ın oyuncuları satın almaları için kandırıp kandırmadığıyla ilgilidir. FTC, bunun “mantığa aykırı, tutarsız ve kafa karıştırıcı düğme yapılandırması” sayesinde yapıldığını söylüyor; bu sayede oyuncular, örneğin oyunu uyku modundan çıkarmak için veya bir yükleme ekranında veya bir öğeyi önizlemeye çalışırken.

OKU  Steam'in en yeni flört simülasyonunda Joe Biden'ı kolayca baştan çıkardım, sonra o benim onun için çok yaşlı olduğumu söyledi

Bunun bir parçası da, 2018 yılına kadar Fortnite’ın oyun içi para birimi olan V-Bucks satın almanın üzerinde daha az kontrol olmasıydı, bu nedenle bir hesap bir ödeme yöntemine bağlandıktan sonra çocuklar, ebeveynleri fark etmeden V-Bucks satın alabiliyordu. Başta Apple ve App Store olmak üzere farklı bağlamlarda diğer büyük teknoloji şirketlerine karşı benzer iddialar ileri sürüldü.

Bekle, dahası var. FTC, Epic’in bu tür masraflara doğrudan kredi kartı şirketleri aracılığıyla itiraz eden müşterilerin hesaplarını kilitlediğini ve bunun karşılığında onları daha önce satın aldıkları içerikten kilitlediğini iddia etti. Görünüşe göre Epic bir hesabın kilidini açmayı kabul ettiğinde bile, kullanıcılar gelecekteki ödemelere itiraz etmeleri halinde hesapta kalıcı bir yasaklama riskine gireceği konusunda uyarılacaktı. Şirket, bir milyondan fazla kullanıcı şikayetini ve dahili uyarıyı “görmezden geldi” ve FTC’ye göre “iptal ve geri ödeme özelliklerini bulunmalarını zorlaştırmak için kasıtlı olarak gizledi”.

FTC tarafından kabul edilen anlaşma, Epic’in yetkisiz ödemelere itiraz eden müşterileri engellemesinin ve karanlık kalıpları kullanmasının yasaklandığını görecek. Epic ayrıca, kullanıcılardan ücret talep etmeden önce olumlu onay almak zorunda kalacak. Önerilen anlaşma yakında Federal Sicil’de yayınlanacak ve 30 gün boyunca kamuoyunun görüşüne açık olacak, ardından komisyon siparişin nihai olup olmayacağına karar verecek.

Bu çok fazla bilgiydi ve Epic’in yanıtına ulaşmadan önce etrafından dolaşılması gereken oldukça fazla bağlam var. İlki, bunun çoğunlukla tarihsel davranış olmasıdır. Epic, eylemini bir açıdan açıkça temizledi ve ayrıca söylenmesi gereken, tahmin etmediği veya hazırlıklı olmadığı bir başarı ile uğraşıyordu. Bu, karanlık modeller gibi etik olmayan faaliyetlere geçtiğimiz alanları mazur göstermek değildir, ancak FTC ve Epic düşmanca bir yola girmek yerine anlaşmaya vardığında, yayıncının hata yaptığını geç fark ettiğini gösterir.

Epic’in yanıtı, bunun nasıl ve neden olduğunu ve gelecekte ne yapacağını açıklamadan önce anlaşmayı duyuran bir açıklamayla gelir.

Epic’in açıklaması, oyun endüstrisini onlarca yıl önce yazılmış “tüzüklerin” önüne geçen hızlı hareket eden ve yenilikçi bir alan olarak tanımlamaya devam etmeden önce, “Hiçbir geliştirici bir oyunu burada bitirme niyetiyle yaratmaz” diyor. [that] oyun ekosistemlerinin nasıl çalışması gerektiğini belirtmeyin. Yasalar değişmedi, ancak uygulamaları gelişti ve uzun süredir devam eden endüstri uygulamaları artık yeterli değil”.

Epic, ödeme ve geri ödeme sistemlerini değiştirme yollarından bazılarını ana hatlarıyla açıklamaya devam ediyor; bazı değişiklikler yıllar önce ve diğerleri daha yakın zamanda gerçekleşti ve bunların tümü şu anda FTC’nin kabul edilebilir olduğunu söylediği parametreler dahilinde. Bu, kullanıcıların yanlışlıkla tek bir tıklamayla bir şey satın almamasını sağlamak için bir “satın almak için tut” sistemini içerir. Epic, bankaları aracılığıyla masraflara itiraz eden hesapların engellenmesine gelince, ters ibraz politikasını “dolandırıcılıkla ilgili olmayan senaryoları hesaba katacak şekilde değiştirdiğini ve yalnızca dolandırıcılık göstergeleri mevcut olduğunda hesapları devre dışı bırakacağını” söyledi. Daha önce bu politika kapsamında yasaklanan “binlerce” hesabı geri yüklediğini söylüyor.

Çocukların mahremiyetiyle ilgili olarak Epic, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’na göre, gençlerin derecelendirdiği veya yetişkinlerin derecelendirdiği bir oyun oluşturan geliştiricilerin artık bunun çocuklara yönelik olarak kabul edilmeyeceğini varsayamayacaklarını” belirtiyor. Yasası (COPPA)”. Yani Fortnite, Genç olarak derecelendirildi ve daha yaşlı bir izleyici kitlesini hedefliyordu, ancak bulduğu kişi beklenenden daha gençti.

OKU  Eski bir GTA geliştiricisi, deneyimleri hakkında talihsiz bir blog açtı ve Rockstar bunu hiç beğenmedi: 'Belki on ya da yirmi yıl sonra tekrar deneyeceğim'

13 yaşın altındaki kullanıcılar için olan “Kabinli” hesaplar ve yeni varsayılan iletişim ayarları gibi daha yeni önlemleri listelemeye devam ediyor. Epic’in Fortnite’taki genç oyunculara yönelik özellikler listesi artık şunları içeriyor:

  • Ana Fortnite Lobby menüsünden ve Epic Account portalından kolayca erişilebilen Ebeveyn Kontrolleri.
  • Arkadaşlık isteklerini göndermek ve kabul etmek için PIN isteme seçeneğini içeren ve ebeveynlerin satın alma işlemleri yapılmadan önce yetkilendirmesini sağlayan Ebeveyn Denetimleri.
  • 13 yaş altı oyuncular için günlük harcama limiti.
  • Sohbet için “Herkes”, “Arkadaşlar ve Ekip Arkadaşları”, “Yalnızca Arkadaşlar” veya “Hiçkimse” gibi ayrıntılı gizlilik seçenekleri.
  • Ebeveyn onayını beklerken daha genç oyuncular için güvenli ve kapsayıcı özel bir deneyim sağlayan Kabinli Hesaplar.
  • Varsayılan olarak “Kimse” olarak ayarlanan sesli ve metin sohbeti dahil olmak üzere, 18 yaşın altındaki oyuncular için varsayılan olarak en yüksek gizlilik seçeneğine ayarlanan ayarlar.

Yayıncı, “oyun içi ticaret ve gizlilik için eski statükonun değiştiğini ve birçok geliştirici uygulamasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini” belirtiyor. Oyun devi için kesinlikle pahalı bir ders oldu, ancak burada kendi oyunundan olduğu kadar daha geniş endüstriden de sorumlu tutulduğuna dair hafif bir his var. Fortnite, genç oyuncuları ve genellikle çocukları çeken tek oyun olmaktan çok uzak, ancak anın sembolik örneği ve Epic’in açıklaması, diğer geliştiricilerin bu örneğe son derece dikkatli bakması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Epic CEO’su Tim Sweeney, bazı düşüncelerini paylaşmak için sosyal medyaya gitti ve burada Epic’in kutuyu taşımasına dair belirsiz bir kırgınlık belirtisi tespit etmek mümkün olabilir.

“Geliştiriciler konuyu incelemeli, çünkü bu anlaşma, örneğin şu anda sesli sohbet varsayılanlarına Birleşik Krallık Yaşa Uygun Tasarım Koduna benzer ilkeler uygulamak gibi, son teknoloji Amerikan düzenleyici uygulamasını yansıtıyor.” Sweeney’i yazıyor. “Uygulama içi satın alma, hem gerçek parayla hem de ücretli sanal para birimiyle yapılan satın almalar için katı ‘Onaylı Açık Rıza’ beklentileriyle birlikte gündemde olan bir konu.”

Dünyanın en küçük kemanı şu anda Epic için çalıyor. Yayıncı, FTC ücretinin unsurları konusunda haklı olabilir, ancak aynı zamanda, düzenleyicinin görmek istediği daha geniş sektör değişikliğini zorlamak için bir örnek olarak kullanılıyor. Diğer şirketler bu anlaşmanın boyutuna bakacak ve yarın sabah birçok geliştirme stüdyosu varsayılan hesap ayarları ve mikro işlem yolları hakkında toplantılar yapacak.

Nihayetinde bu, alt çizgiyi incitebilir, ancak Epic’in parası var ve hiçbir FTC kararı, Fortnite’ın popülaritesini azaltamayacak. Yayıncı, oyun endüstrisinin kendi hatası olmaksızın düzenleyicileri geride bıraktığı ve Fortnite gibi eğlence ürünlerini asla hayal etmeyen on yıllık yasalarla uğraşmak zorunda olduğu konusunda haklı. Bununla birlikte, bunun gösterdiği gibi, bir süre önde olmanız, adamın sonunda yetişemeyeceği anlamına gelmez.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.