Oyun Haberleri

Microsoft, Activision Blizzard Anlaşması Üzerinden AB’ye Uzlaşma Sunuyor

Microsoft Activision Blizzard logos inside European Union flag

Microsoft Activision Blizzard’ı devralma teklifiyle ilgili olarak Avrupa Birliği ile resmi olarak uzlaşma arayışında ve şimdi işlemin onayını almak için Brüksel’in antitröst yetkililerine bir dizi çözüm yolu sunuyor. Önceki raporlara göre Microsoft, Kasım 2022 gibi erken bir tarihte anlaşmayla ilgili bir AB imtiyaz paketi hazırlıyordu.


Sektör gözlemcileri bu nedenle bir süredir bu gidişatı tahmin ediyor ve AB henüz anlaşmaya ciddi bir muhalefet göstermemiş olsa da, bu yeni önerilen çözümlerin sadece bir formalite olduğu anlamına gelmiyor. Avrupa Komisyonu, antitröst endişelerini gerekçe göstererek 2022’nin sonlarında Microsoft’un Activision Blizzard’ı devralmasını soruşturmaya başladığı için.

GÜNÜN GAMERANT VİDEOSU

İLGİLİ: Sony’ye Ticari Sırları Microsoft’a Açıklama Emri Verildi

Reuters, bir şirket sözcüsünün onayına ve 17 Mart tarihli ayrı bir Avrupa Komisyonu dosyasına atıfta bulunarak, Microsoft’un şimdi resmi bir imtiyaz paketiyle bu çekinceleri hafifletmek için harekete geçtiğini bildirdi. Microsoft’un AB’ye önerdiği çözümler muhtemelen en azından önümüzdeki haftaya kadar belirsiz kalacak. Düzenleyicinin bir sonraki adımı konusunda hiçbir belirsizlik yok, ancak Brüksel, önerilen birleşme hakkında bir karar vermeden önce hem tüketicilerden hem de Xbox rakiplerinden geri bildirim alacağını doğruladı. Davaya eklenen mevcut geçici son tarih 22 Mayıs, ancak bu tarih zaten her seferinde 10 gün olmak üzere iki kez geri çekildi.

OKU  High on Life, oyuncuları Applebee's içinde sonsuza kadar hapsedebilir

Microsoft Activision Blizzard'ı

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi kısa bir süre önce Xbox rakiplerinin yarısının Activision Blizzard anlaşmasıyla ilgili endişe duyduğunu tespit etti, bu nedenle herhangi bir büyük fikir değişikliği olmazsa, muhtemelen AB de bu sonuca varacaktır. Brüksel’in yakında talep etmeye başlayacağı tüketici geri bildirimi daha az tahmin edilebilir, ancak bu tür kararları etkilemesi de o kadar olası değil.

69 milyar dolarlık satın alma, kısa süre önce, daha önce Activision Blizzard’a sendika bozmaktan dava açan, ancak Microsoft’un devralımını Şubat ayında AB’ye yazdığı açık mektupta destekleyerek anlaşmanın işgücü piyasalarını olumlu etkileyeceğini öne süren en büyük Kuzey Amerika sendikalarından biri olan CWA’da beklenmedik bir savunucu kazandı. bütün dünyada. Bu lobicilik çabalarının Brüksel’in konuyla ilgili kararını doğrudan etkilemesi pek olası değil, çünkü devam eden soruşturması yalnızca Brüksel’in mülkiyetinin sahibi olup olmadığını belirlemeye odaklanıyor. Görev çağrısı Yapıcı, video oyunu yayıncıları ve konsol üreticilerinin kesiştiği noktada Xbox’a çok fazla güç verirdi.

Mobil oyun devi King’in de yer aldığı Activision Blizzard anlaşması, Microsoft’un bugüne kadar Avrupa Komisyonu tarafından incelenen onuncu satın alması. Bunlardan dokuzu onaylandı, oysa geri kalan işlem, Time Warner ile dijital haklar yönetimi şirketi ContentGuard’ın çoğunluk hissesi için yapılan ortak bir teklifti ve her iki şirket de Thomson Corporation’ın 2005’te kendilerini yumruklamasından sonra terk etti. ABD ortak hukuk sistemine benzer emsallerle resmi olarak bağlı olan Microsoft’un Birleşme ve Satın Alma faaliyetlerini Eski Kıta’daki bitiş çizgisine getirme konusundaki sicili oldukça kusursuz.

DAHA: Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alımı Halo İçin Mükemmel Bir Yeni Geliştirici Vermiş Olabilir

Kaynak: Reuters, Avrupa Komisyonu

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.