Oyun Haberleri

Microsoft, İngiltere’deki düzenleyicileri yatıştırmak için 69 milyar dolarlık Activision Blizzard anlaşmasını reddetti ve 15 yıl boyunca tüm bulut oyun haklarını Ubisoft’a teklif etti

Microsoft Activision Blizzard logos

Microsoft, önerilen 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi ile bitiş çizgisine ulaştırma çabası kapsamında, başkan Brad Smith’in “büyük ölçüde farklı bir işlem” olarak tanımladığı yeni bir teklifte bulundu. CMA daha önce, yeni oluşan bulut oyun pazarına ilişkin endişeleri de içeren gerekçelerle anlaşmayı engellemişti ve yeniden yapılandırılan anlaşma, önümüzdeki 15 yıl boyunca Activision Blizzard oyunlarının tüm bulut haklarının Ubisoft’a devredilmesini sağlayacak.

CMA yeni teklifi inceleyeceğini açıkladı ancak “bunun yeşil ışık olmadığı” konusunda da uyardı. 18 Ekim’e kadar bir karar verilecek. Bu, AB Komisyonu’nun anlaşmayı onaylaması, diğer birçok küresel düzenleyici kuruma katılması ve ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun anlaşmayı mahkemelerde bloke edememesinin ardından geldi (bu çabalar devam ediyor, ancak kararın geri alınması ihtimali uzaktır). CMA ve Birleşik Krallık, küresel bağlamda küçük bir bira gibi görünse de gerçek şu ki, anlaşma CMA’nın onayı olmadan olduğu gibi ilerleyemez.

Microsoft’un yeni teklifi, önümüzdeki 15 yıl içinde yayınlanacak tüm Activision Blizzard oyunlarının yayın haklarının Ubisoft’a devredilmesini sağlayacak ve bu haklar kalıcı olarak Ubisoft’ta kalacak. “Microsoft, Activision Blizzard oyunlarını yalnızca kendi bulut akış hizmeti olan Xbox Cloud Gaming’de yayınlayacak veya rakip hizmetler için Activision Blizzard oyunlarının lisans koşullarını özel olarak kontrol edecek konumda olmayacak.” dedi Brad Smith.

Bütün bunlar Smith’in CMA’nın başlangıçta anlaşmayı engellediği ve davanın Microsoft’un Birleşik Krallık’taki faaliyet tarihindeki “en karanlık günü” hakkında feryat ettiği zamanki yorumlarından çok daha hoş. Ancak dişlerini gıcırdatan yalnızca Microsoft değildi: Geleneksel olarak iş dünyası yanlısı Muhafazakar parti olan Birleşik Krallık hükümetinin önde gelen üyeleri, CMA’nın kararına karşı olduklarını yüksek sesle dile getirdiler ve bunun Birleşik Krallık’ın küresel bir teknoloji olma hırsına ters düştüğünü gördüler. Önder.

Daha fazla gör

Activision Blizzard başkanı Bobby Kotick, yayıncının personeline haberi duyuran bir e-posta göndererek geri çekilmeyi memnuniyetle karşıladı ancak “bu elden çıkarmanın eklenmesiyle hiçbir şeyin önemli ölçüde değişmediğini” söyledi. Bu daha çok sessiz kısmı yüksek sesle söylemek gibi görünüyor ve CMA’ya birkaç kaşını kaldırabilir. Kotick “Daha fazlası gelecek” diyerek imzayı atıyor ve açıkça bu ince ayarın yeterli olmasını bekliyor.

CMA’nın CEO’su Sarah Cardell, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Yeniden yapılandırılan anlaşmanın ayrıntılarını ve rekabet üzerindeki etkisini, üçüncü tarafların yorumları da dahil olmak üzere dikkatli ve objektif bir şekilde değerlendireceğiz” dedi. “Hedefimiz değişmedi; bu yeni anlaşmayla ilgili gelecekteki herhangi bir karar, büyüyen bulut oyun pazarının, yeniliği ve seçeneği teşvik eden açık ve etkili rekabetten yararlanmaya devam etmesini sağlayacaktır.”

OKU  Elden Ring: Shadow of the Erdtree'nin gelişimi 'sorunsuz bir şekilde ilerliyor' ancak üzgünüz, hala bir çıkış tarihi yok

“İnanıyoruz ki bu [new offer] Oyuncular, bulut oyun akışı pazarının ilerlemesi ve sektörümüzün büyümesi açısından olumlu bir gelişme” diye sözlerini bitiriyor Brad Smith. “Satın almanın inanılmaz faydalarını oyunculara, geliştiricilere ve sektöre sunmaya her zamanki gibi kararlıyız. . Günümüzün gelişimi bizi oyun keyfini her yerdeki oyunculara ulaştırmaya bir adım daha yaklaştırıyor.” Zamanımızda hepimiz büyük paralı anlaşmalar için bazı örtmeceler görmüşüzdür, ancak bu çok saçma.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.