Sağlık

Mounjaro, Zepbound’u bıraktıktan sonra insanlar bu kadar kilo alıyor

Mounjaro, Zepbound'u bıraktıktan sonra insanlar bu kadar kilo alıyor

Pinterest’te Paylaş
Zepbound ve Mounjaro, kilo kaybına neden olabilen GLP-1 ilaçlarıdır. Yarım Nokta Görüntüleri / Getty Images
 • Zepbound ve Mounjaro markaları altında satılan Tirzepatide, tip 2 diyabet ve obeziteyi tedavi etmek için artık ABD eczanelerinde satılıyor.
 • İlacı alan hastalarda dramatik kilo kaybı görüldü.
 • Yeni bir klinik araştırmanın sonuçları artık hastalar ilacı almayı bıraktığında ne olacağını gösteriyor.

Güçlü kilo verme ilacı Zepbound (tirzepatid), hastaların vücut ağırlığının %25’ini kaybetmesine neden oldu; ilacı almayı bırakırlarsa ne olur?

Zepbound nihayet bu ay ABD eczanelerine ulaşıyor. Tip 2 diyabet ilacı Mounjaro ile aynı etken maddeyi içeren tirzepatid içeren ilaç, artık fazla kilolu ve obezitesi olan kişiler için de onaylandı. Önceki çalışmalar, tirzepatidin kilo vermede Ozempic ve Wegovy’nin aktif maddesi olan semaglutide göre daha etkili olabileceğini göstermiştir.

Ancak ilacın yeniliği nedeniyle uzun süreli çalışmalar henüz yapılmamıştır. Hastaların ilacı ne kadar süreyle almaya devam edecekleri ve ilacı bırakırlarsa ne olacağı sorusu hala geçerliliğini koruyor.

Şimdi yeni Araştırma yayınlandıÖDAJ İçinde JAMAbu soruların bazılarına cevap veriyor gibi görünüyor.

Mounjaro veya Zepbound ile ne kadar kilo verebilirsiniz?

Zepbound ve Mounjaro’nun üreticisi Eli Lilly’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen araştırmada, tirzepatid’i 36 hafta boyunca kullanan hastaların, ilacı bir yıl süreyle bırakmaları halinde kilolarını koruyup koruyamayacakları incelendi.

Çalışma, klinik araştırmalar için “altın standart” olarak kabul edilen, randomize, çift-kör, plasebo kontrollü Faz 3 deneyinde 670 katılımcıyı içeriyordu.

Çalışma, tirzepatid reçetesi verilen katılımcıları 36 hafta boyunca takip etti. 36. haftadan sonra hastalar eşit olarak iki gruba ayrıldı: biri ilacı almaya devam ederken diğeri plasebo iğnesi aldı. Daha sonra iki grup 52 hafta daha takip edildi.

Araştırmanın ilk 36 haftasında hastalar vücut ağırlıklarının ortalama %20’sini kaybetti.

Tirzepatid, sindirimi yavaşlatarak ve tokluk ve tokluk hissini artırarak benzer ilaç semaglutide gibi çalışır.

İnsanlar tirzepatidi bıraktıktan sonra ne kadar kilo aldılar?

Ancak ilk 36 haftadan sonra, ilacı almaya devam edenler ile plasebo alanlar arasında sonuçlar çarpıcı biçimde farklılık gösterdi. Tirzepatid almaya devam eden hastalar, sonraki 52 hafta içinde vücut ağırlığının ilave %5’ini kaybetti. Plasebo alan kişiler vücut ağırlıklarının %14’ünü geri kazandılar.

OKU  Kilo kaybında yılın en büyük tıbbi buluşları

İlaca sadık kalan kişilerin %90’ından fazlası kilolarını korudu

“Bu mükemmel bir çalışma ve pratikte gördüklerimizi doğruluyor. Hastaların çoğu ilacı almayı bıraktıklarında tekrar kilo alırlar. Tedavi durdurulduğunda kiloyu koruma şansını en üst düzeye çıkarmak için bazı stratejiler var, ancak hastaların çoğu hala önemli miktarda kilo alıyor” diyor Dr. Minimal invazif ve bariatrik cerrahi bölüm şefi ve Stanford Üniversitesi Disiplinlerarası Obezite ve Metabolizma Kliniği tıbbi direktörü Dan Azagury, Healthline’a söyledi. Azagury çalışmaya dahil edilmedi.

Kilo kaybı açısından, yani sadece kaybedilen miktardan ziyade kiloları koruma yeteneği anlamına gelen sonuçlar daha da çarpıcı: Tirzepatid grubunun neredeyse %90’ı, 88 yaşın üzerinde kilo kaybının çoğunluğunu (%80 veya daha fazlası) korudu. haftalar geçti, ancak plasebo alanların yalnızca %16,6’sı buna dayanabildi.

Sonuçlar, bazılarının “ozempik geri tepme” olarak adlandırdığı durumu doğrulayan diğer semaglutid çalışmalarına benzer. 2022’de yapılan bir araştırma, ilacı almayı bırakan hastaların ağırlığın yaklaşık üçte ikisini geri aldı bir yıl sonra kaybetmişlerdi.

Tirzepatid için veriler açık: İlacı almaya devam edenler çok daha anlamlı sonuçlar gördü, hatta ilacı bırakan grup bile 88 hafta sonra hala bazı faydalar görmeye devam etti. Her iki gruba da yaşam tarzı ve kilo verme danışmanlığı verildi, ancak plasebo grubundaki kilo kaybının yaşam tarzı değişikliklerinden mi, ilacın kalıcı etkilerinden mi yoksa her ikisinden mi kaynaklandığı açık değil.

Tirzepatid grubu ayrıca plasebo grubuna göre A1C, açlık glikozu, insülin ve kan basıncında iyileşmeler de dahil olmak üzere ek faydalar gösterdi.

Obezite bir hastalıktır

Healthline’a konuşan uzmanlar, sonuçların başka bir şeye de işaret ettiğini söyledi: Obeziteyi kronik bir hastalık gibi tedavi etme ihtiyacı.

“Obezite bir hastalıktır, irade meselesi değildir. “İlerlemeli ve bu hastalıkla ilgili damgalamayı azaltmalıyız ki acı çekenler ihtiyaç duydukları tedaviyi utanç duymadan alabilsinler” dedi Dr. Caroline Apovian, Harvard Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü ve Brigham ve Kadın Hastanesi Kilo Yönetimi ve Sağlık Merkezi’nin eş direktörü. Apovian araştırmaya dahil değildi.

OKU  Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Apovian’a göre obeziteyi tedavi etmek, başka bir yaygın kronik durumun tedavisine benziyor: yüksek tansiyon. Diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri yüksek tansiyona yardımcı olsa da her zaman yeterli değildir. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan için, hayatlarının geri kalanında antihipertansif ilaç almaları gerekeceğinin farkına varılması neredeyse kaçınılmazdır.

Apovian, “Neden obeziteyle ilgili bu kavrayışı elde edemiyoruz?” diye soruyor.

“Hastalarımıza, bir kez başladıktan sonra ömür boyu devam edebileceklerini söylüyoruz. Azagury, “Herkes bunu yapmayacak ancak ömür boyu tedavi olasılığını kabul etmelisiniz” dedi.

Zepbound ve Mounjaro’nun yan etkileri

Tirzepatidin aşağıdakileri içerebilecek yan etkileri vardır:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • kabızlık
 • Geğirme
 • İshal
 • karın ağrısı
 • Mide yanması veya hazımsızlık (mide rahatsızlığı)
 • gaz
 • Saç kaybı
 • Yorgunluk (düşük enerji)
 • baş dönmesi
 • Enjeksiyon bölgesinde döküntü, morarma veya kaşıntı gibi reaksiyonlar
 • hafif alerjik reaksiyon

Tirzepatidin ciddi yan etkileri şunları içerebilir:

 • Pankreatit (pankreasın şişmesi)
 • Safra kesesi sorunları
 • Hipoglisemi (düşük kan şekeri)
 • Şiddetli mide bulantısı, kusma veya ishal gibi dehidrasyon ve böbrek sorunlarına yol açabilecek ciddi sindirim yan etkileri
 • Uyarı: Tiroid kanseri riski
 • şiddetli alerjik reaksiyon
 • dehidrasyon ve böbrek sorunlarına yol açabilecek şiddetli mide bulantısı, kusma veya ishal
 • İntihar düşünceleri veya davranışları

Nihai sonuç

Tirzepatid (Zepbound, Mounjaro) dramatik kilo kaybına (vücut ağırlığının %25’i) neden olabilir.

Ancak etkileri konusunda uzun vadeli çalışmalar yapılmamıştır.

Aşırı kilolu ve obez hastaların ilacı ömürleri boyunca kullanmaları gerekebilir.

Yeni araştırmalar, bir yıl sonra tirzepatid almayı bırakan hastaların verdikleri kilonun yaklaşık %14’ünü aldığını gösteriyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir