Oyun Haberleri

Mühendisler 1 milivatlık nöral çiplerine Doom oynamayı öğretiyorlar, bunun ciddi bir iş olduğunu söylüyorlar, herkes başını sallıyor

Mühendisler 1 milivatlık nöral çiplerine Doom oynamayı öğretiyorlar, bunun ciddi bir iş olduğunu söylüyorlar, herkes başını sallıyor

NDP200, oyun donanımınız için tasarlanmamış, ultra düşük güçlü bir yongadır. Bu şey, videoyu neredeyse hiç güç kullanmadan sinir ağları aracılığıyla izlemek ve yanından geçen bir kişi gibi ilgi çekici bir şey fark ettiğinde, ‘gerçek’ izlemeyi yapmak için daha güçlü sistemleri uyandırmak için tasarlanmıştır. AI bilim adamları, AI bilim adamları olduklarından, elbette, ona Doom oynamayı öğreterek yeteneklerini göstermeye karar verdiler.

Geçen hafta San Francisco’da düzenlenen 2023 IEEE Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı sırasında Sintiyan (yeni sekmede açılır)NDP200’ün arkasındaki çip üreticisi VizDoom oynamak için nasıl eğitildiğini gösterdi (teşekkürler, IEEESpectrum (yeni sekmede açılır)). İkincisi, Doom’un sadeleştirilmiş ve hafif bir sürümüdür ve genellikle yapay zeka araştırmasında ve pekiştirmeli öğrenmede kullanılır.

Gösterilen seviye, basit bir şekilde Çemberi Savun başlığına sahiptir ve sürekli olarak düşmanları doğuran ve öldürüldüklerinde hemen yeniden ortaya çıkan (yani ölüm animasyonları olmayan) yuvarlak bir odaya sahiptir. NDP200, çipin 640 kilobayt yerleşik belleğinin cehennem iblislerini tanımlayabilmesi, onlara nişan alabilmesi ve ateş edebilmesi için birkaç katmandan oluşan bir sinir ağı üzerinde eğitildi.

IEEE üyesi ve Syntiant’ın kısa süre önce ayrılan baş mimarı David Garrett, bunun gibi bir çipi Doom oynamak için eğitmenin tüm nedeninin “bu ölçekte anlamlı algılama ve eylemler yapabileceğinizi” göstermek olduğunu söylüyor. NDP200 ayrıca zaman içinde spam ateşinin iyi bir fikir olmadığını da öğrenmek zorunda kaldı. Garrett, “İlk öldürmesinden sonra klibi kaldırıyor ama sonra bunun iyi bir strateji olmadığını anlıyor,” dedi.

1 milivatlık gücün bu şekilde kullanıldığını tam olarak kavrayabileceğimi sanmıyorum, ancak bunun bir konferans vurgusu olduğunu varsayalım. Doom oynamak için ultra düşük güçlü bir çip eğitmek zaten yeni bir şey, Doom’u nabzı belli belirsiz olan herhangi bir şeyle çalıştırmanın neredeyse bir din olduğu bir dünyada bile. Anakartınızın BIOS’unda çalıştırabilirsiniz. (yeni sekmede açılır)bir yığın patates (yeni sekmede açılır), bir traktörbir Lego tuğlası (yeni sekmede açılır)evde gebelik testi (yeni sekmede açılır), Doom’da Doom oynayabilirsin (yeni sekmede açılır). Yine de son zamanlardaki favorim, Doom oynamak için Carmack ve Romero adlı eğitimli fareler (yeni sekmede açılır).

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  The Last of Us 2. Bölümde Uncharted Easter Egg Vardı