Sağlık

Diyabetli her 5 Amerikalıdan 1’i insülinlerini orantılıyor: neden tehlikeli?

Diyabetli her 5 Amerikalıdan 1'i insülinlerini orantılıyor: neden tehlikeli?

Pinterest’te paylaşın
Görsel Alan/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, 1,3 milyon Amerikalı’nın paradan tasarruf etmek için insülini karneye ayırdığını ortaya koyuyor.
  • İnsülin fiyatları on yıllardır yükseliyor, 2002 ile 2013 arasında neredeyse üç katına çıktı.
  • İnsülin tayınlaması, sigortasız ve özel sigortalı bireyler arasında en yüksektir.

Boston’daki Harvard Tıp Okulu ve New York’taki Hunter College’dan yapılan yeni bir araştırmaya göre, diyabetli yaklaşık beş Amerikalıdan biri hayat kurtaran insülinlerini tayın ediyor olabilir.

Bu, ilacı tayınlamak için insüline ihtiyaç duyan 6 milyondan fazla diyabetik Amerikalının 1,3 milyonunu açıklayabilir ve potansiyel olarak ciddi sağlık komplikasyonlarına ve hatta ölüme yol açabilir.

Irvine’in halk sağlığı programı California Üniversitesi’nde sağlık, toplum ve davranış doçenti olan PhD, Brandy Lipton, Healthline’a verdiği demeçte, “Karneye ayırmanın en bariz tehlikesi glisemik kontrol eksikliğidir” dedi. “Klinik literatür, zayıf glisemik kontrolün körlüğe, böbrek yetmezliğine ve hatta artan mortaliteye katkıda bulunabileceğini öne sürüyor.”

İnsülin fiyatları on yıllardır yükseliyor, 2002 ile 2013 arasında neredeyse üç katına çıktı.

Son yıllarda, haber kaynakları, bazı diyabetik Amerikalıların, uygun olmayan insülinlerini karneye vermekten öldüklerini bildirdi.

Bu arada, büyük insülin üreticileri, hem sigortalı hem de sigortasız Amerikalılar için bu satın alınabilirlik boşluklarından bazılarını kuponlar, çoklu paket indirimleri ve ilaca gönüllü maliyet üst sınırları ile doldurmaya çalıştılar.

En son olarak, Medicare insülin katkı paylarını şişe başına 35 ABD doları olarak sınırlayan ve Medicare’in insülin fiyatlarını müzakere etmesine izin veren Enflasyon Azaltma Yasası olmak üzere, federal düzeyde insülin için fiyat tavanlarını düzenlemeye yönelik birkaç girişimde bulunulmuştur. Yasa ayrıca, özel sigortalı bireyler için oranları sınırlayacak bir hüküm içeriyordu, ancak Kongre Cumhuriyetçileri bu önlemi engelledi.

Bununla birlikte, bir Medicare danışmanlık firması olan Chapter’ın kıdemli Medicare danışmanı JD, Ari Parker, bu Medicare fiyat tavanlarının belirli bir ihtiyacı karşıladığını söyledi.

OKU  Tip 2 diyabet: Yapay bir pankreas kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir

Parker, Healthline’a verdiği demeçte, “Connecticut, New Jersey ve Maine gibi bazı eyaletlerde, insülin kapsamı olmayan bazı Medicare yararlanıcıları cebinden 10.000 dolardan fazla ödemek zorunda kaldı” dedi. “Daha da kötüsü, araştırmacılarımız tek bir insülin ilacının fiyatının bir posta kodundan diğerine büyük ölçüde değişebileceğini buldu – bazen bu posta kodları caddenin karşısında olsa bile.”

Lipton, “Çoğu insan, insülinlerini karşılayamayacakları için paylaştırır” dedi. “Bu politikadan önce ortalama insülin maliyeti ayda 35 doların üzerinde olduğu için, üst sınır tayınlamayı azaltmalıdır. Soru ne kadar? Sınır, maliyetleri ortalama olarak ve en yüksek maliyete sahip kişiler için önemli miktarda azaltacaktır, ancak diyabetli bazı yetişkinler için yine de aşırı derecede pahalı olabilir.

Medicare fiyat sınırlarının tayınlamayı durdurması pek olası değil

Medicare için yeni düzenleyici kurallar, insülin kullanıcıları için bir vergi açığını kısmen kapatmaya yardımcı olacak olsa da, özel piyasaya ve sigortasızlara başvurmadan muhtemelen yeterli olmayacaklar.

Örneğin, Annals of Internal Medicine’deki bu yeni çalışmada, araştırmacılar, daha genç hastaların %20,4’üne kıyasla, 65 yaş üstü hastaların yalnızca %11,2’sinin (Medicare uygunluk yaşı) insülini karneye bağladığını buldu.

Ayrıca, insülin tayınlamasının sigortasız ve özel sigortası olanlar arasında en yüksek, federal ve eyalet düşük gelirli sağlık programı olan Medicaid’e kayıtlı olanlar arasında en düşük olduğunu buldular.

“Ayda 35 dolarlık insülin sınırı için orijinal teklif, özel sigortalıları içeriyordu. Kaiser Aile Vakfı’ndan elde edilen veriler, özel sigortalı her beş insülin kullanıcısından birinin böyle bir politikadan fayda sağlayacağını gösteriyor,” diye açıkladı Lipton. “Ulusal politika yerine, hükümet ve ilaç şirketleri, özel sigortalı ve sigortasız kişiler için cepten insülin maliyetlerini sınırlayabilir. Diyabetli yetişkinlerin sadece yüzde 2’sinin sigortası yokken, bu grup muhtemelen en çok insülin maliyetiyle mücadele ediyor ve politika tartışmalarında da dikkati hak ediyor.”

OKU  Şeker ve hareketsiz bir yaşam tarzı erkekleri ve kadınları nasıl etkiler?

ABD’de benzersiz

Gelişmiş ülkeler arasında, insülin tayınlaması aşağı yukarı benzersiz bir Amerikan sorunu gibi görünmektedir.

PharmD Kıdemli Başkan Yardımcısı Sara Izadi, “Bugün Amerikalılar, diğer ülkelerin reçeteli ilaçlar için ödediklerinin iki ila üç katını ödüyor ve tip 1 diyabetli hastaların dörtte birinden fazlası, geçtiğimiz yıl içinde en az bir kez insülini karneye ayırdığını bildirdi” dedi. Capital Rx’te Eczane, Eczane Fayda Yöneticisi (PBM). “Karşılaştırma yapacak olursak, ABD dışındaki yüksek gelirli ülkelerden yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 5’i geçen yıl karneye pay verdiklerini söyledi.”

“Diğer yüksek gelirli ülkeler fiyatlar ve bir tür ulusal sağlık sistemi üzerinde pazarlık yapma yeteneğine sahipken, Amerika Birleşik Devletleri yok, bu da eşitsizliği açıklayabilir” diye ekledi.

Lipton, insülin tayınlamasının fiziksel etkilerinin yanı sıra, ucuz insüline erişimin genişletilmesini bütünsel bir sağlık yararı olarak düşünebileceğimizi söyledi.

“Daha az araştırılmış olsa da, ihtiyacınız olan ilacı karşılayamamak da zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi. “Sağlık sigortasına sahip olmanın ve tıbbi harcamalardan mali korunmanın genel olarak zihinsel sağlığı iyileştirdiğini biliyoruz. Bu, diyabet tedavisinin maliyetleri için de geçerli olabilir.”

Bu arada, insülini paylaştırmayı düşünüyorsanız, yardımcı olabilecek kaynaklar var. Bu kılavuz, daha fazlasını öğrenmek için çok pahalı olduğunda insülini nasıl karşılayabileceğinizi anlatır.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir