Oyun Haberleri

Noctua’nın AMD Ryzen soğutucu desteğine yapılan 4 dolarlık bir ince ayar, CPU sıcaklıklarını 3ºC’ye kadar düşürür

Noctua new AMD bracket

PC üreticileri her zaman bileşen sıcaklıklarını düşürmenin yollarını arıyor, genellikle egzotik malzemeler, en son üretim teknikleri veya yenilikçi yeni soğutma yöntemleri kullanmaya kadar gidiyor. Ancak Noctua’nın maliyeti 5 doların altında olan ve CPU sıcaklıklarını 3ºC’ye kadar düşüren yeni ofset montaj braketi ile kanıtladığı gibi, bazen en iyi çözüm acı verecek kadar basit olandır.

Noctua’nın en son AM5 montaj braketi 7 mm kaydırılmıştır. Bu kulağa fazla gelmeyebilir, ancak daha da önemlisi, soğutucuyu bir AMD Ryzen CPU’nun en sıcak ve termal açıdan en hassas parçaları olan çekirdek yonga kalıbı (CCD) üzerinde daha merkezi bir şekilde ayarlamak için gereken tam mesafedir.

Burada önemli olan AMD’nin chiplet mimarisi. AMD, CPU’larında uzun yıllardır çipletler kullanıyor ve masaüstünde bu, bir IO kalıbı (cIOD) ve bir veya iki CCD anlamına geliyor. Her biri sekiz adede kadar Zen çekirdeği içeren en sıcak çalışan CCD’dir ve hem bir hem de iki çekirdekli konfigürasyonlarda, ısı yayıcının merkezinden biraz kaymış halde bulunurlar.

Ryzen 7000 serisi işlemcilerdeki etkin nokta, gördüğümüz gibi çipin tam ortasında değil. Bu nedenle, Noctua’nın yeni montaj kiti, soğutucuyla daha iyi uyum sağlamak için bir soğutucuyu sadece bir dokunuşla aşağı kaydırır, bu da daha iyi temas basıncı, soğutucu boyunca daha eşit bir ısı dağılımı ve sonuç olarak etkileyici bir sıcaklık düşüşü sağlar.

Noctua’nın AM5 uyumlu soğutucuları, bu yılın sonlarından itibaren ofset montajını standart olarak dahil etmeye başlayacak, ancak bu ince ayar hakkında en çok sevdiğim şey, halihazırda bir Noctua soğutucunuz varsa bunu kendiniz yapmanın ucuz olması.

Şirket, soğutucularının çoğunda bulunanları ofset versiyonlarıyla değiştiren NM-AMB12 ve NM-AMB15 adlı küçük montaj çubuğu kitleri satıyor. Bunlar Noctua’da 3,90$/3,90€ veya Amazon’da 4,90$/4,90€’dan satışa sunulacak. Hangi soğutucuya sahip olursanız olun, doğru kiti seçmeniz gerekecek, ancak bunlar satın alınabilecek duruma geldiklerinde (Haziran ayında bir zaman olacak) açıkça etiketlenecek.

Ve herhangi bir nedenle ofset olmayan versiyona geri dönmek isterseniz, aynı ofset montaj çubuklarında standart montaj için vida delikleri bulunur.

OKU  Activision Blizzard Birliği Bozma Davasının Arkasındaki Grup İletişim Bilgileri AB Düzenleyicileri Microsoft Devralımı Hakkında

Noctua’nın Computex standında sergilenen diğer harika montaj aksesuarı, ayrılmış CPU’larla doğrudan kalıp montajına izin veren bir ayırıcıydı. Bunlar yine küçük, ucuz aksesuarlar, ancak bir Noctua sözcüsü bana, insanların evde kendi 3D baskılarını yapmaları için dosyaları koyacaklarını söyledi.

resim

2022’deki en iyi CPU soğutucuları

Islak veya kuru, piyasadaki en iyi CPU soğutucuları
CPU’lar için en iyi AIO soğutucular

Hepsi bir arada ve hepsi için bir… bileşenler
En iyi CPU hava soğutucuları

Brrrr giden fanlı veya fansız CPU soğutucuları

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.