Oyun Haberleri

AMD, çip üzerinde çıkarım demosu ile yapay zeka savaşına katılıyor

AMD XDNA engine

Intel’in yeni Meteor Lake CPU’sunda çalışan Stable Diffusion’ı göstererek geride kalmak istemeyen AMD, kendi Computex demosu ile AI savaşına katıldı.

Kardeş sitemiz Tom’s Hardware, AMD’nin Pheonix APU’sunda işini yapan yeni AI motorunun tadına baktı. Phoenix, AMD’nin Ryzen 7040 serisi dizüstü bilgisayar işlemcilerinin yanı sıra Asus RoG Ally’deki Z1 çipinin de temelini oluşturan APU’dur. Yani silikon yeni değil.

Ancak Phoenix’in XDNA AI olarak bilinen yeni AI çekirdeğinin gerçekten bir şeyler yaptığını ilk kez görüyoruz. Biraz tuhaf bir şekilde, AMD’nin Phoenix’in XDNA motorunu masaüstü CPU’larına yerleştirme konusunda kesin bir planı yok gibi görünüyor. Şimdilik, bir dizüstü bilgisayar ve elde taşınır özel.

Her neyse, demo platformu Ryzen 9 7940HS çipli bir Asus Strix Scar 17 idi. Intel’in Meteor Gölü’ndeki AI motorunun aksine, XDNA motoru Windows’ta Görev Yöneticisi’nde ayrı bir bileşen olarak görünmüyor.

Her neyse, demo, bir yüz tanıma görevini hızlandırmayı içeriyordu, ancak herhangi bir karşılaştırmalı sayı üretmedi. Bu nedenle, Phoenix’in görevde, örneğin onu CPU, GPU veya ikisinin bir kombinasyonu üzerinde çalıştırmaya kıyasla ne kadar iyi olduğuna dair bir ölçü yok.

Yine de AMD, XDNA motorunun Apple’ın M2 çipindeki eşdeğer Neural motorundan daha hızlı olduğunu düşünüyor, ancak Intel’in Meteor Gölü’ndeki VPU veya “Çok Yönlü İşleme Birimi” olarak bilinen AI kutucuğuna kıyasla herhangi bir iddiada bulunmadı. .

Bir sonraki makineniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun bilgisayarı: Profesyonellerden en iyi hazır makineler
En iyi oyun dizüstü bilgisayarı: Mobil oyunlar için mükemmel dizüstü bilgisayarlar

AMD, geliştiricilerin XDNA motorunu kodlamasına yardımcı olacak yeni bir araç setini duyurdu. Ancak şu an için XDNA’yı gerçekten kullanabilen çok sayıda yazılım veya uygulama örneğine sahip değiliz.

OKU  SpongeBob SquarePants: Kozmik Sarsıntı Vatandaşların Oyuncuların Kurtarması Gereken Tüm Bikini Altlarını Ortaya Çıkarıyor

Genel fikir, XDNA AI motorunun ses, video ve görüntü işleme dahil olmak üzere hafif AI çıkarım iş yüklerini hızlandırması ve bunu bir CPU veya GPU’dan daha verimli bir şekilde yapmasıdır. Net sonuç, örneğin gerçek zamanlı ses işleme veya arka plan bulanıklaştırma gibi bu tür görevler için daha düşük gecikme süresi ve bunu yaparken daha iyi pil ömrü olmalıdır.

Bu AI çekirdeklerinden herhangi birinin ne kadar yararlı olacağı henüz görülmedi. Ama en azından alışmak için XDNA motorları, VPU’lar ve çıkarım iş yüklerinden oluşan yepyeni bir kelime salatası var. Eğlence, eğlence ve üç kez kayıtsız şartsız eğlence diye haykırıyoruz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.