Oyun Haberleri

Valve, Counter-Strike 2 hilecilerine ilk gün uyarıda bulundu: Suç ortaklarınız için de geliyoruz

A gun being shot in Counter-Strike 2.

Dikkatli olun, Counter-Strike 2 oyuncuları: Valve, hile yapanlara yalnızca kalıcı yasaklamalar yoluyla sert bir şekilde müdahale edilmekle kalmayıp, onlarla yalnızca “ilişki kuran” kişilerin de kötü davranışlarından dolayı cezalandırılacağına dair bir uyarı yayınladı. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Hile önleme programının bu yönü hakkındaki ayrıntıları, hileyi önlemek için kasıtlı olarak belirsiz tutan Valve’den hâlâ bir şeyler öğrenmeyi bekliyoruz.

Uyarı, dün Steam’de yayınlanan Counter-Strike 2 sürüm notlarında tek satır olarak geldi. “Eşleştirme” bölümünün ilk satırında şöyle yazıyor: “Bir veya daha fazla parti üyesi hile yapmaktan suçlu bulunup kalıcı olarak yasaklandığında, tüm ortakları Profil Rütbesi ve CS Derecesi kaybıyla cezalandırılacaktır.”

Counter-Strike’da hile yapmak, Counter-Strike var olduğundan beri, hem sıradan oyuncular arasında hem de profesyonel sahnede bir sorun olmuştur. Valve yıllar boyunca hilecileri cezalandırmak ve caydırmak için akla gelebilecek her şeyi yaptı ve CS:GO’da hile yaparken yakalanan kişilerin CS2 beta’ya katılmasına izin vermeyi reddederek Counter-Strike 2’ye karşı anında sert bir tavır aldı. “Maçı ve maçtaki oyuncuları olumsuz etkileyen eylemler” gerçekleştiren oyunculara verilen rekabetçi bekleme süreleri paylaşıldı: CS:GO’da bir süre verilmesi sizi CS2’nin dışında da kilitledi.

Bu iyi bir şey; hile yapanlar berbat ve bazı kötü sonuçlara maruz kaldıklarını görmekten mutluyum ama yeni CS2 politikası büyük bir soruyu açık bırakıyor: Bu bağlamda “ortak” tam olarak nedir? Başarısız bir hileciyle düzenli olarak oynayan veya tesadüfen hilecilerle maç yaptığına dair bir kaydı olan biri mi? Ya da yanlış zamanda yanlış yerde bulunan, gerçekten iyi bir oyuncu gibi görünen ama gerçekte kıç tekmelemek için hileler kullanan bir adamla eşleşen birini de içerebilir mi?

İkincisinin olduğundan çok şüpheliyim, çünkü masum seyircilerin Valve’ın hile karşıtı ağına kapılma ihtimali çok yüksek. Ancak “ortaklık” o kadar belirsiz bir terim ki kesin olarak söylemek imkansız. Yine, bu kasıtlı olabilir (oyuncuların çekicin nereye ve nasıl düşeceğini tam olarak bilmemelerini sağlayarak şanslarını denemelerini engellemenin bir yolu) ancak bu, CS2’nin geniş izleyici kitlesini yönetmenin belirsiz ve zahmetli bir yolu gibi görünüyor.

Ceza tehditleri, Valve’ın CS2’de hile yapmayı caydırmak için aradığı tek yeni yol değil: Oyuncuları harita başına sıralamaya göre eşleştiren Premier modunda, “çok yüksek CS Derecelendirmesine sahip oyuncuların hesaplarla parti yapmasına izin verilmiyor” yerleşik bir CS Derecelendirmesi olmayan.” Başka bir deyişle, gerektiği gibi kazanmadığınız yüksek sıralama yüksekliklerine taşınmayı unutabilirsiniz.

OKU  Söylenti: Embracer, Tomb Raider Haklarını Amazon'a 600 Milyon Dolara Kiraladı

Bir “ortaklığın” tam olarak ne olduğu konusunda netlik sağlamak için Valve ile iletişime geçtim ve bir yanıt alırsam güncelleyeceğim. Bu arada, belki kaçırmışsınızdır diye söylüyorum, Counter-Strike 2 artık tamamen yayında ve oynaması ücretsiz, Steam listelerinin üst sıralarında yer alıyor ve henüz bir gün olmasına rağmen çok iyi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.