Sağlık

Probiyotik Gazlı İçecekler Bağırsak Sağlığınızı İyileştirmenize Gerçekten Yardımcı Olabilir mi?

Probiyotik Gazlı İçecekler Bağırsak Sağlığınızı İyileştirmenize Gerçekten Yardımcı Olabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Probiyotik ve prebiyotik gazlı içecekler, geleneksel içeceklere daha sağlıklı alternatifler olarak giderek daha popüler hale geliyor. Westend61/Getty Images
 • Probiyotik ve prebiyotik gazlı içecekler giderek daha popüler hale geliyor.
 • Gazlı içecekler, daha sağlıklı bir bağırsağı desteklediği söylenen bileşenlerle yapılır.
 • Uzmanlar, probiyotik ve prebiyotik gazlı içeceklerin önerilen günlük lif alımınızı karşılamanıza, sindirimi iyileştirmenize ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemenize yardımcı olabileceğini söylüyor.
 • Bununla birlikte, bazılarının şekeri yüksektir ve şişkinlik ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.
 • Probiyotiklerin ve prebiyotiklerin sağlığa faydaları üzerine araştırmalar sınırlıdır.

Susadığınızda ilk uzandığınız içecek nedir?

Birçok insan için bu bir kutu gazozdur. Ancak sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, her zamanki içeceğinizi ek faydaları olduğunu iddia eden bir gazozla değiştirebilirsiniz.

Son zamanlarda, kısmen TikTok’taki incelemeler sayesinde prebiyotik ve probiyotik gazlı içeceklerin popülaritesi arttı.

Sosyal medya platformunda “probiyotik gazlı içecekler” araması yapın ve birçok kullanıcının Poppi, Olipop ve Culture Pop gibi markaların bağırsak sağlığı için popüler gazlı içeceklerini incelediği 119 milyon sonuç elde edin.

Bu gazlı ve tatlı içeceklerin şekerinin geleneksel gazlı içeceklerden daha düşük olduğu ve daha sağlıklı bir bağırsağı desteklediğine inanılan bileşenlerle yapıldığı söyleniyor.

Prebiyotikler ve probiyotikler arasındaki fark nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayan ve onu dengeli ve sağlıklı tutan canlı mikroorganizmalar, genellikle bakterilerdir.

Prebiyotikler sindiremediğimiz bir lif türüdür. Probiyotikler için yiyecek görevi görürler, bağırsaklarımızda büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olurlar.

Probiyotikler ve prebiyotikler, sindirim sistemimizi sağlıklı ve dengeli tutmak için birlikte çalışırlar. Peki onları bir gazozda tüketmenin herhangi bir faydası var mı?

neprobiyotik ve prebiyotik limonatalara ilgi artıyor

Kayıtlı beslenme terapisti, bağırsak sağlığı uzmanı ve Gutfulness Nutrition’ın kurucusu Marilia Chamon, prebiyotik ve probiyotik içeceklerin yükselişine şaşırmadı. Yeni keşfedilen popülaritesinin birkaç faktörün sonucu olduğunu söylüyor.

İlk olarak, insanlar bağırsak sağlığının öneminin daha fazla farkına varıyorlar.

Chamon, “Bağırsak sağlığı ve bağırsak mikrobiyomunun genel refahtaki rolü konusunda artan farkındalık, bağırsak sağlığını desteklediğini iddia eden ürünlere olan ilgiyi artırdı” dedi.

İkincisi, bu gazlı içeceklerin cazibesinin kolaylıktan kaynaklandığını söylüyor.

“Bir içecek olarak, faydalı mikropları ve lifi rutine dahil etmenin lezzetli bir yolunu sunuyorlar ve bu da onları, diyetlerinde önemli değişiklikler yapmadan bağırsak sağlığını iyileştirmek isteyen tüketiciler için çekici bir seçenek haline getiriyor” diye açıklıyor.

OKU  Kardiyovasküler Hastalık: Haftada 5 yumurta yemek riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir

Bu Gazlı İçecekler Bağırsaklarınız İçin Gerçekten İyi mi?

Giderek daha fazla insan, geleneksel gazlı içeceklere daha sağlıklı bir alternatif olarak bu içeceklere ulaştıkça, bağırsaklarınız ve genel sağlığınız için gerçekten faydalılar mı?

Chamon tamamen ikna olmuş değil.

“Şahsen, lif alımının artması dışında bundan pek bir fayda görmüyorum” diyor. “Batı diyeti uyguluyorsanız, rafine şekerler ve karbonhidratlar yüksekse ve çok az tam gıda ile çok sayıda hayvansal protein ve doymuş yağ yiyorsanız, prebiyotik gazlı içecekler önerilen günlük lif alımınıza katkıda bulunabilir” diye açıklıyor.

“Ancak, insanların sağlık hedeflerini desteklemek için prebiyotik gazlı içeceklere güvenmek yerine beslenme alışkanlıklarını geliştirmeye odaklanmalarını tercih ederim” diye ekledi.

Chamon, bu gazlı içeceklerin lifi günlük yaşama dahil etmenin uygun ve eğlenceli bir yolu olabileceğini söylese de, bunların bütün gıdalar açısından zengin bir diyetin yerini almaması gerektiğine inanıyor; şunları içeren:

 • meyve
 • sebzeler
 • tam tahıl
 • baklagiller
 • fındık ve tohumlar

Chamon, en önemli sorunun “Probiyotikleri ne için alıyorsunuz?”

“Probiyotikler suşa bağımlıdır ve farklı suşlar farklı sağlık yararları sağlar. İdeal olarak, üzerinde çalışılan ve tedavi etmeye çalıştığınız belirli semptomlara yardımcı olduğu gösterilen bir suş aramalısınız” diye açıklıyor.

Probiyotik ve prebiyotik gazlı içecekler içmenin olası riskleri

Kurul onaylı bir beslenme uzmanı olan Karen Reyes, bu içecekleri tüketmenin hem sağlık yararları hem de potansiyel sağlık riskleri olduğunu söylüyor.

Bir yandan, antikor üretimini teşvik ederek sindirimi iyileştirebilir ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilirler.

“Bazı araştırmalar, serotonin gibi nörotransmitterlerin üretimini teşvik ederek ruh hali ve zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkileri olabileceğini bile öne sürüyor” diye ekliyor.

Ayrıca, Beslenme Bülteni’nde yayınlanan ve probiyotik tüketmenin gastrointestinal enfeksiyonlar ve enflamatuar barsak hastalığı gibi çeşitli sağlık durumları için faydalı olabileceğini öne süren bir 2016 incelemesinden alıntı yapıyor.

Öte yandan Reyes, bu gazlı içeceklerin aşağıdaki gibi sindirim sorunlarına neden olabileceğini söylüyor:

 • gaz
 • gaz
 • İshal

Chamon da benzer endişeleri paylaşıyor.

“Probiyotiklerin tanıtılması, özellikle ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) olan kişilerde gaz ve şişkinliğe neden olabilir” diye belirtiyor.

“Bu gazlı içeceklerde kullanılan prebiyotik lif genellikle, özellikle hassas sindirim sistemi olan veya hassas bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerde gaz ve şişkinlik için yaygın bir tetikleyici olan inülindir. Bazı markalar sodalarının şişkinliği hafifletebileceğini iddia ediyor, ancak tam tersi olabilir” diye tahmin ediyor.

OKU  İnflamatuar barsak hastalığının alevlenmeleriyle ilişkili diyet lifi

Ek olarak, bu gazlı içeceklerin bazıları kalp hastalığına, bazı kanserlere, tip 2 diyabete ve obeziteye katkıda bulunabilecek yüksek şeker seviyelerine sahiptir.

Prebiyotik ve probiyotik gazlı içeceklerin etkileri üzerine araştırmalar halen gelişmektedir.

Reyes, probiyotikler ve prebiyotikler üzerine yapılan araştırmaların hala gelişmekte olduğunu ve potansiyel sağlık faydalarını tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu not etmenin önemli olduğunu düşünüyor.

Bu arada probiyotik veya prebiyotik soda içmeye karar verirseniz, doğal içerikli ve şeker ilavesiz markaları seçmenizi tavsiye ediyor.

Reyes, onları her gün tüketmeniz gerekip gerekmediğine dair net bir cevap olmadığını çünkü genel diyetiniz, yaşam tarzınız ve sağlık hedefleriniz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, her iki uzman da ölçülü olarak çoğu insan için genellikle güvenli oldukları konusunda hemfikirdir.

Bağırsak sağlığınızı iyileştirmenin yolları

Probiyotik ve prebiyotik gazlı içeceklerin ne kadar yararlı olduğu tam olarak net olmadığı için, onları tüketmek konusunda iki kez düşünebilirsiniz.

Ancak sağlık uzmanlarına göre bağırsak sağlığınızı iyileştirmenin başka yolları da var.

Lif açısından yüksek ve işlenmiş, yüksek şeker ve yüksek yağlı gıdalardan düşük bir diyet anahtardır. Bu arada, Araştırma kefir, yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdaları yemenin bağırsak mikrobiyomunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Chamon, “Bilimsel araştırmalar sürekli olarak çeşitli ve dengeli beslenmenin bağırsaklarınızı ve genel sağlığınızı desteklemenin en iyi yolu olduğunu gösteriyor” diyor.

“Meyveler, sebzeler, zeytinyağı, kuruyemişler, baklagiller ve kepekli tahıllara odaklanan Akdeniz diyeti, birçok hastalığın önlenmesi de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir, bu nedenle aşağıdakileri uygulayarak genel sağlığınızı destekleyebilirsiniz. bir diyet modeli. ”

Nihai sonuç

Jüri, probiyotik ve prebiyotik gazlı içeceklerin hem bağırsaklarınız hem de genel sağlığınız için ne kadar yararlı olduğu konusunda hemfikirdir.

Önerilen günlük lif miktarını almanıza yardımcı olabilirler, ancak besin açısından yoğun yiyecek ve içeceklerin yerine kullanılmamalıdırlar.

Reklam iddialarına dikkat edin, diye uyarıyor Chamon.

“Tek bir içecek veya yemek, çeşitli ve dengeli bir diyetin yerini alamaz” diye belirtiyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

DEHB ve bağırsak sağlığı: çalışma, mikrobiyomdaki mantarlarla bağlantı buluyor

Sağlık

İnflamatuar barsak hastalığının alevlenmeleriyle ilişkili diyet lifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir