Oyun Haberleri

Islands of Insight, Talos Prensibi’nin Myst’le kesişmesine benzeyen, paylaşılan bir dünya bulmaca oyunudur ve ben onunla harika vakit geçiriyorum

Islands of Insight, Talos Prensibi'nin Myst'le kesişmesine benzeyen, paylaşılan bir dünya bulmaca oyunudur ve ben onunla harika vakit geçiriyorum

Islands of Insight, Lunarch Studios ve Dead by Daylight geliştiricisi Behavior Interactive’in şu anda Steam’de açık bir oyun testinin ortasında olan açık dünya birinci şahıs bulmaca oyunudur. Hafta sonundan bu yana epeyce oynuyorum (oyun testi 7 Eylül’de başladı) ve şu ana kadar onunla gerçekten iyi vakit geçirdiğimi söylemekten mutluyum.

Islands of Insight bana The Witness ve Uru: Ages Beyond Myst’ten birkaç karenin de dahil olduğu Talos Prensibi’ni hatırlatıyor. Oyun dünyası, vahşi doğayı, antik kalıntıları ve mistisizmi harmanlayan bir dizi yüzen adadan oluşuyor ve her şeyin üzerinde sürüyü süren bir tür belli belirsiz küçümseyen daha büyük bir güç var.

Ancak bazı temel farklılıklar da var. Birincisi, çok daha açık bir dünya: Belirli görevleri tamamlayarak farklı bölgelerin kilidinin açılması gerekiyor, ancak çoğunlukla istediğiniz yere gidebilir ve istediğinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda paylaşılan bir dünya; tam olarak çok oyunculu değil, çünkü ortak bulmacalar yok (en azından henüz değil), ancak dünyadaki diğer insanları görebilir ve onlarla sınırlı şekillerde etkileşime girebilirsiniz.

Çok sayıda bulmaca türünün (tetromino blok düşürücüler, mantık ve perspektif bulmacaları, hafıza testleri, fraktal sürükleyiciler ve daha fazlası) yanı sıra, yüzen küreleri kovalamak veya nesneleri ve geçitleri keşfetmek gibi başka türde aktiviteler de vardır: Sadece basit şeyler Beyninizi kapatıp oyun dünyasının içinde dolaşmak istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Gerçekten düz bir bulmaca oyunundan çok dijital bir oyun alanı gibi ortaya çıkıyor: Yüce bir varlığın sizi bu dünyada daha büyük bir amaç için bulundurduğuna dair genel konseptin yanı sıra (ki bu aslında böyle olabilir veya olmayabilir), Bu noktada kapsayıcı bir anlatı yok gibi görünüyor, bu yüzden herkes eğlenmek için etrafta koşuyor. Garip bir şekilde rahatlatıcı buluyorum. Islands of Insight, Talos Prensibi’nin dikkatle üretilmiş sükunetine sahip değil, ancak kelimenin tam anlamıyla etrafta dolaşıp oynamaktan başka yapacak hiçbir şey yok ve büyük resmin yokluğu bir nevi özgürleştirici.

Tabii ki bu aynı zamanda Islands of Insight’ın hala yayın öncesi durumda olduğu gerçeğini de yansıtıyor ve bu, zaman zaman ortaya çıkan teknik gürültülerde de görülebiliyor. Arada sırada sürpriz sunucu sıfırlamaları oluyor ve dünyanın içinde uçmamı sağlayan bir bulmaca dizisini tamamlayarak kazandığım kanatlar, görünürde hiçbir neden yokken aniden ortadan kayboldu ve geliştirici Lunarch Studios olaya dahil olana kadar geri gelmedi. Ancak bir teknoloji testi için bu sıra dışı bir şey değil ve genel olarak her şeyin oldukça sorunsuz gittiğini düşünüyorum.

Benim için en büyük soru, Islands of Insight’ın uzun vadede ne kadar başarılı olacağıdır. Teknoloji testi yalnızca oyunun performansına odaklanıyor ve anlatının kalitesi veya keşif fırsatları gibi daha az somut unsurları yargılamak için henüz çok erken. Ve bu olmasa bile, oyunun şu anki haliyle tadını çıkarıyorum: Pentiment ve Amid Evil’in maksimuma çıkmasının hemen ardından bulunabileceğim bir yer. Yine de, oyunun tam sürümünde izlenebilecek oldukça sağlam bir anlatım yolu olduğunu umuyorum; The Witness’ta oldukça hızlı bir şekilde gözden kayboldum çünkü büyük ölçüde her şey oradaydı, görünür bir nokta veya amaç yoktu. (Adil olmak gerekirse, bulmacaları da son derece geniş buldum.)

OKU  Palworld oyuncuları, aynı arkadaşları sınırsızca monte etmelerine ve parçalara ayırmalarına olanak tanıyan ustaca bir hata buldu

Islands of Insight oyun testi herkese açık ve Steam’de 21 Eylül’e kadar devam edecek. Tam bir çıkış tarihi açıklanmadı.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.