Oyun Haberleri

Rusya, popüler oyunların gençleri hedef alan ‘gizli ekleri’ olduğunu ve bir yasak listesi hazırlamak istediğini söylüyor

Vladimir Putin at his computer

Rusya’nın video oyunu endüstrisini yeniden yaratma arayışı devam ediyor. Bu sefer, Kommersant’ı bildiriyor (yeni sekmede açılır), ülke hükümeti, Başsavcılığı ve çeşitli bakanlıkları Rus çocukları oyunların “olumsuz etkisinden” korumakla görevlendirdi. Ne tür bir olumsuz etki? Peki, yasa koyucular konseyi altında bir komisyon (yeni sekmede açılır) konuya bakıldığında, bir grup isimsiz popüler video oyununun “gizli ekler” ve “kişinin bilincini ve bilinçaltını etkileyen bilgileri yaymanın yollarını” içerdiği iddia ediliyor.

Komisyon, onaylanmış ve yasaklanmış oyunlardan oluşan yeni bir kayıt çifti ve Rusya’da piyasaya sürülen herhangi bir oyunun önce “kötü amaçlı yazılım ve yasaklanmış içerik” açısından kontrol edilmesi gereken bir sistem sunuyor – ve birileri, zihin değiştiren bilinçaltı ekler olduğu varsayılıyor – tarafından ülkenin ‘özerk kar amacı gütmeyen kuruluşlarından’ biri BİT Alanında İthalat İkame Yetkinlik Merkezi’ni (TsKIKT) aradı. TsKIKT’nin başkanı Ilya Massukh, Rusya’nın eski telekomünikasyon bakan yardımcısıdır ve Kommersant, yorum yapması için ona ulaşamadı.

Ayrıca, Rus PC’lerinde önceden yüklenmiş ebeveyn kontrolü uygulamalarının zorunlu kılınması ve ülkenin RuStore’u gibi işlev gören “onaylanmış çevrimiçi oyunlar” kataloğunun oluşturulması için öneriler de var. (yeni sekmede açılır) Google Play ve App Store’a alternatif. Ancak gerçek şu ki, bu tekliflerin koruma amaçlı olduğu şeyler neredeyse imkansız bir şekilde belirsiz. Cömert olsaydım, “gizli ekler” gibi terimlerin karanlık desenlere atıfta bulunabileceğini öne sürerdim. (yeni sekmede açılır) ve kullanıcıları oyunlara para harcamaları için kandırmayı amaçlayan diğer bilişsel hileler, ancak Rusya savaşta, yaptırım altında ve bilgi üzerindeki kontrolünü artırıyor (yeni sekmede açılır)bunu devletin oyunlarda muhalefeti bastırmanın çeşitli yollarını düşünmesinden başka bir şey olarak görmek zor.

Bunlar şimdilik sadece öneriler, ancak batı teknolojisinin ülkeden çıkışının ardından Rus hükümetinin oyun endüstrisi hakkında nasıl düşündüğüne ve devletin son zamanlarda kasıtlı olarak muğlak yasalarda emsali olduğuna dair bir başka bakış. Yakın zamanda genişletilen “LGBT propagandası” yasağı (yeni sekmede açılır) Ülkede, özellikle neyi bastırmak istediği konusunda inanılmaz derecede belirsizdi ve hükümete bu yasayı bahane olarak kullanmaktan hoşlanmadığı şeyleri bastırmak için bolca alan bıraktı.

Yine de iyi tarafından bakarsak, Kommersant’ın konuştuğu hemen hemen herkes tekliflerin ölüme mahkum olduğunu düşündü. Gazetenin görüştüğü çok sayıda uzman, önlemlerin kabul edilmesi halinde Rusya’nın zaten bocalayan oyun sektöründeki hayatı boğmaya hizmet edeceğini söyledi. “Doğru ve yanlış oyunların bir listesini oluşturmak […] Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden bir yönetici, seyirciyi Rus yurtsever ürünlerini oynamaya zorlamayacağını söyledi. (yeni sekmede açılır) düşünce kuruluşu, basit bir nedenden ötürü henüz oynayacak Rus vatansever ürünü “yok”. Bu arada bir fikri mülkiyet avukatı, oyuncuların hükümetin yasakladığı her şeyi torrentle izleyeceğine dair bariz bir noktaya değindi.

Rus hükümetinin komisyonun önerilerini gözden geçirirken bu bilge nasihati dikkate alıp almayacağı henüz belli değil, ancak ülkenin oyun endüstrisini bir şekilde yeniden şekillendirmeye kararlı görünüyor. İster milli oyun motoru olsun (yeni sekmede açılır) veya bir “Rus EA (yeni sekmede açılır),” Rus devleti oyun endüstrisini nasıl yeniden canlandıracağını ve kontrol edeceğini düşünmeden edemiyor.

OKU  Erotik rol oyunları için fenomenleri taklit eden yapay zeka sohbet robotlarından oluşan bir grup, CEO'su kundakçılık girişimi nedeniyle hapse girdikten sonra karanlığa gömüldü

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.