Oyun Haberleri

Starfield sessizce Rusça dil desteğini kesiyor ve Bethesda nedenini söylemiyor

Space RPG

Bethesda, yaklaşmakta olan bilim kurgu RPG Starfield’dan Rusça dil desteğini sessizce kaldırdı (yeni sekmede açılır)ve kimse nedenini bilmiyor gibi görünüyor.

Değişiklik, Steam mağazası sayfasının SteamDB’deki değişiklik günlüğündeki alelade bir giriş yoluyla gün ışığına çıktı. (yeni sekmede açılır)Bu, hem Rusça hem de Rusça altyazıların 11 Nisan’da oyunun listelenen desteklenen dillerinden kaldırıldığını gösterir. İnternet Arşivi (yeni sekmede açılır) 29 Mart’ta Starfield Steam sayfasında Rusça dil desteğinin listelendiğini onaylar.

Mart 29:

(İmaj kredisi: Valve (Steam))

11 Nisan:

(İmaj kredisi: SteamDB)

Bethesda’dan Rusça dil desteğinin neden kesildiğine dair resmi bir açıklama yok, bu da elbette Reddit hakkında spekülasyonlara yol açtı. Birkaç iyimser ruh, bunun militarist, otoriter bir rejime karşı ilkeli bir duruş olduğuna inanıyor, ancak çok daha yaygın olan teori, bunun sadece maliyet düşürücü bir hareket olduğu: Oyun kazandığı için Rusça’yı desteklemenin (ve gerekli çeviriler için ödeme yapmanın) bir anlamı yok. Rus hükümetine yönelik uluslararası yaptırımlar nedeniyle Rusya’da nasılsa satılacak.

Harekete karşı bazı geri itmeler de var. Bazı reddi kullanıcıları, Bethesda’nın Rusları hükümetlerinin eylemleri nedeniyle bireysel olarak cezalandırdığına inanıyor; Birkaçı, hareketin varsayılan faydalanıcısı olan Ukrayna için de kötü bir haber olduğunu, çünkü birçok Ukraynalı’nın da Rusça konuştuğunu söylüyor.

Çok sayıda oyun ve teknoloji şirketi, 2022’nin başlarında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya ile bağlarını kesti. Kayıplar o kadar kötüydü ki, Temmuz 2022’de Rus hükümeti kendi “ulusal oyun motorunu” geliştirmeyi planladığını duyurdu. (yeni sekmede açılır),” ve ardından Aralık ayında “Rus Elektronik Sanatları” kurma fikrini ortaya attı. (yeni sekmede açılır).”

Bethesda’nın yaklaşan diğer büyük oyunu Redfall’un hala Rusça’yı desteklemesi gerçeğiyle sular biraz bulanıyor. Oyunların farklı zaman çizelgelerinde çalışan farklı geliştiricileri vardır, evet, ancak Steam mağaza sayfası değişiklikleri, oyunun kendisinde yapılan değişikliklerden ayrı yapılır.

OKU  Bu, Kara Cuma'da bulabileceğiniz en ucuz RTX 4070 grafik kartı fırsatı

Değişikliğin gerekçesini sormak için Bethesda’ya ulaştım ve yanıt alırsam durumu güncelleyeceğim. Starfield şu anda 6 Eylül’de çıkacak.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.