Sağlık

Sağlık uzmanları etobur diyetinde neden sığır eti yiyor?

Sağlık uzmanları etobur diyetinde neden sığır eti yiyor?

Pinterest’te paylaş
Etçil diyetin popülaritesi artıyor, ancak beslenme uzmanları bunun sağlık riskleri oluşturabileceği ve sürdürülemez olduğu konusunda uyarıyor. Getty Resimleri
 • Tamamen et veya etobur diyet, TikTok gibi sosyal medya platformlarında popülerlik kazanıyor.
 • Diyeti uygulayan kişilerin meyve ve sebzeleri atlaması ve yalnızca sığır eti, balık, kümes hayvanları, yumurta, kemik suyu ve kemik iliği ve domuz yağı gibi hayvansal yağlar gibi hayvanlardan elde edilen yiyecekleri yemesi beklenir.
 • Sağlık uzmanları, diyetin sağlıksız olduğunu ve yüksek kolesterol gibi belirli rahatsızlıkları olan kişiler için sağlık riskleri oluşturabileceğini söylüyor.

2023’ü etli bir tartışmayla başlatmak için TikTok’a bırakın. #allmeatdiet hashtag’i, kullanıcıların tarifleri, haftalık yemekleri ve iddia edilen faydaları paylaşmasıyla 1 milyondan fazla görüntülendi.

“Bitki bazlı” ve “sürdürülebilirlik” gibi misafirperverlik ve sağlıklı yaşamda dolaşan diğer moda sözcüklerden çok uzak.

Basitçe söylemek gerekirse, etobur diyeti tam tersidir – ve tam olarak adından da anlaşılacağı gibi.

Northwell Health’te çalışan sağlığı program direktörü MS RD CDN CLC’den Michelle Milgrim, “Etobur diyeti çok icat edildi çünkü hepsi et – veya çoğunlukla et” diyor. “Temel olarak, sadece hayvanları yiyorsunuz.”

Başka bir deyişle, meyve ve sebzeler gibi bitkisel besinler masanın dışındadır.

Milgrim, trend olan hashtag altında tartışılan faydaların hiçbirinin sağlam bir bilimsel temeli olmadığını söyleyen uzmanlar arasında yer alıyor. Bunun yerine, o ve diğerleri, bu diyeti sürdürülemez ve atlanmaya değer kılan riskler olduğuna dikkat çekiyor.

Bütün et diyeti nedir?

Beata Rydyger, BSc, RHN, Los Angeles merkezli Tescilli Diyetisyen ve Zen Nutrients Klinik Diyetisyenine göre, bu planı uygulayan insanlar aynı zamanda etobur diyeti olarak da biliniyor. Etobur menüsündeki yaygın yiyecekler şunları içerir:

 • biftek
 • Balık
 • kümes hayvanları
 • yumurtalar
 • kemik suyu
 • kemik iliği ve domuz yağı gibi hayvansal yağlar

Rydyger, “Eski peynir, tereyağı ve ghee gibi bazı düşük laktozlu süt ürünleri küçük miktarlarda bile kabul edilebilir” diyor.

Tamamen etten oluşan diyet planlarının bir parçası olarak kabul edilemez olan nedir?

Rydyger, “Diyet, meyveler, sebzeler, tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi diğer tüm yiyecekleri hariç tutuyor” diyor.

Tamamen et diyeti neden popüler?

Street Smart Nutrition’dan MS RD LD’den Cara Harbstreet, diyetin karbonhidratsız doğasının bazı insanlara hitap eden şeyin büyük bir parçası olabileceğini söylüyor.

Harbstreet, “Tüm et diyetini keto diyetinin veya diğer düşük karbonhidratlı diyetlerin bir dalı olarak düşünün” diyor. “Bunu kısmen, ‘Düşük karbonhidrat iyiyse, hiçbir karbonhidratın daha iyi olması gerekmez’ diye düşünmemize bağlayabiliriz.

Keto diyeti son zamanlarda ABD haberlerinde ve dünya sıralamasında 21 üzerinden 20. sırada yer aldı.

Düşük karbonhidrat planına ilişkin 2021 tarihli bir inceleme, kısa vadeli sonuçlarının ve yetersiz uzun vadeli güvenlik verilerinin onu çoğu insan için muhtemelen kötü bir seçim haline getirdiğini ortaya koydu.

Bazı vokal savunucular için, tamamen etten oluşan bir diyet deneme kararı daha derine iniyor.

Bir kişi, Mikhaila Peterson, bir ton et yemenin, katılık, şişlik ve eklem ağrısı gibi semptomlarla karakterize bir durum olan depresyonunu ve juvenil romatoid artritini iyileştirmesine yardımcı olduğunu söyledi.

OKU  Her üç Amerikalıdan biri aşırı gürültüye maruz kalıyor. İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

Tüm et diyetinin jüvenil romatoid artriti iyileştirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur – aslında tedavisi yoktur. Ancak teşhis veya tedavi planı olmadan bir hastalıkla veya rahatsız edici semptomlarla mücadele eden bazı insanlar için, Peterson gibi insanların sözleri onlara umut verebilir.

“Başımıza gelen her şey için iyi bir ilacımız veya açıklamamız yok” diyor Dr. Stony Brook Medicine’de Obezite, Foregut ve İleri Gastrointestinal Cerrahi Şefi Konstantinos Spaniolas. “İnsanlar durumu yönetmek için bir diyet bulmaya çalışıyorlar. İnsanlar için bir umut kapısıdır.”

Tamamen etten oluşan bir diyetin yararları ve riskleri nelerdir?

Milgrim buna işaret ediyor bir çalışma bu, tüm etobur diyetinde yapıldı. 2021’in sonlarında piyasaya sürülen, diyete bağlı kalan yaklaşık 2.030 yetişkini içeriyordu. % 93’ten fazlası, sağlık nedenleriyle diyeti denemek için motive oldu.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere kendileri tarafından bildirilen sağlık sonuçlarını bildirdiler:

 • optimal HDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri
 • diyabetli hastalarda daha düşük BMI ve glike hemoglobin (iki ila üç aylık bir süre boyunca ortalama kan şekeri seviyeleri)
 • Diyabetli hastalarda diyabet ilaçlarının kullanımının azaltılması
 • genel sağlıkta yüksek memnuniyet ve iyileşme

Ancak Milgrim’in çalışmanın tasarımıyla ilgili endişeleri var ve endikasyonlarına göre tamamen etten oluşan bir diyete başlamayı önermez.

Milgrim, “Kendi kendine bildirilen verilerin ve çalışma ölçümlerinin sınırlamaları olduğunu vurgulamak önemlidir” diyor. “Bu en son çalışmada bulunan faydaları daha iyi anlamak ve doğrulamak için kesinlikle daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak bu yeme tarzının potansiyel kullanımları ve etkinliğine küçük bir bakış sağlıyor.”

Risklere gelince, Rydyger çok sayıda olduğunu söylüyor.

Rydyger, “Besleyici gıda gruplarının ortadan kaldırılması, ciddi uzun vadeli sağlık sonuçları doğurabilir” diyor.

Örneğin Rydyger, renkli meyve ve sebzelerin, kepekli tahılların ve baklagillerin etten elde edilemeyecek faydalar sunduğunu söylüyor:

 • C vitamini gibi vitaminler
 • diyet lifi
 • antioksidanlar
 • probiyotikler

Rydyger, diyeti kimseye tavsiye etmiyor, ancak bunun özellikle kalp hastalığı ve yüksek kolesterol riski taşıyan kişiler için kötü olduğunu söylüyor.

Rydyger, “Etobur diyetler, hastalık riskini artırabilir çünkü bunlar, optimum sağlıktan sorumlu temel besinlerden yoksun, asidik, yüksek sodyumlu bir diyettir” diyor. “Diyetler ayrıca doymuş yağ ve LDL kolesterol açısından yüksek olabilir. Besin açısından yoğun gıda gruplarını ortadan kaldırmak ve doymuş yağı artırmak kalp hastalığı riskini artırabilir.”

Başka bir deyişle, uzmanlar saf et diyetine karşı tavsiyede bulunuyor.

Onu yanlış anlamayın, proteinin hayvanlardan bile olsa faydaları vardır.

Harbstreet, “Dengeli bir diyetin parçası olarak, yeterli protein harikadır – aslında çok önemlidir” diyor. “Diğer belirgin faydaların yanı sıra, uygun büyüme ve gelişmeyi destekleyebilir, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebilir ve iyileşmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda bizi tok tutan yemek bileşenlerinden biridir, bu yüzden her zaman yeterince protein tüketen birini savunurum.”

Ancak oradaki anahtar kelimeler “yemek bileşenleri” dir. Başka bir deyişle, et bütün öğün değildir.

Harbstreet, “Uyarı, ideal olarak, etobur diyetinin sunabileceğinden çok daha çeşitli yiyecekler, yiyecek grupları ve besinlerle birlikte gelmesidir” diyor.

OKU  Yeni TikTok Hesabında Dakikalar İçinde Zararlı Yeme Bozukluğu ve İntihar İçeriği Görülebilir, Araştırma Bulguları

Hiçbir iyi niyetli uzman, aşağıdakiler gibi tamamen et içeren bir diyeti güvenli bir şekilde tüketmenin yollarını öneremez: B. günde sadece bir kez veya diyet takviyeleri.

Harbstreet, “Kayıtlı bir diyetisyen olarak, bu yeme düzeninde gümüş bir astar görmek benim için son derece zor” diyor. “Karbonhidrat eliminasyonu yoluyla daha iyi glisemik kontrolün görünüşte bariz ‘faydalarından’ biri bile nüansla incelenmelidir, çünkü karbonhidratları azalttıktan veya ortadan kaldırdıktan sonra kan şekerlerinde hala dalgalanmalar yaşayan insanlar var.”

Spaniolas aynı fikirde.

Stony Brook Bariatrik ve Metabolik Kilo Kaybı Merkezi’nin direktörü olarak da görev yapan Spaniolas, “Aşırı diyete tıbbi olarak göz yumamam” diyor. “Çocuklarıma ‘Sebzelerini yemelisin’ dediğim gibi.”

Saf et diyeti yerine ne yapılmalı?

Healthline’ın konuştuğu uzmanlar, etobur diyetini güvenli hale getirmenin herhangi bir yolunu bulamadılar. Ancak sebzeler en sevdiğiniz yiyecek olmasa bile genel sağlığınızı nasıl artıracağınıza veya menünüzü nasıl renklendireceğinize dair ipuçları paylaştılar.

Yaygın tetikleyicileri ortadan kaldırın (doktor onayı ile)

Kronik bir tıbbi durumunuz veya açıklanamayan semptomlarınız varsa, hakkında daha fazla netlik istiyorsanız, bir sağlık uzmanına danışın. Rydyger, rehberliğinde, genel sağlığınızı ve esenliğinizi iyileştirip iyileştirmediğini görmek için bir eliminasyon diyeti deneyebileceğinizi söylüyor. Ancak sebze alımını azaltmak bu planın bir parçası olmayacak.

Rydyger, “Enflamasyonu azaltmak, genel sağlığı iyileştirmek ve kilo kaybını teşvik etmek için daha etkili bir yaklaşım, glüten, süt ürünleri, soya, yumurta, kabuklu deniz ürünleri ve ağaç yemişleri gibi bilinen tetikleyicileri birer birer ortadan kaldıran bir eliminasyon diyetidir” diyor.

Denenecek diğer diyet ince ayarları

Yaygın tetikleyicileri ortadan kaldırmanın yanı sıra, işlenmiş veya yüksek şekerli gıdaları azaltmak da sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Rydyger, “Taze meyve ve sebze, yağsız protein ve sağlıklı yağ alımınızı artırırken işlenmiş gıdaları, şekerleri, trans yağları ve tohum yağlarını azaltmak, uzun vadeli bir diyet için muhtemelen daha faydalı ve gerçekçidir” diyor.

Mutfakta yaratıcı olun

Son olarak Harbstreet, et sevginizi ev aşçınızın kaslarını esnetmek için bir meydan okuma olarak kullanmanızı öneriyor. Güveç ve sos hazırlarken “tarifin dışına” çıkmaya çalışın.

Harbstreet, “Hemen hemen her tarif için daha büyük miktarlarda öğütülmüş proteinler, rostolar ve ızgara et parçaları satın alabilir ve hazırlayabilir, aynı zamanda başlangıçtaki besin maddelerinin lezzetini ve çeşitliliğini koruyabilirsiniz” diyor.

Ayrıca, her öğünün veya tabağın dengelenmesi gerekmez – bu, toplam günlük alımınızla ilgilidir.

“İlk birkaç porsiyonunuzdaki tüm yiyecek gruplarıyla başlayın. [and] Ardından, saniyeler içinde geri giderken daha fazla et yükleyin,” diyor Harbstreet. “Benzer şekilde, diğer öğünlere veya atıştırmalıklara çeşitli başka yiyecekler dahil ettiğiniz sürece, protein alımınızı günde bir veya iki öğüne yığabilirsiniz.”

Ancak, herkesin sağlığı ve ihtiyaçları benzersizdir. Harbstreet, insanlara bir planı özelleştirmek için bir uzmanla konuşmalarını tavsiye ediyor.

Harbstreet, “Mevcut alımınızı doğru bir şekilde değerlendirmek, yeme bozukluklarını taramak ve sağlık ve zindelik hedeflerinize özel özelleştirilmiş bir plan formüle etmek için kayıtlı bir diyetisyene danışın” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Everything Shower: Neden bu kişisel bakım rutini TikTok'u ele geçiriyor?

Sağlık

TikTok BORG trendi, aşırı içki içmenin başka bir biçimi mi?

Sağlık

Yeni TikTok Hesabında Dakikalar İçinde Zararlı Yeme Bozukluğu ve İntihar İçeriği Görülebilir, Araştırma Bulguları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir