Sağlık

TikTok BORG trendi, aşırı içki içmenin başka bir biçimi mi?

TikTok BORG trendi, aşırı içki içmenin başka bir biçimi mi?

Pinterest’te paylaş
karışık/Getty Images
  • TikTok BORG trendi, uzmanları sağlıksız olduğunun farkına varıyor.
  • BORG, “Blackout Rage Gallon” anlamına gelir ve 1 galonluk bir sürahiyi su, beşte birine kadar votka, kafeinli bir tat arttırıcı ve elektrolitlerle doldurarak yapılan alkollü bir içeceği ifade eder.
  • BORG’un arkasındaki teori, üniversitede içki içmeyle ilgili bazı riskleri sözde azalttığı yönündedir.

Yeni bir TikTok trendi, Amerika’daki üniversite kampüslerini ele geçiriyor ve dikkatleri üzerine çekeceği kesin. ‘Blackout Rage Gallon’ anlamına gelen yeni ‘BORG’ trendi, popüler video paylaşım sosyal medya platformunda ‘akşamdan kalma olmayan’ bir içki deneyimi ve söylentiye göre zararı azaltılmış bir içki içme yöntemi vaat eden yeni bir moda.

Ancak, TikTok’taki birçok trendde olduğu gibi, bu iddiaların gerçek bir geçerliliği var mı, yoksa her şeyden daha fazla zarar verebilecek bir dizi trendin en sonuncusu mu?

“BORG” trendi nedir?

BORG, “Blackout Rage Gallon” anlamına gelir ve 1 galonluk bir sürahiyi su, beşte birine kadar votka, kafeinli bir tat arttırıcı ve elektrolitlerle doldurarak yapılan alkollü bir içeceği ifade eder. BORG’un arkasındaki teori, üniversitede içki içmeyle ilgili bazı riskleri sözde azalttığı yönündedir.

“[The BORG] geleneksel olarak, bagaj kapısı partileri veya tüm gün süren partiler gibi gün içinde gerçekleşen partilerde kullanılır. BORG’un sonuçları açısından, galon sürahi ile ne yaptığınıza bağlı” dedi Dr. Tucker Woods, acil servis başkanı ve Lenox Health Greenwich Village’ın tıbbi direktörü.

“İsmin şok edici bir değeri var” diye ekledi. “Bu, bayılma öfkesi kızı.” Ancak BORG, bazı durumlarda bir tür zarar azaltma olarak görülebilir. Gerçek şu ki, üniversite öğrencileri alkol içiyor ve alkol alan öğrencilerden ve bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlardan korku hikayeleri duyuyorsunuz. Bir ebeveynin en kötü kabusu. Bazıları BORG’u daha güvenli bir alternatif ve alkol seviyenizi kontrol altına almanın bir yolu olarak görüyor.”

Kendi alkol içeriğinizin kontrolünü ele almak, kişisel BORG’unuzun yaratıcısı olarak, insanların üniversite partilerinde içebileceği yaygın olarak tüketilen “gizemli meyve suyunun” aksine, içeceğin içeriğini bildiğiniz anlamına gelir. Parti boyunca muhtemelen yanınızda taşıyacağınız kapalı bir kap olduğundan, birisinin içkinize kötü bir şey dökme olasılığı muhtemelen daha düşüktür.

OKU  CDC ölümcül kene kaynaklı hastalığa karşı uyarıyor: Bilmeniz gerekenler

Woods, “Bazıları BORG’u insanları daha güvenli kararlar almaları için güçlendirmenin bir yolu olarak görüyor” dedi. “İçeriği kendi limitlerinize göre uyarlayabilirsiniz. Geçen sefer X Shots’ta hastalansaydın, BORG’unu daha az alkolle yapardın.”

Bir BORG’un olumsuz sonucu

BORG’un tasarlandığı iyi niyet ne olursa olsun, gerçek uygulama çok farklı olabilir.

Dr., “Birçok risk var” dedi. Pantea Farahmand, NYU Langone Health Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Yetişkin Psikiyatrisi Bölümlerinde klinik yardımcı doçent. “Bir ‘zarar azaltma stratejisini’ teşvik ettiğinizde, bunun test edilmesi gerekir. Bu inanılmaz derecede tehlikeli görünüyor. Güvenli kabul edilen içme miktarlarını düşündüğümüzde, iki atıştan fazlası güvenli sayılmaz. Bunu suyla karıştırmak bir şeydir, ancak kafein eklemek dehidrasyona neden olur ve suyun herhangi bir yararlı etkisini ortadan kaldırır. Fazladan elektrolit eklemeyi gerçekten kim umursar? Alkolün verebileceği zararı tersine çevirmez.”

“Her şey kaba ne koyduğunuza ve nasıl davrandığınıza bağlı” dedi Dr. orman “Bazen bunlarla [college] Partiler, birisi size biranızı bitirmenizi söyleyecektir. Ve o kişi yapacak. Bunu bir BORG ile yaptıysanız, ne kadar alkol eklediğinize bağlı olarak gerçekten tehlikeli olabilir. Kendinizi bilgiyle donatmanın ve kendi sınırlarınızı bilmenin önemli olduğunu düşünüyorum.”

Ayrıca BORG’unuzu ne kadar hızlı içmek istediğinize de bağlıdır.

Woods, “İsmin şok edici bir değeri olsa da, amacın asla gerçekten bayılmamak olduğunu söylemeye gerek yok,” dedi.

Farahmand, “Bir BORG birini öldürebilir,” dedi. “Farklı kuşakların farklı eğilimleri olduğunu düşünüyorum ve Z kuşağının farkı, birçok bilgiye çok hızlı bir şekilde erişebilmeleri. Bunun TikTok gibi bir yerde başlamasına şaşırmadım. Aynı fikre sahip olan ve yanlış bilgileri çok daha hızlı yayan milyonlarca kişiye erişiminiz var. Eğer bir gençseniz ve aynı şeyi yeterince kişinin söylediğini duyarsanız, şüpheleriniz olsa bile buna kanabilirsiniz.”

Alkolün Tehlikeleri

Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü’ne göre sarhoş olmak erkeklerde günde dörtten fazla veya haftada 14’ten fazla içki ve kadınlarda günde üçten fazla veya haftada yediden fazla içki ile karakterizedir. Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi, aşırı içmeyi aynı durumda erkekler için beş veya daha fazla içki veya kadınlar için dört veya daha fazla içki olarak tanımlar.

OKU  Günde bir fincan kahve, tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir

Farahmand, “İnsanlar alkol içiyor ve bu sorun değil, ancak sınırlarını bilmeleri gerekiyor.” Dedi. “Bir galon içkiyle ortalıkta dolaşıp her şeyi içebileceğini düşündüğünde [thing,] bu hiç güvenli değil. Genel olarak alkol insanı zehirleyen bir şeydir. Nefes almayı durdurmanıza yardımcı olan bir solunum depresanıdır. [if you over-drink]. Alkole bağlı demansta beyindeki değişiklikleri görebilirsiniz. Her organ etkilenir [by alcohol]”

Neden BORG trendi?

TikTok trendleri bugünlerde başlı başına trendler ve uygulamayla en çok ilişkilendirilen demografik grup olan Z Kuşağı tarafından yönlendirilebilir.

Ama neden bu eğilim? Uzmanlar, salgının bunda çok etkisi olduğunu düşünüyor gibi görünüyor.

“Başlangıçta yüzeylere dokunmanın ve bardakları paylaşmanın COVID’i yayacağı endişesi vardı. [The BORG] Eğilim, konteynerleri paylaşmadan eğlenmenin alternatif bir yolu olarak ortaya çıktı” dedi.

Farahmand’ın farklı bir bakış açısı var.

“Z kuşağı, son yıllarda diğer tüm nesillerden daha fazla, sosyalleşmelerini büyük ölçüde değiştiren, akıl sağlığı sorunlarına ve psikososyal stres faktörlerine yol açan bir salgın yaşadı. Bütün bunlar, bir kişinin alkol ve akıl hastalığı ile nasıl başa çıktığını etkiler” dedi. “Bir nesil olarak, sosyal olarak bunalımlı bir durumda iki yıl kilit altında kaldıkları ve ardından yeniden uyum sağlamak zorunda kaldıkları için daha yatkınlar. İki yıl boyunca bir odada kilitli kaldıysanız, bu insanları tuhaf bir sarmalın içine sokar.”

Bununla birlikte, kolej çocukları pandemiden çok önce alkol içiyorlardı. Pek çok üniversite öğrencisi için, bu partilerde parti yapmak ve içki içmek genel üniversite deneyiminin bir parçasıdır.

“İnsanların alkol söz konusu olduğunda sınırlarını bilmeleri önemlidir. Woods, BORG’u yüksek alkol seviyeleri yerine kendi sınırlarınıza göre uyarlayarak daha güvenli hale getirebilirsiniz” dedi. “Trend adı şok edici olabilir, ancak ismin arkasındaki anlam sizin niyetiniz olmamalı.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Everything Shower: Neden bu kişisel bakım rutini TikTok'u ele geçiriyor?

Sağlık

Sağlık uzmanları etobur diyetinde neden sığır eti yiyor?

Sağlık

Yeni TikTok Hesabında Dakikalar İçinde Zararlı Yeme Bozukluğu ve İntihar İçeriği Görülebilir, Araştırma Bulguları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir