Oyun Haberleri

Samsung’un dev boyutlu Ark oyun monitörü yenileniyor ve yalnızca 3000 $ karşılığında siz de dört bilgisayarı aynı ekrana bağlayabilirsiniz

A man looking at the Samsung Odyssey Ark in vertical mode

Samsung, 55 inç 4K 165Hz ekrana sahip ikinci nesil Odyssey Ark monitörünü piyasaya sürdü. Bu çok büyük bir ekran ama ne yazık ki çok fazla fiyat etiketiyle birlikte geliyor. 3000$’da bunun bir şey olmasını istersiniz çok özel.

İlk bakışta hemen göze çarpan hiçbir şey yok, özellikle de onu geçen yıl bizi yutan orijinal Odyssey Ark’la karşılaştırdığınızda. Ekran hala 55 inç boyutunda, 4K çözünürlükte ve maksimum 165Hz yenileme hızında. Samsung, 1000R kavise sahip bir VA paneli kullanmaya devam etti ve sıvı kristalleri arkadan aydınlatmak için hâlâ mini LED’ler kullanılıyor.

Ark Dial adı verilen uzaktan kumanda, daha önce olduğu gibi dahil edilmiştir ve panelin altında oynamanıza gerek kalmadan çeşitli ayarların tümünü yapmanıza olanak tanır. Bu ekran hala HDR10+ olarak derecelendirilmiştir, aynı zamanda parlamayı azaltmak için mat bir yüzeye sahiptir ve Çoklu Görünüm özelliği hala birincil satış noktasıdır.

Burası, yan yana dört adet 27,5 inç 1080p ekrana eşdeğer olan dört ayrı kaynağın aynı anda görüntülendiği yerdir. Veya her şeyi 90 derece döndürebilir ve monitöre hapsolma hissinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ve eğer yüzünüzün önündeki 55 inçlik 4K biraz fazlaysa, bir düğmeye hızlıca basmak ekranı 27 inçe kadar küçültecektir. Elbette gerçek panel değil, yalnızca ekranda kullanılan piksel miktarı.

Öylesine herhangi bir şey aslında değişti mi? Orijinal modelde dört adet HDMI 2.1 bağlantısı bulunuyordu ancak güncellenen sürümde artık iki adet HDMI 2.2, bir adet HDMI 2.0 ve bir adet DisplayPort 1.4 bağlantı noktası bulunuyor. Bu, en azından hangi cihazları bağlayabileceğiniz konusunda biraz daha esneklik anlamına geliyor.

Ekran kraliçeleri

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü: PC’niz için mükemmel piksel panelleri.
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Çabuk çığlık atıyorum.
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlüğün işe yarayacağı zaman.
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K oyun.

OKU  Redfall Leak, Oyunun Deluxe Edition Olacağını İddia Ediyor

Üstelik artık birden fazla cihazı kontrol etmek için tek bir klavye ve fare seti kullanmanıza olanak tanıyan yerleşik bir KVM anahtarı da var.

Anlayabildiğim kadarıyla bu kadar. Bu, bu özel monitörü kesinlikle istemediğiniz sürece, ancak vardı DisplayPort bağlantısıyla birlikte gelecekse, önceki model tüm niyet ve amaçlar açısından aynıyken bunu satın almak için herhangi bir neden göremiyorum.

Özellikle şu anda Newegg’den 1800 dolara bir tane alabiliyorken.

Kişisel olarak bu benim için değil. Yeni bir oyun monitörüne harcayacak kadar param olsaydı bu Asus ROG Swift PG42UQ’yu alırdı. Elbette, çok daha küçük ve OLED yanması riski her zaman mevcut, ancak Odyssey Ark’ın fiyatının yarısından az.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.