Oyun Haberleri

Star Trek Online geliştiricisi Cryptic Studios çalışanlarını işten çıkarırken Embracer’ın çöküşü devam ediyor

Star Trek Online header art - Federation guy holding a phaser

Star Trek Online ve Neverwinter MMO’ların geliştiricisi Cryptic Studios, çalışanlarını işten çıkaran en son stüdyo oldu. Stüdyo, ana şirket Embracer Group’un devam eden yeniden yapılanmasının bir sonucu olarak “zor personel değişikliklerinin” yapıldığını doğruladı.

Olası işten çıkarmalara ilişkin haberler ilk olarak Ekim ayında Twitter kullanıcısının yaptığı bir açıklamayla ortaya çıktı. bogorad222 (MassivelyOP aracılığıyla) birden fazla Cryptic çalışanının, iş aradıklarını belirtmek için LinkedIn profillerini değiştirdiğini fark etti.

Bunlardan biri, LinkedIn güncellemesinde şunları söyleyen Star Trek Online topluluk yöneticisi Mike Fatum’du: “Şu anda dünyada işler tuhaf ve bu yedeği açmanın tam zamanı gibi görünüyor. Ben deneyimli bir Kıdemli Topluluk Yöneticisiyim. , Yazar, Kongre Sunucusu ve Kişilik ve sizden haber almak isterim.”

Garip bir şekilde, Fatum şunları söyledi: heyecan kısa bir süre sonra işten çıkarmaların gerçekte gerçekleşmediğini söyledi: “Daha da açıklığa kavuşturmak gerekirse, şu anda Cryptic’teki hiçbir takım değişmedi.”

Ekim ayında durum ne olursa olsun, işten çıkarmaların gerçekleştiği artık doğrulandı. Bir Cryptic temsilcisi Gamesindustry.biz’e “Embracer Group’un kapsamlı yeniden yapılandırma programının bir parçası olarak Cryptic Studios artık DECA Games altında faaliyet gösterecek” dedi. “Bu organizasyonel değişikliğe ek olarak, Embracer’ın maliyetleri düşürme direktifine olan bağlılığımız, bazı ekip üyelerinden ayrılmak da dahil olmak üzere zorlu personel değişiklikleri yapmamızı gerektiriyor.

“Cryptic Studios, bu geçişi kolaylaştırmak için iş yardımı sağlayacak ve etkilenenlere destek verecek. Cryptic, temel taşı olan ücretsiz oynanabilen oyunları ve bunların arkasındaki toplulukları desteklemeye kendini adamıştır.”

DECA Games, Embracer Group’un bir parçası olarak faaliyet gösteren ve öncelikle mobil oyunlara odaklanan bir hizmet olarak oyun yayıncısıdır.

Kaç Cryptic çalışanının işten çıkarıldığı bilinmiyor ancak Fatum Twitter’da “bunun Cryptic ekibi için zor bir dönem Şu anda.” Ayrıca, oyunun kesintilerden etkilenmeyeceğine dair yeni gemi tanıtımları veya 2024 için bir geliştirme yol haritası şeklinde güvence isteyen Star Trek Online oyuncularına yönelik bazı anlaşılır hayal kırıklıklarını da göz ardı etti.

OKU  Valve, Counter-Strike 2 hilecilerine ilk gün uyarıda bulundu: Suç ortaklarınız için de geliyoruz

“Tamam, bir süreliğine resmi şapkamı çıkarıyorum” diye tweet attı. “Bugün ikinci ya da üçüncü kez, insanların işlerini kaybettiği bir günde, bizden bazı gemilerle dalga geçerek kendinizi daha iyi hissetmenizi istediniz. STO’yu çok önemsediğinizi biliyorum. Ama belki bize bir dakika izin verin.” ?”

(İmaj kredisi: Büyükelçi Kael (Twitter))

Cryptic’teki işten çıkarmalar, 2023’te oyun endüstrisindeki uzun ve çirkin işten çıkarmaların sonuncusu. Bungie, Telltale, Epic, BioWare, Firaxis, Creative Assembly, Naughty Dog, Relic, Electronic Arts, Take-Two, CD Projekt , Activision ve diğerleri, çalışanların daha fazla kar ve hissedar getirisi elde etmek için amansız bir arayışa girmelerine izin verdi. Son yıllarda çok sayıda satın almayla endüstri devi haline gelen ancak Mayıs ayında 2 milyar dolarlık bir anlaşmanın beklenmedik çöküşünün ardından başı belaya giren Embracer, daha önce Zen Studios’taki personelini işten çıkarmış ve Saints Row stüdyosu Volition’ı tamamen kapatmıştı.

Daha fazla bilgi için Cryptic’e ulaştım ve bir yanıt alırsam güncelleneceğim.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.