Sağlık

Şiddetli yüksek tansiyonu olan insanlar neden günde sadece 1 fincan kahve içmeli?

Şiddetli yüksek tansiyonu olan insanlar neden günde sadece 1 fincan kahve içmeli?

Pinterest’te paylaş
Kahvenin bir dizi sağlık yararı vardır, ancak şiddetli yüksek tansiyonu olanlar için sınırlandırılmalıdır. Klaus Vedfelt/Getty Images
  • Araştırmacılar, şiddetli yüksek tansiyonu olan kişilerin günde bir fincandan fazla kahve içmemesi gerektiğini bildiriyor.
  • Yüksek kahve tüketiminin, anormal derecede yüksek tansiyonu olan kişilerde kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin iki katı ile bağlantılı olduğunu söylüyorlar.
  • Ancak araştırmacılar, yeşil çayın aynı olumsuz sağlık etkilerine sahip olmadığını bulmuşlardır.

A öğrenmek Bugün yayınlanan çalışma, günde bir fincandan fazla kahve içen şiddetli hipertansiyonu olan kişilerin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskini iki katına çıkarabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar ayrıca, her iki içecek de kafein içermesine rağmen, kan basıncı ölçümü yapılmadan aynı gün bir fincan kahve ve yeşil çay içmenin kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu da bulmuşlardır.

Gıda ve İlaç İdaresi diyor 8 onsluk bir fincan yeşil veya siyah çay 30 ila 50 miligram kafein içerirken, 8 onsluk bir fincan kahve yaklaşık 80 ila 100 miligram içerir.

Şiddetli yüksek tansiyon 160/100 mm Hg veya daha yüksek olarak kabul edilir.

Kahve ve hipertansiyon araştırması

Journal of the American Heart Association’da yayınlanan çalışma, araştırma başladığında yaşları 40 ila 79 arasında değişen 6.570’den fazla erkek ve 12.000’den fazla kadını inceledi.

gelen katılımcılar Kanser Riskinin Değerlendirilmesi için Japonya İşbirliğine Dayalı Kohort Çalışması – 1988 ve 1990 yılları arasında 45 Japon topluluğunda yaşayan yetişkinler üzerinde yürütülen geniş, ileriye dönük bir çalışma. Veriler, sağlık muayenelerinden ve kendi kendine doldurulan anketlerden gelir.

Yaklaşık 19 yıllık takip sırasında, araştırmacılar 842 kardiyovasküler bağlantılı ölümü belgelediler. Analizleri, günde iki veya daha fazla fincan kahve içmenin, kahve içmeyenlere kıyasla şiddetli hipertansiyonu olan kişilerde kardiyovasküler hastalıktan iki kat daha fazla ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Ayrıca, günde bir fincan kahve içmenin, tüm kan basıncı kategorilerinde kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olmadığını da bulmuşlardır.

OKU  Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Öte yandan, yeşil çay tüketimi, herhangi bir kan basıncı kategorisinde artmış ölüm riski ile ilişkili değildi.

Dr. Çalışmanın kıdemli yazarı ve Tokyo’daki Uluslararası Sağlık İşbirliği Bürosu, Küresel Sağlık ve Tıp Ulusal Merkezi Küresel Sağlık Politikası Araştırma Enstitüsü direktörü MPH Hiroyasu Iso yaptığı açıklamada.

Hipertansiyon olarak da bilinen Yüksek kan basıncı, kan damarlarının duvarlarına baskı yapan kuvvet sürekli olarak çok yüksek olduğunda meydana gelir ve kalbin kan pompalamak için daha fazla çalışmasına neden olur.

Milimetre cıva (mm Hg) cinsinden ölçülür. 130/80 mm Hg veya daha fazlası yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Sağlık yararları, kahve ile ilgili sorunlar

Çalışmanın yazarları buna dikkat çekti Önceki arama Günde bir fincan kahve içmenin kalp krizi geçirenlere yardımcı olabileceği ve sağlıklı bireylerde kalp krizlerini veya felçleri önleyebileceği bulunmuştur.

Kahve, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Dr. Manhasset, New York’taki Sandra Atlas Bass Kalp Hastanesinde kardiyovasküler sağlık ve lipidoloji direktörü Guy L. Mintz, Healthline’a.

Mintz, “Ağır hipertansif grup, kafeinin neden olabileceği kan basıncında kısa süreli daha fazla artışı bile tolere edemedikleri için daha büyük risk altında olabilir” diye ekledi. “Kafein uyku düzenini etkileyebilir ve kişinin alabileceği uyku miktarını sınırlayabilir. Daha az uyku, miyokard enfarktüsü ve kardiyovasküler ölüm riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Mintz, Healthline’a kafeinin ayrıca kan damarlarının daralmasına neden olarak daha da yüksek kan basıncına veya kalp debisinin artmasına neden olabileceğini söyledi.

Yeşil çayın sağlığa faydaları

Mintz, yeşil çayın kahve ile aynı etkilere sahip olmadığını söyledi.

Yeşil çayın faydaları malum” dedi. “Polifenollerin ve flavonoidlerin anti-enflamatuar etkileri, daha fazla genişleme ve daha az daralma ile kan damarı işlevinde bir iyileşmeye, kan basıncında bir iyileşmeye, iyi HDL kolesterolde bir artışa ve diğer enflamatuar hücrelerde bir azalmaya yol açar.”

OKU  Diyabetik Nöropati: Omurilik Stimülasyonu Ağrıyı Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

“Bu olumlu vasküler etkiler, kafeinin herhangi bir zararlı etkisinin üstesinden gelebilir” diye ekledi.

Veronica Rouse, kalp beslenmesi konusunda uzmanlaşmış Kayıtlı bir Diyetisyen ve Sertifikalı Diyabet Eğitimcisidir. Healthline’a yeşil çayın yeşil Akdeniz diyetinin önemli bir yönü olduğunu söyledi.

Rouse, “Yeşil çayda bulunan polifenollerin, serbest radikallere karşı koruyan mikro besinler olduğu öne sürüldü.” Dedi. “Serbest radikaller, hücrelerimize zarar verebilen bileşiklerdir. Bu nedenle, polifenol tüketmek, kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını azaltmak için kritik öneme sahiptir.”

Kahve ve yeşil çay arasındaki farklar

Rouse, kahvedeki polifenollerin yeşil çayda bulunanlarla aynı olmadığını kaydetti.

Rose, “Kahvenin hazırlanma şekli ve araştırma çalışmalarında kullanılan kahvenin türü değişiyor, bu da neden bu kadar çok karışık sonucun olduğunu ve kahvedeki polifenol türlerini ve etkilerini tanımlamanın mümkün olmadığını açıklayabilir” dedi.

Kahvedeki tek sağlıksız madde kafein olmayabilir, dedi Dr. Teksas’taki UTHealth’te bir kardiyolog olan Enrique Garcia-Sayan Rivas, Healthline’a söyledi.

Rivas, “Bazı araştırmalar, kafeinsiz kahvenin bile kan basıncını geçici olarak artırabileceğini gösteriyor” dedi. “Ancak en büyük soru, kan basıncındaki bu geçici artışın genel sağlığa zarar verip vermeyeceğidir, çünkü kahve, kafeine ek olarak antioksidan etkilere ve önemli sağlık yararlarına sahip olabilecek çeşitli maddeler içerir.”

Rivas, kahvenin insan vücudunu oksidatif hasardan ve kronik hastalıklardan koruyabilecek antioksidan özelliklere sahip çok sayıda madde içeren kompleks bir içecek olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak bu faydalar, kaygı, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon gibi aşırı kahve tüketiminden kaynaklanabilecek sorunlara karşı tartılmalıdır” dedi. “Ayrıca, kahve bazlı ticari içeceklerde yaygın olduğu gibi, faydaların çoğu şeker ve süt yağı ilavesiyle göz ardı edilebilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir