Sağlık

Son araştırmalar, aslan yelesi mantarlarının beyin sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Son araştırmalar, aslan yelesi mantarlarının beyin sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, aslan yelesi mantarının beyin hücresi büyümesini artırabileceğini ve hafızayı geliştirebileceğini düşündürmektedir. Tatjana Zlatkovic/Stocksy
  • Aslan yelesi mantarları yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılmaktadır.
  • Yeni bir çalışma, bu mantarlardaki bileşiklerin beyin hücrelerini nasıl etkilediğine baktı.
  • Aslan yelesinin bilişsel faydaları olabileceğine dair bazı erken kanıtlar var.

Mantar: Herkesin en sevdiği mantardır.

Tüm dünyada mantarlar, mutfak kullanımları için sevilir. Mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı ve aynı zamanda düşük sodyum, yağ ve kolesterol seviyeleri sayesinde kalp-sağlıklı bir besindir.

ve durumunda Hericium erinaceus– genellikle tüylü görünümleri nedeniyle aslan yelesi mantarları olarak anılırlar – sadece beyin gıdası olabilirler.

birinde öğrenmek son zamanlarda yayınlandı Nörokimya DergisiAvustralya’daki Queensland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, aslan yelesi mantarlarındaki bileşiklerin beyin hücrelerini nasıl etkileyebileceğini incelemek için Güney Kore’deki bilim insanlarıyla bir araya geldi.

Fikir tamamen yeni değil; Asya ve Hindistan’daki geleneksel tıp uygulamalarının aslan yelesi mantarlarını yüzlerce yıldır kullandığı bilinmektedir. Araştırmacılar, bu mantarların beyin hücreleri üzerinde ne gibi yararları olabileceğini belirlemek için modern teknikleri kullanmak istediler ve bazı cesaret verici sonuçlar elde edildi.

Ancak yeni ve lezzetli bir mantar merkezli diyet oluşturmaya başlamadan önce, çalışmanın nasıl yapıldığına, ne bulduğuna ve uzmanların neler önerdiğine daha yakından bakalım.

Aslan Yelesi Mantarları Hafızayı Geliştirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bu çalışmada, bilim adamları özellikle aslan yelesi mantarlarında doğal olarak bulunan bileşiklerin, beyninizdeki birincil hücre tipi olan nöronları büyümek ve yeni bağlantılar oluşturmak için tetikleyip tetikleyemeyeceğini öğrenmek istediler.

Bu başarılabilirse, etkilerden biri hafızayı geliştirebilir.

Araştırmacılar, adı verilen bir bileşik çıkararak işe başladılar. N-de Feniletil İzoheriserin (NDPIH) mantarlardan. İzolasyonun ardından NDPIH ve türevi Hericen A bir laboratuvarda test edildi.

Testler hipokampustan gelen nöronlarla yapıldı. Beynin bu bölgesinin öğrenme ve hafıza oluşumundan sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Laboratuvar testleri sırasında, hipokampal nöronlar NDPIH ve Hericen A’ya maruz kaldıktan sonra büyüdü. Bu hücrelerin daha büyük büyüme konilerine sahip olduğu da kaydedildi.

Bir nöron biraz ağaç şeklindedir, ana hücre gövdesi gövde görevi görür ve dendritler ve aksonlar olarak adlandırılan süreçlerden ayrılır. Bu dallanan bölümler, esas olarak tüm beyin kimyası için bir yol görevi gören diğer yakın nöronların dalları ile iletişim kurar.

Bir büyüme konisi, bu dalların uçlarındaki saç benzeri liflerden oluşan bir koleksiyondur. Onları bir karahindiba başındaki kabarık beyaz tohumlara benzer şekilde düşünün. Bir nöronda, bu filamentler diğer nöronlardan gelen sinyalleri “algılar”, böylece bir beyin hücresinin dendritleri ve aksonları büyüdükçe, rastgele diğer nöronlara doğru büyümezler.

OKU  Alzheimer hastalığı: Yüksek risk altındaki kadınlar hormon replasman tedavisinden yararlanabilir

Araştırmacılar, aslan yelesi mantarındaki bileşiklerin hipokampustaki nöronların daha büyük büyüme konilerine sahip olmasına neden olduğunu keşfettiklerinde, sonuçlardan heyecan duydular. Bu, nöronların sadece büyümediği, aynı zamanda daha verimli bir şekilde büyüdüğü ve daha fazla bağlantı oluşturduğu anlamına geliyordu.

Laboratuvar testlerine ek olarak, araştırmacılar ayrıca bu bileşiklerle beslenen fareler üzerinde hafıza testleri yaptılar. Bazı testlerde, fareler tekrar tekrar basit bir labirente maruz bırakılırken, diğer testlerde hem yeni hem de tanıdık nesneleri keşfetmelerine izin verildi.

Her iki testte de sonuçlar, aslan yelesi özleri verilen farelerin, kontrol grubu muadillerine göre gelişmiş uzamsal hafıza gösterdiğini gösterdi.

Uzmanlar araştırmanın sonuçları konusunda ikiye bölünmüş durumda

İlk sonuçlar olumlu olsa da, bir farenin labirentte geçirdiği süre ile sizin karmaşık bilgileri hatırlama beceriniz arasında büyük bir fark vardır.

Ve çalışma hafızaya odaklanırken, çıkarımlar daha da ileri gidiyor. Aslan yelesi mantarındaki bileşikler insanlarda tutarlı bir şekilde nöronal büyümeye neden olabiliyorsa, yaralanma veya dejeneratif hastalıklardan kaynaklanan beyin hasarının etkilerini önlemek, tedavi etmek ve hatta tersine çevirmek için potansiyel olarak kullanılabilirler.

Peki bu sonuçlar için ne kadar heyecanlı olmalıyız? Bu, kime sorduğunuza bağlı olabilir, ancak temkinli bir iyimserlik fikir birliği gibi görünüyor.

Healthline ile yaptığı röportajda Dr. California, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir nörolog olan Clifford Segil: “Kore farelerine aslan yelesi mantarı verildiği ve ardından yeni bir konuyu daha hızlı araştırdığı bir çalışmanın insanlarda herhangi bir klinik uygulaması olup olmadığını tahmin etmek çok zor. ” .”

“Benim dünyamda, merkezi sinir sistemi sinirlerinin yeniden büyüdüğü hiç görülmedi” diye ekledi.

“Maalesef 2023’te birisi belini kırarsa, tekrar yürüyebilmesi için vitamin almasını tavsiye etmeyeceğim. Merkezi sinir sistemi sinirlerini yeniden canlandıran bir ilaç bekliyorum ve aslan yelesinin bunu hayvanlarda veya insanlarda yaptığı gösterilmedi” dedi.

Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde nöroloji, biyokimya ve farmakoloji profesörü olan Kalipada Pahan, Healthline’a farklı bir bakış açısı kazandırdı.

“Aslanın yelesi mantarı, nöral sinir gelişimini uyarmak için iyidir. Pahan, kapsamlı bir şekilde incelendi ve bir dizi çalışma, serebral ve duyusal gelişim ve nörit büyümesi için iyi olduğunu gösterdi” dedi.

OKU  Konuşma terapisi, demanslı kişilerde depresyon ve kaygıyı iyileştirebilir

Pahan, “Omurilik yaralanmaları, travmatik beyin yaralanmaları ve ayrıca Alzheimer ve Huntington gibi bazı hastalıklar için yararlı olduğu gösterildi.”

Ancak uzmanlar bir konuda hemfikir: NDPIH ve Hericen A gibi bileşiklerin her ikisi de, tedavi olarak kullanılmadan önce insanlarda ek preklinik testlere ihtiyaç duyuyor.

Aslan Yelesi Mantarlarını Almaya Başlamalısınız?

Aslan Yelesi şu anda iki biçimde mevcuttur.

Yemek pişirmek için mantarın kendisini satın alabilirsiniz. Diğer ürünler gibi düzgün bir şekilde yıkandıkları sürece çoğu insan için tamamen güvenlidirler (gerçi bazı insanlar alerjik reaksiyonlar yaşayabilir).

Lion’s Mane, ek formda, kapsül veya toz olarak da satın alınabilir.

Ama tüketmeli misin? Ve beklentileriniz ne olmalı?

“Bir hasta bana aslan yelesi almalı mıyım diye sorduğunda, “Yararı olacağını düşünmüyorum ve zarar vereceğini düşünmüyorum” diye cevap verirdim. Deneyebilirsin,” dedi Segil.

“30 veya 90 gün boyunca denemenizi ve bir fark görürseniz bana söylemenizi tavsiye ederim. Aynı şeyi hafıza kaybı veya bunama için reçete gerektiren bir ilaca başladığım bir hastaya da söylerdim. Aslan yelesinin zarar verebileceğini sanmıyorum,” diye tavsiyede bulundu Segil.

“Aslan yelesi, 2023’te hastaların rehabilitasyon merkezlerinde, hastanelerde veya doktor muayenehanelerinde alacağı bir şey değil. Bu çalışmadaki hericerin türevleri… mikroskop altında bakılan hücreler için bazı faydalar gösterdi ve orada sıçrama yapmak, insanların oldukça iri olmasına yardımcı oluyor” dedi.

Pahan, “Ek olarak almak sorun değil,” dedi.

“Araştırmalar nörolojik hastalıklarda faydalı olduğunu göstermiştir. İlerlemeyi önleyebilir veya yavaşlatabilir. Pahan, Parkinson hastalığı gibi ilerleyici bir durumu tersine çevirebileceğini söylemek zor” dedi.

al şunu

Segil duygularını şöyle özetledi: “Bu çalışmalar, hasar görmüş sinirleri yeniden geliştirebilecek veya sinirleri hasardan koruyabilecek bileşikler ve ilaçlar hakkında konuşmaları körüklüyor.”

Bu yeni çalışma, bu sohbete katkıda bulunuyor ve çeşitli beyin bozukluklarına yardımcı olabilecek ilaçlara yönelik yeni bir araştırma alanı sunuyor.

Ama aslan yelesi mantarları her derde deva mı?

HAYIR. En azından bugün değil.

Bununla birlikte, hala aslan yelesi mantarı yemek istiyorsanız, bunlar hala son derece sağlıklı bir besindir. Ve yakın gelecekte basit bir labirenti ziyaret etmeyi planlıyorsanız, küçük bir ihtimalle size biraz yardım edeceklerdir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir