Oyun Haberleri

Steam, Valve’ın müşteri gizliliği yaklaşımıyla “uymadığını” söylediği bir Google aracını kaldırıyor

2023 Steam Spring Sale deals

Bu makale Google’dan gelen yorumla güncellendi.

Valve, oyun geliştiricilerinin Steam sayfalarını kimlerin ziyaret ettiğine ilişkin istatistiklerini gösteren sistemi güncelliyor. Bu güncellemenin bir parçası olarak Steam, internet trafiğini izlemek için en çok kullanılan araç olan Google Analytics’i desteklemeyi bırakacak ve buna güvenen geliştiriciler bunun yerine Steam’in yerleşik trafik raporlama araçlarını kullanmak zorunda kalacak.

Valve bir blog gönderisinde “Zaman geçtikçe, Google’ın izleme çözümlerinin müşteri gizliliğine yaklaşımımızla pek uyumlu olmadığını fark ettik” dedi. Steam’in Google Analytics desteği 1 Temmuz’da sona erecektir; bu tarih aynı zamanda Google, tüm kullanıcıları Google Analytics 4 adlı yeni bir hizmete taşırken Universal Analytics adlı eski bir sistemi kapatmaktadır.

Valve, Google Analytics’in gizlilik yaklaşımıyla neyin “uyumlu olmadığını” veya Google Analytics 4’e geçişin motive edici faktör mü yoksa sadece ayrılma yapmak için iyi bir an mı olduğunu özellikle söylemedi. Yorum için ulaşılan bir Google sözcüsü, PC Gamer’a Google Analytics 4’te “gizliliğin her şeyden önemli olduğunu” söyledi.

Google, “İnsanların gizlilik beklentileri değişti ve sonuç olarak ölçüm yapma şeklimiz de değişti” diye yazdı. “Özünde gizlilikle oluşturulmuş Google Analytics 4’te daha da fazla veri gizliliği denetimi vardır ve Google Analytics’teki tüm veriler, bir bireyin kimliğini belirlemek için kullanılmasını önleyecek şekilde gizlenmiş ve bir araya toplanmıştır.”

Valve, Google Analytics 4’ü desteklemek yerine kendi Steam trafik raporlama araçlarını geliştirmeye odaklandığını söylüyor. Örneğin, “oyununuzda destekleyebileceğiniz dilleri veya çok oyunculu bir oyun için sunucuları nerede bulmanız gerekebileceğini düşünürken en yararlı olabilecek” Steam sayfa trafiğinin coğrafi kaynaklarını görüntüleyen bölgesel bir döküm sunuyor. Bu, Google Analytics’in önceden yapabileceği bir şeydi.

Valve devam edeceğini söylüyor Olumsuz “yaş, cinsiyet veya ırk” gibi demografik ayrıntıları izlemek için ve sunum harici trafik kaynaklarını (web sitelerinin kullanıcıları bir oyunun Steam sayfasına gönderen) genişletmesine rağmen, düşük kategorilendirme gibi kullanıcı gizliliği için takaslar yaptığından bahseder. – istemeden tanımlayıcı bilgilerin iletilmesini önlemek için trafik kaynaklarını “diğer” olarak toplayın.

OKU  Baldur's Gate 3 yakında arkadaşınızın terk edilmiş kooperatif karakterinden kurtulmanıza izin verecek

Valve, “Burada tartıştığımız tüm araçlar ve özellikler, oyuncu gizliliği göz önünde bulundurularak oluşturuldu; Steam, kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri paylaşmamaya devam edecek” diye yazdı. “Gizliliğe yönelik bu yaklaşım, bazı raporlamaların ne kadar spesifik olabileceğini sınırlayan yol boyunca bazı değiş tokuşların yapıldığı anlamına geliyor.”

Valve’ın gizlilik politikası değişmedi (bunu buradan okuyabilirsiniz), bu nedenle Google Analytics’ten vazgeçmek, verileri gizleme vaadi yüzeyde Google’ın vaadinden farklı olmasa da, kendi kurallarına daha iyi uymaya yönelik açık bir çabadır. verileri karartmak için. Valve’a Google Analytics 4’ün politikalarına uymayan yönlerini daha ayrıntılı açıklayıp açıklamayacağını sordum.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

ABD, CHIPS Yasası finansmanından yararlanan şirketlerin finansmanı olması gerektiği yerde harcamasını sağlamak için 'korkuluklar' uygulayacak

Oyun Haberleri

PSA: Kendinizi Cyberpunk 2077: Phantom Liberty'nin ana görev serisinin dışında tutabilirsiniz

Oyun Haberleri

Starfield arızası, oyuncuları kayalar, ormanlar ve tüm Yeni Atlantis şehrinin takip ettiğini görüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir