Oyun Haberleri

Intel, harcama çılgınlığını daha büyük fabrika yatırımlarıyla sürdürüyor

Intel Fab 38 construction

Intel’in sermaye yatırım çılgınlığı yavaşlama belirtisi göstermiyor. Şirket, Almanya’ya en son çip üretim kapasitesini getirmek için 30 milyar avroluk bir plan da dahil olmak üzere en son planlarını açıkladı. Alman planıyla ilgili haberler, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun operasyonları 15 milyar dolarlık genişleteceğini duyurmasının ardından geldi. Bu, halihazırda duyurulan ancak Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen 10 milyar doların üzerinde.

Netanyahu, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile birlikte, her iki ülke tarihindeki en büyük yabancı yatırımlar olarak ilgili anlaşmaları selamladı. Her iki tesis de yüksek teknoloji merkezleri yaratarak istihdamı ve alt teknoloji endüstrilerini artıracak. Bu, TSMC gibi Asya merkezli çip üreticilerine olan bağımlılığı azaltmaya yönelik daha geniş stratejik hedeflere ek olarak.

Alman anlaşması, Intel’in Alman hükümetinden daha fazla destek istemesinin ardından geldi. Hükümet (Reuters’e göre) yaklaşık 10 milyar avro değerinde teşvik ve sübvansiyonu kabul ettiği için istediğini almış görünüyor. Intel, anlaşmanın “sitenin ilk duyurulmasından bu yana ekonomik koşullardaki genişleyen kapsamı ve değişikliği yansıtan teşvikleri içeren artan hükümet desteğini” içerdiğini söylüyor.

Alman fabrikaları Saksonya-Anhalt, Magdeburg’da inşa edilecek. Intel, tesisleri Angstrom döneminin önde gelen üretim yetenekleriyle donatacağını söylüyor. Tesisler, “Avrupa’da türünün ilk örneği, uçtan uca yarı iletken üretim değer zinciri yaratacak, Avrupalı ​​müşterilere hizmet verecek ve AB’nin daha esnek bir yarı iletken tedarik zincirine yönelik emellerini gerçekleştirmeye yardımcı olacak.”

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Anlaşmanın “prensipte” kabul edildiği söylendiği için İsrail tesisiyle ilgili ayrıntılar biraz daha belirsiz. Intel’in zaten fabrikalara sahip olduğu Kiryat Gat’ta inşa edilecek. Intel’in Hayfa’da da tesisleri var, bunlara Ekim 2022’de Jacob Ridley’nin bir tura çıktığı da dahil.

İsrail Maliye Bakanlığı, Intel’in Kiryat Gat’ta binlerce ek işçi almasının beklendiğini ve devlete ödeyeceği kurumlar vergisi oranını %5’ten %7,5’e çıkarmayı kabul ettiğini söyledi. 2027 yılında faaliyete geçmeyi hedefliyor.

OKU  3.6 sürümündeki tüm Genshin Impact kodları canlı yayın

Intel, kişisel bilgisayar pazarındaki gerileme ve daha geniş ekonomik kaygılar nedeniyle satış hedeflerini tutturmak için mücadele ederken, fabrika kapasitesini uzun vadeli geleceği için kritik önemde görüyor. Intel Foundry Services, şirketin başka şirketlerden çipler üretmeyi amaçlayan bir bölümüdür. Yapay zeka ve büyük veri tarafından yönlendirilen yüksek performanslı bilgi işlem ürünlerine olan talep hızla artarken, Intel bu gelişen pazarlardan para kazanmaya çalışıyor.

Intel fabrikalarında üretilen Nvidia GPU’ları görebilir miyiz? Bir sonraki AMD Ryzen çipiniz Intel tarafından üretilebilir mi? Bu çılgın, çılgın bir dünya ve kapılmaya hazır milyarlarca dolarlık sözleşmeyle her şey mümkün.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.