Sağlık

Tatil stresi: Neden şimdi kendiniz için iyi bir şeyler yapmanın en iyi zamanı?

Tatil stresi: Neden şimdi kendiniz için iyi bir şeyler yapmanın en iyi zamanı?

Pinterest’te paylaş
Kendinize hediye vermek (veya kendinizi şımartmak) stresi azaltmanıza ve mutluluğunuzu artırmanıza yardımcı olabilir. Pixel Stories/Stocksy United
  • Yeni bir çalışma, stresli zamanlarda kendi kendine hediye vermenin (veya kendi kendini tedavi etmenin) mutluluğu ve rahatlamayı artırdığını buldu.
  • Zaman, para ve psikolojik baskı, özveri eksikliğinin arkasındaki ana faktörlerdir.
  • Kendini hediye etme birçok şekilde olabilir.

Tatiller ne kadar heyecanlı, eğlenceli ve neşeli olsa da birçok insan için oldukça streslidir.

İş veya ev içi talepler nedeniyle baskı altında hisseden bireyler, kendilerini hiç bitmeyen bir stres ve gerilim döngüsü içinde bulabilirler.

Bununla birlikte, yeni bir çalışma, stresli, gergin insanların kendilerini küçük bir hediye veya hoşgörü ile tedavi etmelerinin kendilerini daha rahat, mutlu ve daha az zamansız hissettiklerini bulmuştur.

İronik bir şekilde, çalışma aynı zamanda gergin olan kişilerin faydalarını elde edemeyecek kadar stresli olduklarına inandıkları için kendilerini verme veya kendilerini tedavi etme olasılıklarının daha düşük olduğunu da buldu.

Araştırmaya göre stres ve gerginlik döngüsünü kırmanın anahtarı, bireylerin buna en çok bu stresli dönemde ihtiyaç duyduklarını fark etmeleridir.

Psikoterapist ve kayıtlı sosyal hizmet uzmanı Danika Syrja-McNally MSW, RSW, Markham, Ontario, muayenehanesinde bunu düzenli olarak gördüğünü söylüyor. Aslında, müşterilerin sadece günü atlatmaya çalışırken sık sık tükenmiş olduklarını fark eder.

Kendini hediye etmeye yer açmayı düşünmek zor olsa da Syrja-McNally, bunu yaptıklarında daha az tükenmiş ve daha üretken olduklarını keşfeder.

“Bir psikoterapist olarak bazen danışanlarımla yaptığım işin bir parçası onlara kendileri için bir şeyler yapma izni vermektir ve bu ilk destekten sonra faydalarını görürler ve bunu normal rutinlerine dahil etmeleri daha kolay hale gelir” dedi.

Kendinize bir dakika ayırmak, mutluluğu ve üretkenliği artırabilir

Sık sık zamanın en değerli malımız olduğu söylenir, bir kez gitti mi, onu asla geri alamazsınız. Aynı zamanda en büyük stres kaynaklarımızdan biridir, çoğumuz daha fazla boş zaman, daha fazla para ve bol miktarda enerji isteriz.

Çalışma, zaman, para ve psikolojik stresin insanları kendilerine hediye vermekten caydıran ana faktörler olduğunu buldu.

OKU  Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Araştırmacılar, katılımcılara kişisel bakım veya kendini hediye sloganları ile hizmet veya ürünler için kurgusal reklamlar gösterdiğinde, stresli, zamanı veya parası olmayan katılımcılar hizmet ve ürünlere en az ilgi gösterdi.

Bu katılımcılar, yoğun programlar, sıkı bütçeler veya uzun yapılacaklar listeleri nedeniyle hediye verme deneyiminden keyif alamadıklarını belirttiler.

Araştırmacılar, bu düşüncenin verimsiz olduğunu varsaydılar ve araştırmaları, kendi kendine hediye verme etkinliklerinin bu katılımcılar üzerindeki etkilerini analiz ederek takip ettiler.

Kendinize hediye vermeyi seçmenin genel etkisi daha az stres, daha fazla mutluluk ve rahatlama ve daha az zaman baskısı hissi oldu.

Arrive Wellness CEO’su, Jared Kaplan BA Wesleyan Üniversitesi, NASM-CPT, NCPT, New York City, “Kişisel bakımınız için bir şey yapma kararına basitçe yanıt vermek, bir dopamin dalgalanması yaratır (“mutlu” bir kimyasal) beyindeki ödülleri tetiklediği/büyüttüğü veya iyi hissettirdiği bilinmektedir).

“Bunu anekdotlardan biliyoruz: çok kolay Seçme Kendi kendine hediye verme (istediğiniz şey için “satın al”a tıklamak, bir projede “gönder”e tıklamak veya o iyi hazırlanmış e-postada “göndermek”) düşüncede bir değişiklik yaratır. Bir tedaviden veya dersten önce bile karar verme konusunda kendinizi iyi hissediyorsanız, artan kişisel bakım alışkanlıklarının faydalarını hayal edin” diye ekledi Kaplan.

Kendini hediye etmek ve kişisel bakım aynı şey midir?

Kendi kendine hediye verme, genellikle, özellikle Noel mevsiminde, kendinize bir şeyler satın alma eylemi olarak bilinir.

Kişisel bakım şu şekilde tanımlanır: Dünya Sağlık Örgütü “Bireylerin, ailelerin ve toplulukların, bir sağlık çalışanının desteği olsun ya da olmasın, kendi sağlıklarını geliştirme, hastalıkları önleme, sağlığı sürdürme ve hastalık ve sakatlıkla başa çıkma yeteneği” olarak tanımlanmaktadır.

Öz bakım, bireyin bağlamına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak bir kendini verme biçimi olabilir.

Kendi kendine hediye vermek için en iyi zaman ne zaman?

Çalışmanın sonuçları, kendini hediye etmek için en iyi zamanın en stresli veya baskı altında olduğunuz zaman olduğu sonucuna varmıştır.

Bu, o sırada mantığa aykırı görünebilir, ancak araştırmalar bunun aslında çok faydalı olduğunu gösteriyor.

OKU  İşteki aptalca dikkat dağıtıcı şeyler mutluluğunuzu ve odaklanmanızı nasıl artırabilir?

Bir beklentiyi yerine getirmek için baskı altında hissedebilirsiniz veya aklınızda çok fazla şey olabilir, ancak önceki çalışmalar da mola vermenin fiziksel ve bilinçli davranışlar üzerindeki olumlu etkilerini göstermiştir.

“Çok stresliyken bir şey yapmakla ilgili hissettiklerimiz, tatilde veya aynı şeyi yaparken daha rahat hissettiğimizden çok farklı. Sonunda bize fayda sağlayacağını bildiğimiz bir şeyi yapmak için direncin üstesinden gelmek sihirdir,” dedi Kaplan.

Kendini vermek para harcamak zorunda değildir

Para ya da paranın olmaması, iyi hissetmenin önündeki en büyük engeldir.

Kesinlikle tüketici bakış açısıyla kendinizi ele vermek, birçok insan için sınırlayıcı ve erişilemez olabilir.

Psikoterapist Syrja-McNally şu tavsiyede bulunuyor: “Hediye vermek bir şeyler satın almak olmak zorunda değil, işe 30 dakika ara vermek, çocuklar olmadan yürüyüşe çıkmak veya banyo yapmak için zaman bulmak olabilir, bir hediye gibi hissedilebilir. “

Kendini hediye etme olasılıkları sonsuzdur. Yürüyüşe çıkmak, esnemek, 10 dakika oturup en sevdiğiniz içeceğin tadını çıkarmak veya bir arkadaşınızı aramak ihtiyacınız olan mola olabilir.

Kaplan, ücretsiz etkinlikler için yerel listeleri kontrol etmenizi önerir. Birçok şehir ve kasaba, halkın refahını artırmak için haftalık kurslar sunar.

Ayrıca, bölgenizde kademeli veya indirimli fiyatlar sunan öğrenci masaj kliniklerini, topluluk akupunkturunu ve diğer kişisel bakım biçimlerini de arayabilirsiniz.

Kendi kendine hediye vermenin diğer biçimleri şunlar olabilir:

  • Müzik veya podcast dinleyin
  • Ücretsiz bir meditasyon uygulaması indirin
  • favori bir yemeğin veya atıştırmalığın tadını çıkarın
  • TV’de en sevdiğiniz programı izleyin
  • kitap okumak

Devam edin, bu tatil sezonunda kendinizi şımartın

Hangi yol size en çok fayda sağlıyorsa, kendinizi hediye etme zamanı.

İmkanınız varsa ve para harcamak stresinizi önemli ölçüde artırmıyorsa, kendinizi şımartın ve keyfini çıkarın.

Kendi kendine hediye vermenin bireysel olduğunu unutmayın; bu, bir masaj rezervasyonu yapmak, bir sınıfa gitmek veya yürüyüşe çıkmak anlamına gelebilir.

Ve unutmayın, en stresli olduğunuz zamanlarda, kendinizi hediye etmenin en büyük faydaları olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir