Oyun Haberleri

Amazon’un milyonlarca müşteriyi görünüşte bitmeyen Prime üyeliklerine kaydolmaları için kandırdığı iddia edilen ‘karanlık kalıpları’

Amazon box

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amazon’u, tüketicilerin Prime aboneliklerini iptal etmelerini bilerek zorlaştırırken, tüketicileri kendi rızaları olmadan abonelik hizmetine kaydettirmek için “yıllarca süren çaba” iddiasıyla dava ediyor.

Şikayete göre Amazon, Amazon Prime üyeliklerini otomatik olarak yenilemek için kaydolmaları için “tüketicileri kandırmak için karanlık desenler olarak bilinen manipülatif, zorlayıcı veya aldatıcı kullanıcı arayüzü tasarımları” kullanıyor. FTC, bu uygulamanın yıllardır devam ettiğini ve FTC Yasasını ve Çevrimiçi Alışveriş Yapanların Güvenini Geri Kazanma Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

FTC ayrıca, Amazon’un Prime’a abone olmayan kullanıcılar için öğeleri satın almayı ve bulmayı kasıtlı olarak zorlaştırdığını iddia ediyor. Bir açıklamaya göre, müşteriler Prime’a kaydolduklarında, “tüketicilere işlemlerini tamamlamaları için sağlanan düğme, bu seçeneği seçmenin Prime’a tekrarlayan bir abonelikle katılmasıyla sonuçlanacağını açıkça göstermedi.”

FTC, Amazon Prime’ı iptal etmeye çalışan müşterilere gelince, çevrimiçi perakendecinin süreci kasıtlı olarak zorlaştırmak için “karanlık desenler” kullandığını söylediğini söylüyor. Bir Amazon Prime aboneliğinin otomatik yenileme özelliğini iptal etmeye veya kapatmaya yönelik herhangi bir girişim, kullanıcıların nihayet iptal edebilmek için indirimli Prime hizmetleri teklifleriyle dolu çok sayıda sayfayı tıklamasını gerektiriyordu.

FTC, iptal sürecinin kasıtlı olarak “tüketicileri Prime aboneliğinden başarılı bir şekilde çıkmaktan caydırmak” için tasarlandığını iddia ediyor. Şikayet, Amazon’un 2016 yılında dahili olarak başlayan bu çok katmanlı iptal sürecine “uzun, zorlu Truva Savaşı” hakkındaki büyük şiirden ilham aldığı anlaşılan “İlyada” veya “İlyada Akışı” kod adıyla atıfta bulunduğunu söylüyor.

FTC Başkanı Lina M. Khan, Amazon’un bireyleri Amazon Prime’a abone olmaları için “kandırdığını ve tuzağa düşürdüğünü” ifade etti. “Bu manipülatif taktikler hem tüketicilere hem de yasalara uyan işletmelere zarar veriyor. FTC, Amerikalıları dijital pazarlardaki ‘karanlık modellerden’ ve diğer haksız veya aldatıcı uygulamalardan güçlü bir şekilde korumaya devam edecek.”

OKU  Astarion, Baldur's Gate 3'teki bir taştan kelimenin tam anlamıyla kan alabiliyor

Buna cevaben Amazon, Reuters’e FTC’nin iddialarını çürüten ve bunların “gerçekler ve kanunlar konusunda yanlış” olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Ek olarak Amazon, “müşterilerin Prime’ı sevdiğini ve tasarım gereği müşterilerin Prime üyeliğine kaydolmasını veya Prime üyeliğini iptal etmesini açık ve basit hale getiriyoruz” iddiasında bulundu.

Nisan ayında Amazon, Prime iptal sürecini değiştirerek mobil ve masaüstünde iptal etmek veya otomatik yenilemeyi kapatmak için gereken tıklama sayısını azalttı. Eminim bu aynı zamanda bir “sevgi” eylemiydi, yıllardır onu araştıran düzenleyici bir kurumun artan baskısının sonucu değildi.


En iyi oyun monitörü: Piksel açısından mükemmel paneller
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Hızlı çığlık
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlüklü
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K bilgisayarda oyun oynama

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.