Sağlık

Kafein Çekilmesi: Kafeinsiz kahve içmek ağrılı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir

Kafein Çekilmesi: Kafeinsiz kahve içmek ağrılı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, bir fincan kafeinsiz kahve içmenin baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik ve mide rahatsızlığı gibi kafein yoksunluğu semptomlarını durdurmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Olga Sibirskaya/Stocksy
  • Yeni bir çalışma, kafeinsiz kahvenin bile kafein yoksunluk semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.
  • Kafein yoksunluk belirtileri baş ağrısı, yorgunluk ve mide rahatsızlığı gibi şeyleri içerebilir.
  • İnsanlar normal kahve içmediklerini bildiklerinde bile semptomlarda bir azalma meydana geldi..
  • Araştırmacılar bunun açık etiketli plasebo etkisinden kaynaklandığından şüpheleniyorlar.
  • Bu etki insanların kahve tüketimini azaltmalarını kolaylaştırabilir.

İstatistikler, insanların yaklaşık %75’inin her gün kahve içtiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, çok fazla içmek bazen aşağıdakiler gibi olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir: kan basıncını artırmak.

Bırakmaya çalışırken, baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik ve mide rahatsızlığı gibi kafein yoksunluk belirtileri genellikle bunu zorlaştırabilir.

Sizin için durum buysa, Sidney Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanının iyi haberleri olabilir.

Çalışmanın baş yazarı, Sidney Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uyuşturucu ve alkol araştırmacısı olan PhD Llewellyn Mills’e göre, kafeinsiz kahve içmek kafein yoksunluk semptomlarını geçici olarak azaltabilir.

Ve bu etki, kafeinsiz kahve içtiğinizi bilseniz bile devam eder.

Mills, “Kulağa vudu gibi geliyor, biliyorum,” dedi, “ama şimdi onu üç ayrı çalışmada gözlemledik, bu yüzden bunun gerçek bir şey olduğundan oldukça eminiz.”

Decaf beklenenden daha iyi performans gösterdi

Kafein yoksunluğu sorununu incelemek için Mills ve ekibi, çok miktarda kahve tüketen ve günde en az üç fincan içen 61 kişi üzerinde çalıştı.

Tüm katılımcılar, yoksunluk belirtileri ölçülürken 24 saat boyunca kafeinden uzak durmuştur.

Çalışma katılımcıları daha sonra üç gruba ayrıldı. İki gruba kafeinsiz kahve verildi, ancak bu ikisinden sadece birine kafeinsiz kahve içtiği söylendi.

Diğer grup, normal kahve aldıklarına inanmaları için kandırıldı.

Son olarak üçüncü gruba içmeleri için su verildi.

45 dakika sonra semptomlarını derecelendirmeleri istendiğinde, düzenli olarak kahve içtiklerine inanan grup semptomlarında azalma olduğunu bildirdi.

OKU  Kahve ve çaydan alınan kafein, vücut yağını ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Atanan içecekler verilmeden önce, insanlardan yoksunluk semptomlarına ne kadar yardımcı olmalarını beklediklerini derecelendirmeleri istendi, insanlar en çok normal kahvenin, ardından suyun ve en az kafeinsiz kahvenin yardımcı olmasını beklediklerini söylediler.

Ama olan bu değildi. Su hiç yardımcı olmadı, kafeinsiz kahve ise insanlara önemli ölçüde rahatlama sağladı.

Mills, kafeinsiz kahvenin yoksunluk semptomlarını azaltmaya yardımcı olmasının farmakolojik bir nedeni olmadığını, dolayısıyla gözlemlenen etkinin başka bir nedeni olması gerektiğini belirtti.

Kafeinsiz Kahve Kafein Yoksunluğu Belirtilerini Nasıl Azaltabilir?

Mills, olanları “açık etiketli plasebo etkisi” olarak bilinen şeye bağladığını söyledi.

Plasebo etkileri genellikle insanlar farmakolojik olarak aktif bir madde aldıklarını düşündüklerinde ve bu nedenle semptomlarında bir iyileşme görmeyi beklediklerinde ortaya çıkar.

Mills, “Açık etiketli plasebo etkileri, bu kuralın ilginç bir istisnasıdır,” dedi, “çünkü insanlar kendilerine verilen maddenin aktif bir içeriği olmadığını bildiklerinde bile ortaya çıkıyorlar.”

şartlandırmanın etkisi

Bu durumda neden açık etiketli bir plasebo etkisi olduğuna gelince, Mills bunun şartlandırma olduğuna inandığını söylüyor.

“Her gün kahve içenler ömürleri boyunca binlerce fincan kahve içerler. Her fincan (özellikle sabah ilk fincan) çekilmelerini azaltır, bu nedenle zamanla kahveyi çevreleyen tüm uyaranları -tadı, kokusu, bardağın sıcaklığı, sıvının ısısı- bilinçli ve bilinçsizce ilişkilendirirler. kafein yoksunluğunun azaltılmasıyla.”

Zamanla, kafein olmadan, bu uyaranlar geri çekilmede bir azalmayı tetikleyebilir, diye açıkladı.

Mills’e göre bu etki, kahve tüketiminizi azaltmaya çalışırken yardımcı olabilir.

“[A] Semptomlarınız zirvedeyken yudumladığınız bir fincan iyi kafeinsiz kahve, en kötü isteklerinizin üstesinden gelmenize ve günaha teslim olmamanıza yardımcı olabilir” dedi.

Kafein tüketimi ve sağlık riskleri

doktor El Paso’daki Texas Tech Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde dahiliye bölümü başkanı ve dahiliye profesörü olan Debabrata Mukherjee, günde dört veya beş fincan kahvenin kafein içeriğinin sağlıklı yetişkinler için güvenli kabul edildiğini söyledi. olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de vardır.

OKU  Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

“Orta dozlarda – iki adet 8 onsluk kahveye kadar – kafein insanları daha az yorgun ve daha uyanık hale getirebilir. Bazı çalışmalar iştahı azaltabileceğini ve depresyon riskini azaltabileceğini öne sürüyor” dedi. “Ancak yüksek dozlar insanları endişelendirebilir, tansiyonu yükseltebilir ve kalp çarpıntısına ve uyku sorunlarına yol açabilir.”

Ayrıca Mukherjee bir tane söyledi öğrenmek Şiddetli yüksek tansiyonunuz varsa, ağır kahve tüketimini kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir.

Mukherjee, “Kahveyi ölçülü tüketmek makul,” diye tamamladı, “ancak aşırı miktarların bazı sağlık riskleri var gibi görünüyor ve [it is] Bu insanlar arasında tüketimi azaltmak iyi bir şey.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kahve ve çaydan alınan kafein, vücut yağını ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Yüksek tansiyon: Günde 3 fincan kahve tansiyonu düşürebilir

Sağlık

İşte sütlü kahvenin iltihapla savaşmaya yardımcı olmasının nedeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir