Sağlık

Tip 2 Diyabet İlacı Tirzepatide Hızlı Kilo Verme Yolunda Kullanım: Bilmeniz Gerekenler

Tip 2 Diyabet İlacı Tirzepatide Hızlı Kilo Verme Yolunda Kullanım: Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar zayıflama ilaçlarının doktor kontrolünde alınması gerektiğini söylüyor. Stüdyo Şirketi/Stocksy
  • Tıp uzmanları, federal yetkililerin kilo verme tedavisi olarak potansiyel kullanım için tip 2 diyabet ilacı tirzepatidi hızlı bir şekilde takip etmelerinden memnun olduklarını söylüyorlar.
  • Ancak bu tür ilaçların ciddi yan etkileri olabileceği konusunda da uyarıyorlar, bu nedenle doktor kontrolünde alınmaları gerekiyor.
  • Ayrıca, bu tür ilaçların ikili kullanımının hem tip 2 diyabetli insanları hem de obezite hastalarını etkileyen ilaç kıtlığı yarattığını belirtiyorlar.

Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) bir diyabet ilacını kilo verme tedavisi olarak potansiyel kullanım için hızlı takip etme kararı, tıp uzmanları arasında iyimserlik ve aynı zamanda ihtiyat uyandırdı.

Tirzepatide, bu yılın başlarında tip 2 diyabet için kan şekeri düşürücü bir tedavi olarak onaylandı.

Şimdi ilaç, kilo verme tedavisi olarak umut vaat ediyor. Bir klinik çalışmada, katılımcıların kilosunu yüzde 22 oranında azalttı.

Görünüşe göre sonuçlardan cesaret alan FDA yetkilileri, Eli Lilly & Co. tarafından Mounjaro markası altında satılan ilacı, obezite tedavisi olarak gözden geçirilmek üzere hızlı yol adı verdi.

Eli Lilly yetkilileri, şirketin orijinal çalışmadan ve devam eden çalışmadan elde edilen verileri, aşırı kilolu veya obezite ile yaşayan tip 2 diyabetli kişilerde tirzepatidin etkinliğini ölçmek için kullanacağını söyledi.

İkinci çalışmanın Nisan 2023’te tamamlanması bekleniyor, ancak FDA Hızlı iz tanımı test verilerinin sürekli olarak sunulmasını sağlar. Bu, FDA’nın çalışmanın tamamlanmasını beklemek yerine verileri geldikçe inceleyebileceği anlamına gelir.

Bu, incelemeyi hızlandırır, bu da daha erken bir onay tarihi anlamına gelebilir. FDA, ciddi bir karşılanmamış tıbbi ihtiyaca hitap edebilecek ilaçlar için hızlandırılmış onaylar verir.

Kilo verme tedavilerine duyulan ihtiyaç

Buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017’den Mart 2020’ye kadar obezite yaygınlık oranı yaklaşık yüzde 42 idi.

tahmini yıllık tıbbi maliyetler şişmanlık ABD’de 2019’da ABD doları yaklaşık 173 milyar ABD dolarıydı. CDC’ye göre, obezitesi olan yetişkinlerin tıbbi maliyetleri, sağlıklı kilolu kişilerin tıbbi maliyetlerinden 1.861 dolar daha fazlaydı.

OKU  FDA, kürtaj haplarının CVS ve Walgreens gibi perakende eczanelerde bulunabileceğini söylüyor

Mounjaro, obezite tedavisinde umut vaat eden ilk diyabet ilacı değil.

Ozempic ve Wegovy’nin ürettiği ilaçlarda kullanılan Semaglutide neredeyse yüzde 16 indirim Bir klinik çalışmada obezitesi olan ergenlerde ve yetişkinlerde vücut kitle indeksinde.

Doktorlar Zayıflama İlaçları Hakkında Ne Düşünüyor?

doktor Michael Glickman, Washington DC’de Revolution Medicine Health and Fitness’ı kuran bir aile ve obezite tıbbı uzmanıdır.

Mounjaro ve Ozempic’e reçete yazıyor ve Mounjaro’yu “gişe rekorları kıran bir ilaç” ve “obezite cerrahisi dışında gezegendeki en etkili kilo verme tedavisi” olarak nitelendiriyor.

Glickman, Healthline’a “Obezite tıbbı alanında çok heyecan verici bir zamandayız” dedi. “Obezite salgını 1970’lerde başladı ve 50 yıldır ilk kez artık hastalara çok sayıda, oldukça etkili tedavi seçenekleri sunabiliyoruz.”

Glickman, obezitesi “geriye dönen” insanlarda her gün ilaçların sonuçlarını gördüğünü söyledi.

Glickman, “FDA’nın Mounjaro’ya obezite için mümkün olan en kısa sürede ikinci bir onay vermesi çok önemlidir çünkü milyonlarca Amerikalının asla erişemediği bir tedavinin kapılarını açacaktır.” Dedi.

doktor Sanal sağlık platformu K Health’deki birinci basamak sağlık programının tıbbi direktörü Heather Martin, Healthline’a platformunun artan popülariteleri nedeniyle Mounjaro ve Ozempic’in reçetelenmesi konusunda katı kriterler uyguladığını söyledi.

Etrafta dolaşacak kadar ilacın olmadığına dair endişeler var.

Martin, “Ozempic ve diğer kilo yönetimi ilaçlarını reçete etmek için katı kriterlerimiz var” dedi. “Hastalar, yüksek tansiyon veya tip 2 diyabet gibi ilişkili bir durumla birlikte 30’un üzerinde bir BMI’ye (vücut kitle indeksi) veya 27’nin üzerinde bir BMI’ye sahip olmalı ve kilo verememiş ve yaşam tarzı değişikliklerini tek başına sürdürmelidir.”

kilo kaybı ve tip 2 diyabet

Martin, tip 2 diyabet tedavisinin anahtarlarından birinin kişinin kilosunu azaltmak olduğunu vurguladı.

Martin, “Obezite ayrıca tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve daha kötü koşullarla bağlantılıdır” dedi. “Güvenli ve sürdürülebilir kilo yönetimi, sizi uzun vadede sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır, bu nedenle bu ilaçlar kriterleri karşılayanlar için önemlidir.”

OKU  Ayak bileği replasmanı ve füzyon, osteoartritte benzer etkinlik gösterir

Martin, kilo verme ilacı almanın uzun vadeli bir stratejinin parçası olabileceğini söyledi.

Martin, “Obezite kronik bir durumdur ve sağlığınız için inanılmaz derecede zararlı olabilecek diğer birçok kronik durumla ilişkilidir.” Dedi. “Artık tedaviye yardımcı olacak ilaçlar olduğu için şanslıyız, bu da ihtiyacı olan hastalar için erişilebilirliğin önemini pekiştiriyor.”

Zayıflama ilaçlarına olan talep bir sorundur

doktor Baptist Health Miami Kardiyak ve Vasküler Enstitüsü’nde kardiyoloji şefi olan Jonathan Fialkow, Ozempic’in kilo verme faydalarının, bu ilaçları geliştirmelerinin ana nedeni olan bu ilaçları daha şimdiden zorlaştırdığını söyledi.

Fialkow, Healthline’a “Ozempic bir kilo verme ilacı değildir ve diyabet tedavisi için geliştirilmiştir” dedi. “Kilo kaybı için Ozempic’e olan yüksek talep, şeker hastaları için arzı sınırlıyor. Eczaneler dışarıda ve ilaçları almaya devam edebilmeleri için çemberin içinden atlıyoruz.

Fialkow, bu ilaçların mide bulantısı ve diğer gastrointestinal rahatsızlıklar da dahil olmak üzere yan etkileri olduğunu söyledi.

Fialkow, “Doktordan uygun tedavi görmeden onu alan kişiler önemli ölçüde kilo verebilir ve bu da kan basıncını düşürebilir.” Dedi. “Daha sonra bayılabilirler ve kalça kırıkları, kırık kafatasları ve benzerleri gibi başka ilişkili komplikasyonlara sahip olabilirler. Bu ilaçların doktorunuz tarafından izlenmesi gerekiyor.”

Fialkow, bu ilaçları diyabeti olmayan kişilere reçete etmenin ek riskler oluşturabileceğini ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Fialkow, “İnsanların kilo verme ve gereksiz zararlı yan etkilere maruz kalma riskinden kaçınmasını istiyoruz” dedi. “Ancak açlık, kilo alımının/obezitenin ana nedenidir ve çoğu diyetin sınırlandırılmasıdır. İnsanlar aşırı kilolu olabilir ve yemek için can atabilir ve aç hissedebilir. Bu ilaç, etki mekanizması gereği daha az gıda alımı ile tokluk hissi yaratıyor.”

Fialkow, doktorların aşırı yeme ile mücadele etmenin etkili bir yolunu bulmak için onlarca yıldır mücadele ettiğini söyledi.

“Yüksek riskli bir grupta bu çoklu hedeflere ulaşabilecek bir ilaca sahip olmak olağanüstü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir