Sağlık

Utah, transseksüel gençler için cinsiyet onaylayan sağlık hizmetlerini yasaklayan ilk eyalet oldu

Utah, transseksüel gençler için cinsiyet onaylayan sağlık hizmetlerini yasaklayan ilk eyalet oldu

Pinterest’te paylaş
SBenitez/Getty Images
  • Utah, trans çocukların cinsiyet onaylayan bakım almasını yasaklayacak.
  • Utah, trans sağlık hizmetlerini tamamen yasaklayan ilk eyalettir.
  • Alabama, Arkansas, Arizona ve Tennessee benzer şekilde, gençlerin cinsiyeti onaylayan sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayan yasalar çıkardılar.

Utah’taki yeni bir yasa, trans gençlerin cinsiyet onaylayan bakım almasını yasaklıyor.

Utah Valisi Spencer Cox tarafından Cumartesi günü imzalanan yasa, ülke genelinde uygulanan cinsiyete dayalı kısıtlamalar dalgasında yürürlüğe giren en son yasa.

Alabama, Arkansas, Arizona ve Tennessee benzer şekilde, gençlerin cinsiyeti onaylayan sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayan yasalar çıkardılar.

Güney Carolina, Oklahoma, Kansas ve Mississippi dahil olmak üzere diğer eyaletler de benzer yasalar çıkarmayı planlıyor.

Dahil olmak üzere birçok ulusal sağlık kuruluşu Amerikan Tabipler BirliğiAmerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Psikiyatri Derneği – transgender tıbbi bakımına getirilen kısıtlamalara karşı seslerini yükselttiler.

Utah, trans sağlık hizmetlerini yasaklayan ilk eyalet oldu

Bir Cumhuriyetçi olan Cox, hormonal cinsiyet onaylayıcı tedavilerin bilimini ve potansiyel sağlık etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna inandığını söyledi.

Cox yaptığı açıklamada, “Gittikçe daha fazla uzman, eyalet ve ülke, yeni hastalar için bu uzun süreli ve yaşamı değiştiren tedavileri, daha fazla ve daha iyi araştırma uzun vadeli sonuçları belirlemeye yardımcı olana kadar duraklatıyor” dedi.

İşte Utah’ın yeni yasası ve tıp camiasının eyaletin kapsamlı kısıtlamalarına nasıl yanıt verdiği hakkında bilmeniz gerekenler.

yasa nedir

Tasarı, SB 16, trans bireyler için tıbbi tedaviler ve prosedürlerle ilgili çeşitli kısıtlamalar getiriyor.

Bir anayasa yargıcı olan JD Jessie Hill, “Bu yasalar genellikle klinisyenlerin, ebeveynlerinin rızası olsun ya da olmasın ve tedavinin kabul edilmiş tıbbi bakım standartlarını karşılayıp karşılamadığına bakılmaksızın, belirli bir yaşın altındaki gençlere cinsiyet onaylayan sağlık hizmeti vermesini engelliyor” diyor. Case Western Reserve Üniversitesi’nde üreme sağlığı hakları konusunda uzmanlaşmış hukuk profesörü.

OKU  6 dakikalık HIIT egzersizi hafızayı güçlendirebilir, çalışma bulguları

Tasarı, öncelikle Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’nın hormonal cinsiyeti onaylayan tedavi – özellikle kısa ve uzun vadeli yan etkiler, zararlar ve faydalar – hakkındaki mevcut bilimsel literatürü analiz eden sistematik bir tıbbi inceleme yürütmesini ve buna dayalı önerilerde bulunmasını gerektirecek. içgörüleri.

Ayrıca, Profesyonel Ruhsatlandırma Bölümü’nün, sağlayıcıların hormonal cinsiyet onaylayıcı tedaviler reçete etmesi için sertifika oluşturmasını gerektirir.

Sağlayıcıların ayrıca bakım sağlayabilmeleri için belirli gereksinimleri karşılamaları gerekir.

Tasarı, sağlayıcıların cinsiyet değiştirme amacıyla reşit olmayanlar üzerinde “cinsiyete özgü ameliyatlar” gerçekleştirmesini ve belirli bir süre içinde cinsiyet disforisi teşhisi konmamış hastalara cinsiyet onaylayıcı tedaviler önermesini yasaklayacak.

Yasa, bireylerin cinsiyeti onaylayan tıbbi tedavilere ve prosedürlere karşı tıbbi uygulama hatası davası açmalarına izin vermektedir.

Yasak devam ediyor mu?

Hill, Utah’ın yasağının uzun sürmesini beklemiyor.

Yasağa yasal olarak itiraz edilmesini ve mahkemelerin sonunda yasayı iptal etmesini bekliyor.

Hill, “Bu yasalar, cinsiyet ve transgender statüsü temelinde oldukça net bir şekilde ayrımcılık yapıyor (bu, bir tür cinsiyet ayrımcılığı olarak kabul ediliyor) ve 14. Değişikliğin eşit koruma maddesini ihlal ediyor” dedi.

Utah’ın ACLU’su geçtiğimiz günlerde Vali Cox’a tıbbi bakım üzerinde feci bir etkisi olacağını söyleyerek SB 16’yı veto etmesini isteyen bir mektup gönderdi.

Örgüt, Utahns’ın medeni haklarını ve bireysel özgürlüklerini savunmak ve ilerletmek için – Arkansas ve Alabama’daki ACLU’nun kendi eyaletlerinde yaptığı gibi – yasaya meydan okumayı planlıyor.

Utah iletişim direktörü Aaron Weler bir e-posta açıklamasında, “Hiç kimseyi şaşırtmaması gereken yasaya mahkemede itiraz etmeyi planlıyoruz.” Dedi.

“Trans kişilerin haklarına herhangi bir müdahalede, yetkilerini bu özgürlükleri korumak için kullanan yasa koyucular önünde trans ve non-binary kişilerin medeni hak ve özgürlüklerini savunmak için dava dahil gerekli her yolu kullanacağız.” ihlali. görüşürüz Sizi destekliyoruz, ”diye açıkladı Welch.

OKU  Aaron Sorkin 61 yaşında felç geçirdi: belirtiler ve risk faktörleri nelerdir?

Tıp camiası nasıl tepki veriyor?

doktor FOLX’te cinsiyete uymayan gençlere odaklanan bir doktor olan MPH’den Michelle Forcier, yasağın gençlerin bilgiye erişimini, güvenli ve etkili arabuluculuğu ve güvenilir sağlık hizmeti sağlayıcılarının desteğini etkilediğini söylüyor.

Amerikan Pediatri Akademisi de dahil olmak üzere büyük tıp grupları, sürekli olarak çocukların cinsiyeti onaylayan bakıma erişimini kısıtlamanın zararlı olduğunu savundu.

Utah’taki bazı reşit olmayan kişiler yakın eyaletlerde tedavi arayabilirse de, bu tür kısıtlamalar mümkünse ikili olmayan ve cinsiyetini onaylamayan gençler üzerinde zararlı psikolojik ve fiziksel sağlık etkilerine sahip olabilir.

Forcier’e göre, cinsiyeti onaylayan bakımın güvenliğini ve etkililiğini gösteren çok sayıda araştırma var ve bu bakıma erişimi kısıtlamanın faydalarına dair hiçbir kanıt yok.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, iki yıllık bir süre boyunca 315 transseksüel ve ikili olmayan katılımcıyı izledi ve cinsiyet onaylayan hormonların psikososyal işlevsellikteki gelişmelerle ilişkili olduğunu buldu.

Daha fazla araştırma her zaman tıbbın bir parçası olsa da — özellikle cinsiyet kimliğiyle ilgili sorunlar söz konusu olduğunda — daha fazla araştırmaya duyulan ihtiyaç, hayat kurtaran müdahaleler ve bakım için önceden test edilmiş, tutarlı kanıtlar sağlamak için bir neden olmamalıdır. diyor Forcier.

Güvenli, etkili ve kanıtlanmış tedavilere erişimi kısıtlamayı reddetmenin tıbbi standartlara aykırı olduğunu söylüyor.

Forcier, “Çocuklar dikkatli ve kapsamlı bir değerlendirmeyi, değerlendirmeyi ve fayda sağladığı ve güvenli olduğu gösterilen bir sağlık planı ve/veya ilaç veya terapi seçme fırsatını hak ediyor.” Dedi.

Alt çizgi:

Utah’taki yeni bir yasa, trans gençlerin cinsiyet onaylayan bakım almasını yasaklıyor. Hukuk uzmanları, yasaya mahkemede itiraz edilmesini ve sonunda iptal edilmesini bekliyor. Utah’ın yasağı, cinsiyeti onaylayan sağlık hizmetlerine karşı bir ulusal kısıtlama dalgası içinde kabul edilen en son yasadır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir