Sağlık

Yaşamın erken dönemindeki yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı riskini artırabilir

Yaşamın erken dönemindeki yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı riskini artırabilir

Pinterest’te Paylaş
Uzmanlar genç yetişkinlerin tansiyonlarını düzenli olarak takip etmesi gerektiğini söylüyor. Getty Images
 • Genetik bir çalışma, genç yaştaki yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterol düzeylerinin, yaşamın ilerleyen dönemlerinde koroner kalp hastalığı riskini artırabileceğini bildirmektedir.
 • Araştırmacılar, kişinin kan basıncı ve kolesterol düzeyi ne olursa olsun, riskin ilerleyen yaşlarda daha yüksek olduğunu söyledi.
 • Bulguların, kalp hastalığı için bu risk faktörlerini yaşam boyunca, hatta daha genç yaşlarda bile yönetme ihtiyacının altını çizdiğini söylüyorlar.

Yeni bir çalışmaya göre, genetikle bağlantılı olan yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterol (veya “kötü” kolesterol), yaşam boyunca koroner kalp hastalığına yakalanma riskini artırıyor.

Ek olarak araştırmacılar, 55 yaşından önceki yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterol düzeylerinin, kişinin sonraki yıllardaki kan basıncı ve kolesterol düzeylerine bakılmaksızın, yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha yüksek koroner kalp hastalığı riskiyle ilişkili olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, bu durumun, yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterolün kişinin gelecekteki koroner kalp hastalığı riski üzerinde kalıcı etkileri olduğunu öne sürdüğünü yazıyor.

Araştırmacılar, bunun aynı zamanda koroner kalp hastalığı için bu iki risk faktörünün erken tedavisinin yanı sıra yaşlı yetişkinler için devam eden tedaviye duyulan ihtiyacın altını çizdiğini söyledi.

“Bu çalışma, yaşamın erken dönemlerindeki yüksek kan basıncı ve LDL kolesterolünün, bu risk faktörlerini azaltmak için daha sonra yapılacak müdahalelerden bağımsız olarak, yaşam boyu koroner kalp hastalığı riskini önemli ölçüde artırdığına dair ikna edici kanıtlar sunuyor” dedi Dr. Yeni araştırmaya dahil olmayan, Kuzey Carolina’daki Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kardiyoloji profesörü Michael Shapiro.

çalışmak dergide yayınlandı ARTI BİR.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

koroner kalp hastalığı kalp atardamarlarının yeterli miktarda oksijen açısından zengin kanı kalbe taşıyamaması ve kalp krizine yol açabilen bir durumdur.

Bu durum, kalbin atardamarlarında plak oluştuğu koroner arter hastalığının bir sonucudur.

Koroner kalp hastalığı için risk faktörleri şunları içerir:

 • yüksek LDL kolesterol düzeyleri
 • Düşük HDL (“iyi”) kolesterol
 • yüksek tansiyon
 • Ailede koroner kalp hastalığı öyküsü
 • diyabet
 • Sigara içmek
 • Menopoz sonrası (kadınlar)
 • 45 yaşından büyük olmak (erkek)

Plak oluşumu yaşamın erken dönemlerinde başlayabilirken, sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ve düzenli fiziksel aktivite gibi sağlıklı bir yaşam tarzı koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Genetik çalışma kalp hastalığı riskine dair fikir veriyor

Yeni çalışmanın adı Mendel randomizasyon çalışmasıbu, randomize kontrollü bir deneyin genetik versiyonu gibidir.

OKU  Egzersiz ve çocuklukta obezite: okul temelli egzersiz programları ne kadar etkilidir?

Mendel randomizasyonu, insanların farklı gen varyantlarıyla, bu durumda kan basıncı veya LDL kolesterol ile ilişkili olarak doğmaları gerçeğine dayanmaktadır. Bazı varyantlar kişinin riskini artırırken diğerleri azaltır.

Bu yaklaşım, araştırmacıların “yüksek kan basıncına veya kolesterol düzeylerine genetik yatkınlığı olan bireyleri hesaba katmasına ve bunları düşük kan basıncına veya kolesterol düzeylerine yatkınlığı olan kişilerle karşılaştırmasına” olanak sağladı, dedi Dr. Araştırmaya dahil olmayan Imperial College London Halk Sağlığı Okulu’nda klinik araştırma görevlisi olan Dipender Gill.

Bu, kan basıncının ve LDL kolesterol düzeylerinin yaşam boyunca koroner kalp hastalığı riskini nasıl etkilediğini incelemelerine olanak tanır.

Araştırmaya genetik, yaşam tarzı ve sağlık bilgilerini içeren büyük ölçekli bir araştırma kaynağı olan UK Biobank’tan 450.000’den fazla katılımcı katıldı.

Shapiro, Healthline’a verdiği demeçte, çalışmanın sonuçları “daha yüksek LDL-C’ye ve daha yüksek kan basıncına genetik yatkınlığın, 55 yaşın altındaki bireylerde sonuçta koroner hastalık gelişme olasılığının daha yüksek olmasına yol açtığını” gösteriyor.

Bu sadece genetik risk taşıyan kişiler için değil herkes için geçerlidir; çünkü yaşam tarzı faktörleri daha genç yaşlarda bile yüksek tansiyona ve yüksek LDL kolesterolüne yol açabilir.

Yaşlı yetişkinlerde risk faktörlerini tedavi etmenin faydaları

Yeni çalışmanın sonuçları, yüksek tansiyon ve LDL kolesterolün ileri yaşlarda daha yüksek koroner kalp hastalığı riskiyle bağlantılı olmayabileceğini ortaya koyan daha önceki Mendelian randomizasyon çalışmasının sonuçlarıyla çelişiyor.

Bu daha önceki çalışma, yaşlı yetişkinlerin kan basıncını ve LDL kolesterolünü düşüren ilaçlardan, en azından koroner kalp hastalığı riskini azaltma açısından fayda sağlayamayabileceğini öne sürüyor.

Ancak yeni çalışmanın yazarları, önceki çalışmanın kendi kullandıklarından farklı bir analiz yöntemi kullandığını belirtiyor.

Sonuç olarak, “sonuçlarımız, yaşın tek başına başka bir uygun şeyin saklanması için bir neden olmaması gerektiğini gösteriyor.” [LDL cholesterol]- Ve [blood pressure]-düşürücü tedaviler” diye yazdılar.

Yeni çalışmanın sonuçları önceki Mendel rastgele seçimiyle tutarlıdır çalışmak Gill ve meslektaşları orta yaştaki yüksek kan basıncının daha sonra koroner kalp hastalığı riskini artırabileceğini buldu.

Büyük randomize kontrollü çalışmalar yaşlı yetişkinlerin de fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Kan basıncı ilaçları Ve kolesterol düşürücü statinler.

Kan basıncını ve kolesterolü erken kontrol edin

Yeni makalenin yazarları, bulgularının, kan basıncını ve LDL kolesterol düzeylerini yaşamın erken dönemlerinde kontrol etmenin önemini vurguladığını yazıyor.

OKU  Kolesterol düşürücü statinler sık ​​felç riskini azaltabilir

Gill, HealthLine’a şöyle konuştu: “Genç bireylerde bile kan basıncını veya kolesterol seviyesini düşürmeye yönelik genetik yatkınlık hâlâ olumlu bir etkiye sahip.”

Bazen yüksek tansiyon ve LDL kolesterolün yaşlılıkta bir sorun olduğu düşünülür, ancak çalışma “bu risk faktörlerini yaşam boyunca değiştirmenin önemli olduğunu” göstermektedir.

Gill, “55 yaşın altında bile, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürmek muhtemelen yaşamınız boyunca genel risk üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır” diye ekledi.

Shapiro kabul etti.

“Genç hastalarda, hatta kısa vadede henüz yüksek kardiyovasküler risk altında olmayanlarda bile, LDL kolesterol ve kan basıncına yönelik agresif tedavinin geciktirilmesi, tersine çevrilmesi zor olabilecek kümülatif bir hastalık sürecinin gelişmesine olanak tanır” dedi.

Klinik tedavi kılavuzlarını yazan komitelerin, antihipertansif veya kolesterol düşürücü ilaçların genç yetişkinler için uygun olup olmadığını yeniden değerlendirmesi gerektiğini ekledi.

Shapiro, şu anda bu ilaçların öncelikle koroner kalp hastalığı açısından “hemen yüksek risk” altında olan kişiler için ayrıldığını söyledi; bu eğilim, yaşamın erken dönemlerinde yüksek tansiyona veya LDL kolesterolüne maruz kalmanın neden olduğu “kalıcı hasarı” gözden kaçırıyor.

İlaçlar bazı genç insanlar için uygun olsa da (bunlardan yararlanıp yararlanamayacağınızı merak ediyorsanız doktorunuza danışın), yaşamın erken dönemlerinde yapılan yaşam tarzı değişiklikleri de sağlıklı kan basıncının korunmasına ve sağlıklı kolesterol düzeylerinin korunmasına yardımcı olabilir.

Gill, “Genç olsanız bile – 55 yaşın altında – iyi, sağlıklı bir yaşam tarzına ve iyi kan basıncına ve kolesterol düzeyine sahip olmak hala önemlidir” dedi.

“Yaşlanana kadar bunun bir önemi yok” dedi. “Yetişkin hayatında her şeyin üstünde kalmak önemlidir.”

Getir

Mendelian randomizasyon çalışması olarak adlandırılan genetik bir çalışmada araştırmacılar, yüksek tansiyona ve yüksek LDL kolesterol düzeylerine genetik yatkınlığı olan kişilerin, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde koroner kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Bu durum, yaşamlarının ilerleyen dönemlerindeki kan basıncı ve kolesterol düzeyleri ne olursa olsun doğruydu; bu da kalp hastalığı risk faktörlerinin daha erken tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Ayrıca yaşlı yetişkinlerde bu durumların tedavisinin önemini de vurgulamaktadır.

Kan basıncını ve kolesterol seviyelerini kontrol etmek için ilaçlar mevcuttur, ancak sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir