Oyun Haberleri

TinyBuild bağımsız yayıncı Versus Evil’i kapattı, tüm personel işten çıkarıldı

Broken Roads key art

2023’ün sonuna çok yaklaştık ama video oyunu sektörü için kötü haberler gelmeye devam ediyor. Noel’den sadece üç gün önce TinyBuild, bağımsız yayıncı Versus Evil’deki tüm personeli işten çıkardı ve onu kapattı.

Versus Evil’in kapatıldığı ilk olarak eski çalışanlar tarafından Twitter’da bildirilmişti. Yapım şefi Lance James, “Vay canına. 10 yıllık eğlenceli bir yolculuktu. Versus Evil ekibinin tamamı işten çıkarıldı.” tweet attı. Ayrı bir tweet’te James katma“Açık konuşayım; bu Kötülüğe Karşı bir karar ya da seçim değildi.”

Bu, topluluk yöneticisi Christopher Trippi tarafından da tekrarlandı. tweet attı“Maalesef ana şirketimiz Versus Evil’deki tüm ekibi işten çıkarma kararı aldı.”

“13 kişilik şirketin tamamı Versus Evil, bugün 22 Aralık’ta işten çıkarıldı [of] Noel tatilimiz,” dedi ürün stratejisi direktörü Francis Finke bir LinkedIn gönderisinde.

Versus Evil daha sonra kapatıldığını şu adrese gönderilen bir mesajla doğruladı: heyecan. Twitter hesabından “Bugün üzücü bir gün” ifadesi kullanıldı. “Harika 10 yılın ardından Versus Evil kapılarını kapatıyor. Bulabildiğimiz en iyi bağımsız oyunları size getirmeyi ve harika topluluğumuz olan hepinizle pek çok mutlu anıyı paylaşmayı çok sevdik! Kalbimizin derinliklerinden, bunun için TEŞEKKÜR EDERİZ. her şey!”

(İmaj kredisi: Kötülüğe Karşı (Twitter))

Versus Evil, 2021’de TinyBuild tarafından 12,5 milyon dolara satın alındı ​​ve önümüzdeki üç yıl içinde 18,8 milyon dolar daha ödenme potansiyeli var. Anlaşmayı duyuran bir videoda TinyBuild CEO’su Alex Nichiporchik, Versus Evil’i “türler açısından sahip olduğumuz erişimi genişletecek tamamlayıcı bir yayıncı” olarak tanımladı.

Ancak bu anlaşma, görünüşe göre tamamlandıktan kısa bir süre sonra sorunla karşılaştı: TinyBuild’in kendi personeli arasında işten çıkarmalar duyurduğu Aralık 2023 ticaret güncellemesinde şirket, James ve Finke de dahil olmak üzere Versus Evil’in kurucularıyla 3,5 milyon dolarlık bir uzlaşma anlaşması yaptığını duyurdu. TinyBuild’in, Versus Evil için sermaye katkıları ve diğer “maddi destek” de dahil olmak üzere anlaşmayla ilgili “üç maddi yükümlülüğü” yerine getiremediği iddiaları üzerine.

OKU  Intel'in en yeni GPU sürücüleri Halo'da %750 fps artışı sağlıyorsa bunun daha önce ne kadar kötü olduğunu hayal edin

Versus Evil’in satın alınması pratik açıdan da işe yaramış gibi görünmüyor: Aynı ticaret güncellemesinde TinyBuild, Broken Roads da dahil olmak üzere 2023’te planlanan dört sürümünden üçünün gecikmesine atıfta bulunarak “Versus Evil düşük performans göstermeye devam ediyor” dedi. 2024’e doğru.

Versus Evil, 2023’te oyun endüstrisindeki uzun ve çirkin işten çıkarmalar listesine katılıyor. Electronic Arts, Take-Two, CD Projekt, Epic Games ve diğer birçok şirket yıl içinde önemli personel kesintileri yaparken, Volition ve Campfire stüdyoları da yıl içinde önemli personel kesintileri yaptı. Cabal ve Serbest Radikal Tasarım, Embracer Group’un devam eden mücadelelerinin bir parçası olarak tamamen kapatıldı. Büyük teknoloji şirketleri de büyük kesintiler yaptı: Microsoft Ocak ayında 10.000 çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurdu, Amazon birden fazla kesintiyle yüzlerce kişiyi işten çıkardı ve Mart ayında Facebook’un ana şirketi Meta da 10.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi. Kasım 2022’de 11.000 çalışanı işten çıkardı.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.