Sağlık

Yeni COVID-19 türü ‘Arcturus’: Bilmeniz gerekenler

Yeni COVID-19 türü 'Arcturus': Bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
FG Ticaret/Getty Images
  • Yeni bir SARS-CoV-2 türü uzmanları endişelendiriyor
  • Arcturus adlı XBB.1.16 türü, Hindistan’da keşfedildi ve 29 ülkeye daha yayıldı.
  • Bu suşun, Omicron ile ilgili diğer suşlardan daha yüksek ateşe neden olduğu görülmektedir.

COVID-19’un yeni bir alt varyantı Dünya Sağlık Örgütü’nün dikkatini çekti. Bu Omicron varyantı, XBB.1.16, oaksi takdirde “Arcturus” olarak bilinir Sonuçlar, hastalarda COVID-19’un önceki varyantlarının bilinen semptomlarının birçoğunun yanı sıra yeni bir semptomun eklenmesiyle sonuçlanır: konjonktivit.

Yeni, oldukça bulaşıcı varyant ilk olarak Hindistan’da keşfedildi ve şimdi 29 ülkeye daha yayıldı. Uzmanlar, şu anda ilginç olan bir varyant olduğunu söylüyor, ancak şu anda endişelenecek bir şey yok. İşte COVID-19’un en son varyantı hakkında bildiklerimiz.

Arcturus varyantının diğer COVID-19 suşlarından farkı nedir?

Lenox Hill Hastanesi Enfeksiyon Önleme Direktörü Hannah Newman, “Profilde önceki omikron alt varyantlarına benzediği bildirildi, ancak başak proteinindeki ek bir mutasyon, ona artan bulaşıcılık ve patojenite potansiyeli verebilir” dedi.

Newman, türün Dünya Sağlık Örgütü tarafından “İzleme Altındaki Varyant” olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

“Arcturus, Omicron’un bir alt varyantıdır, yani Omicron’la akrabadır,” dedi Dr. Vanderbilt Üniversitesi’nde önleyici tıp, halk sağlığı politikası profesörü ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde profesör olan William Schaffner. “İkincisi, bu başak proteininde onu Omicron’dan bile daha bulaşıcı yapan ek bir mutasyona sahip.”

Schaffner, bu yeni varyantın önceki varyantlarla aynı hastalığa neden olduğunu ve özellikle şiddetli görünmediğini, ancak onu farklı kılan bazı klinik özellikler olduğunu açıkladı.

“İlk olarak, yüksek ateş üretme eğilimindedir. Omicron ateş üretebilir, ancak hiç ateşi olmayan birçok insan enfekte olur.”

Arcturus varyantındaki ateşin nedeni, vücutta bu varyantın özelliği olan bir enflamatuar reaksiyondur.

OKU  Daha yüksek kalp krizi ve inme oranlarına bağlı sıfır kalorili tatlandırıcı eritritol

Schaffner, “Daha da çarpıcı olan diğer şey, özellikle çocuklarda gözün dış iltihabı olan konjonktivit üretme eğiliminde olmasıdır.” Dedi.

Kendinizi yeni COVID-19 varyantından nasıl korursunuz?

Son üç yıldır kendimizi COVID-19’dan korumak için kullandığımız yöntemlerin aynıları, en yeni Arcturus varyantı için de geçerli.

Newman, “COVID-19’u önlemeye yönelik önlemler Arcturus alt değişkeni için aynı kalıyor” dedi. “Aşılar ve pekiştirme aşıları konusunda güncel kalın, maske takın, mesafenizi koruyun, ellerinizi yıkayın ve açık havada veya iyi havalandırılan alanlarda zaman geçirmeye çalışın.”

Aşı olmak, COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalıkları önlemek için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Ve yeni subvaryant aşının etkileri orijinal COVID-19 hastalığının etkilerine benzerken, virüsün kendisi oldukça değişti ve orijinal aşılardan kaçmakta daha iyi. Bu nedenle, Omicron suşu da dahil olmak üzere birden fazla SARS-CoV-2 suşunu da hedefleyen yeni iki değerli güçlendirici ile kendinizi güçlendirmeniz önemlidir.

Schaffner, “İnsanların yüzde 20’sinden azı bu yeni iki değerlikli güçlendirici varyantla aşılandı” diyor. “Lütfen güçlenmenize izin verin.”

Bu yeni tür endişe kaynağı mı?

Şu anda uzmanlar yeni Arcturus alt değişkenini yakından izliyorlar, ancak virüs ilk ortaya çıktığında olduğu kadar endişelenmiyorlar. Yine de temkinli olmakta fayda var.

Newman, “Panik yapmaya gerek yok,” dedi. olarak sınıflandırılan varyantları gördük. [variants under monitoring] ondan önce önemli değil. Bununla birlikte, kısıtlamaların kaldırıldığı ve önleyici tedbirlerin hafifletildiği COVID sonrası dünyamızda, sayıları izlemek ve güvenlik önlemleri konusunda daha dikkatli olmayı düşünmek için iyi bir zaman.”

Schaffner, yüksek risk grubundaysanız – 65 yaşından büyükseniz veya altta yatan bir tıbbi rahatsızlığınız varsa, hamileyseniz ve tabii ki bağışıklığınız zayıfsa – bu grupların maske takma konusunda dikkatli olmaya devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. birçok insanla kapalı mekan etkinliklerine gitme konusunda çok düşünceli olun.

OKU  Kronik ağrıyı tedavi etmek için esrar kullanan kişilerde atriyal fibrilasyon riski artabilir

Küresel bir topluluğun parçası olduğumuzu bize bir kez daha hatırlatıyor” dedi. “Orada olanlar çok çabuk buraya gelebilir. Ülkeler uyanık olmaya devam ediyor ve bu bize COVID’in pandemi aşamasını geçmiş olsak da COVID’in ortadan kalkmadığını hatırlatıyor. Eski bir kahramanım olan Yogi Berra’dan alıntı yapacak olursak: “Bitmeden bitmez.” Ekledim, daha bitmedi.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.