Oyun Haberleri

Ghostwire: Tokyo, piyasaya sürüldükten bir yıl sonra açıklanamaz bir şekilde Denuvo’yu ekledi

A spooky masked characters stands with their hands aloft in Ghostwire: Tokyo.

Ghostwire: Tokyo büyük Spider’s Thread güncellemesini aldı (yeni sekmede açılır) geçen Çarşamba, yeni bir roguelite oyun modu, ekstra yan görevler, daha fazla düşman, daha fazla beceri ve oyunun fotoğraf modunda bazı ince ayarlar ve yükseltmeler eklendi. Oh, ayrıca oyunun ilk çıkışından bir yıl sonra, açıklanamaz bir şekilde, geniş çapta hor görülen Denuvo kurcalamaya karşı koruma DRM’sini ekledi.

Denuvo’nun oyuna eklenmesi ilk olarak oyuncular tarafından fark edildi. (yeni sekmede açılır) Ghostwire’a göz kulak olmak: Oyunun yürütülebilir dosyasına 263MiB’lik bir eklemenin – boyutunu dört katına çıkararak – aslında Denuvo olduğunu teorize eden Tokyo’nun SteamDB sayfası. O zamandan beri DSOGaming tarafından yapılan testlerde onaylanmıştır. (yeni sekmede açılır).

Denuvo’nun Ghostwire uygulamasının, teknolojinin nefret ettiği türde performans düşüşlerine ve çerçeve takılmalarına neden olup olmadığını henüz görmedik. (yeni sekmede açılır), ancak entegrasyon mucizevi bir şekilde sorunsuz olsa bile bu oldukça şaşırtıcı bir hareket. Oyunun Denuvo’suz sürümleri, internetin sayısız korsanlık noktasında zaten yaygın olarak bulunuyor (ve zaten kaçınılmaz olarak kırılmayacak gibi değil).

Değişikliğin, oyunun en son Game Pass’e eklenmesiyle ortaya çıktığına dair spekülasyonlar var, bu da oyunu yeniden halkın gözüne sokacak, ancak bunun mantığını kendim gerçekten çözümleyemiyorum. Daha önce de söylediğim gibi, oyunun Denuvo içermeyen sürümleri zaten piyasada ve Game Pass’te yayınlamanın neden oyunun gerçek lansmanında gerekmeyecek bir koruma düzeyi gerektireceğini anlamıyorum.

DSOGaming, değişikliğin bir tür genişlemenin yolunu açabileceğini, yani Denuvo’nun korumak için eklendiğini öne sürüyor. O daha mantıklı olan temel oyunun kendisinden ziyade. Ancak Bethesda veya Tango Gameworks’ten oyunun geleceği hakkında bir haber alana kadar bunların hepsi spekülasyondan ibaret.

Denuvo’nun Ghostwire: Tokyo’ya eklenmesini neyin tetiklediğini sormak için Bethesda’ya ulaştım ve yanıt alırsam bu parçayı güncelleyeceğim.

OKU  AMD'nin en iyi oyun işlemcisinin bugün bu kadar ucuz olması beni şaşırtıyor

Genellikle bunun gibi hikayeler tam tersidir: Bir oyun, Denuvo DRM ile piyasaya sürülecek ve oyuncuların yakınmasına neden olacaktır, ancak oyunun satışları azaldıkça ve korsanlık, yayıncının kâr hanesi için daha az tehdit oluşturduğundan teknoloji genellikle kaldırılacaktır. Bu hafta Resident Evil Village’da tam olarak böyle oldu. (yeni sekmede açılır), oyunun ilk lansmanından neredeyse iki yıl sonra DRM yazılımını sessizce yok etti. Bu arada korsanlar, oyun çıktıktan yaklaşık bir ay sonra RE Village’ın Denuvo korumasını kırmayı başardılar.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.