Oyun Haberleri

Beyaz Rusya, ‘dostça olmayan’ ülkelerden gelen içerik için korsanlığı yasallaştırıyor

Alyaksandr Lukashenka waving a finger in the air.

3 Ocak’ta Belarus cumhurbaşkanı Alyaksandr Lukashenka yeni bir yasayı imzaladı. (yeni sekmede açılır) (Deutsche Welle aracılığıyla (yeni sekmede açılır)) ülkede korsanlığa etkin bir şekilde izin veren. Diğer şeylerin yanı sıra, “toplumun entelektüel ve manevi-ahlaki potansiyelini” geliştirmek gibi ulvi bir amaçla yasa, yabancı devletlerden “hak sahibinin izni olmaksızın” yazılım, film ve müzik “kullanılmasına” izin veriyor. “iç pazar için gerekli” görüldükleri sürece Beyaz Rusya’ya karşı düşmanca eylemler.

Bu bağlamda asliliği neyin oluşturduğu kanunun kendi metninde belirtilmemiştir. Ancak yazılım söz konusu olduğunda, Windows ve hatta belki Microsoft Office ve Adobe paketi gibi temel teknolojilerin kesim yapacağı iyi bir bahis. Ancak filmlere, müziğe ve oyunlara (muhtemelen “yazılım” başlığı altında yer alacak) gelince, Belarus’un iç pazarında herhangi bir şeyin gerçekten çok önemli bir donanım olarak kabul edilebileceğini hayal etmekte zorlanıyorum.

Yasa, son yıllarda Beyaz Rusya’ya yaptırım uygulayan sayısız ülkenin dijital medyasında tamamen ücretsiz olmasına pek izin vermiyor. (yeni sekmede açılır)ve özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği destekten sonra (yeni sekmede açılır). En azından teoride, korsan içerikten yararlanan kişiler veya kuruluşlar bunun bedelini ödemek zorunda kalacak, ancak para Belarus patent kurumu tarafından işletilen Belarus banka hesaplarına gidecek. Hak sahipleri daha sonra Belarus hükümetine ücret talebinde bulunmaları için üç yıllık bir süre sınırı alacaklar. Hak sahiplerinin süresi biterse parayı devlet alıyor.

Ancak, korsan içerik kullanan herkesin bunu yetkililere bildirmeye karar verdiği ve hükümetin hak sahiplerinin taleplerine hızlı ve samimi bir şekilde yanıt verdiği fantastik senaryoda bile, onlara ödenecek gerçek miktar Belarus Konseyi’nin takdirine bağlıdır. Bakanların Kanun ayrıca, patent otoritesinin, ilgili hak sahiplerine devretmeden önce, ele aldığı ücretin “en fazla yüzde 20’sini” kesebileceğini şart koşuyor. Bu korsan mallarla ilgili olarak Beyaz Rusya’ya resmi bir talepte bulunmak kimsenin zamanına değecek gibi görünmüyor, muhtemelen asıl mesele de bu.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi kanunun sayfalarında bir sürpriz daha saklıdır. Belarus’un ilgili hak sahiplerinden izin alıp almadığına bakılmaksızın “temel” mallar listesinden istediğini ithal etmesi artık yasal. Bunun da tuzağına düşmek için “düşmanca olmayan” bir ülkeden gelmenize bile gerek yok. Temel listede olduğu sürece her şey adil bir oyundur.

Yasa – veya en azından ana maddeleri – 31 Aralık 2024’e kadar yürürlükte kalacak. Belarus’un jeopolitik durumu o zamana kadar düzelmezse muhtemelen uzatılacağını tahmin ediyorum.

OKU  Fortnite, oyuncuları stratosfere fırlatmaya devam ettikten sonra engelleri devre dışı bırakır

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.