Oyun Haberleri

8K’yı deneme şansınız bile olmadan, işte ilk 110 inç 16K TV

8K'yı deneme şansınız bile olmadan, işte ilk 110 inç 16K TV

PC oyunları söz konusu olduğunda, 4K’nın eski 1440p’ye karşı avantajları konusunda hala makul bir tartışma var. Ama tüm bunları unutun çünkü dünyanın ilk 110 inç 16K TV’si şimdi ortaya çıktı.

Şimdilik, gerçekten satın alabileceğiniz bir şey yerine prototip bir öğe. Gerçek çözünürlük 15.360 x 8.640 pikseldir. Ve bu, bu canavarın aslında birbirine sıkışmış dört 8K piksel ızgarası veya on altı 4K ekran olduğu anlamına gelir. Veya gerçekten saçmalamak istiyorsanız saçma bir 64 1080p panel.

Üzerine başka bir çok büyük sayı koymak için, en az 132.710.400 ayrı pikselden bahsediyoruz. Elbette her piksel kırmızı, yeşil ve mavi alt piksellerden oluşur. Bu, 398.131.200 ayrı ayrı adreslenebilir alt piksel demektir. Bunu Cleartype yazı tipi yumuşatma algoritmanıza yapıştırın ve işleyin!

Tabii ki, bunun gibi bir görüntü hemen her türden neden ve nasılları ortaya çıkarır. HDTV Test’ten Vincent Teoh tarafından detaylandırıldığı üzere, ekran Los Angeles’taki Display Week 2023 şovunda gösteriliyor.

Bize, satın alabileceğiniz tamamen bitmiş ürünler yerine sadece ekranlar yapan büyük bir TV ve monitör paneli üreticisi olan BOE’den geliyor. Gösteride de bazı özellikler detaylandırıldı. 400 nit için iyi bir LCD panel, 1.200:1 kontrast oranı ve DCI-P3 gamının 99 kapsamı. Tüm bunlar, bunun canavar bir IPS tipi panel olduğunu ima ediyor.

Aynı zamanda sadece 60Hz’de çalışır, bu da saçma sapan bant genişliği gereksinimleri göz önüne alındığında büyük bir sürpriz değildir. Bundan bahsetmişken Teoh, ekranın aslında 16K’ya yükseltilmiş 8K içeriği çalıştırdığını söylüyor.

Bu, bariz ve acil bir sorunu, 16K içerik eksikliğini vurgular. Bildiğimiz kadarıyla içeriği yakalamak için gerçek bir 16K kamera yok. Dahası, bir ekranı 16K’da kullanmak büyük bir sorundur.

Ekran kraliçeleri

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü: PC’niz için mükemmel piksel paneller
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Çığlık atan hızlı ekranlar
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlük yeterli olduğunda
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K bilgisayarda oyun oynama

OKU  Nvidia, 'gezegendeki en güçlü tek yuvalı GPU'yu' duyurdu, ancak bu bir iş istasyonu kartı, bu nedenle doğal olarak 1.250 $'a mal oluyor

Olduğu gibi, bunu yapabilen tek cihaz PC’dir. DisplayPort 2.0 standardı, DSC video sıkıştırma kullanılarak 60 Hz yenileme hızıyla piksel başına 30 bit 4:4:4’te 16K desteğine sahiptir.

Yani teorik olarak, her ikisi de DisplayPort 2.1’i destekleyen bir AMD Radeon RX 7900 XT veya XTX ile bu şeyi yerel olarak sürdürebilirsiniz. Ancak oyun oynamak için 4K’lık GPU yükünün 16 katına bakıyor olacaksınız. Ve bu, mevcut herhangi bir GPU’ya ağza alınmayacak şeyler yapacaktır.

Sonunda, tüm bunlar biraz dikkat dağıtıcı. Başta söylediğimiz gibi, 4K’nın PC oyunları için hiç de akıllıca olmadığı ve Nvidia’nın 1080p oyun oynamayı hedefleyen 400 $ RTX 4060 Ti’yi piyasaya sürdüğü bir dünyada, 1080p grafik yükünün 64 katını ve bunun 16 katını oluşturan bir ekran paneli 4K çok alakalı değil.

Şöyle ifade edin: 16K’yı oynanabilir hale getirmek için kare gen ile DLSS anahtarına hafifçe vurmaktan biraz daha fazlası gerekecek. Ama bir gün, kim bilir. 4K ve onun sekiz milyon pikseli, oyunların 1024 x 768p pikselde büyük, şişman bir akvaryum balığı kasesi CRT monitörlerde oynandığı zamanlarda düşünülemezdi. Şu anda hayal etmesi ne kadar zor olursa olsun, sonunda 16K oyun muhtemelen bir şey olacak.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.