Oyun Haberleri

ABD’nin yeni ihracat yasağından sonra Çin’de artık Nvidia RTX 4090 GPU olmayacak

Nvidia RTX 4090 Founders Edition

ABD Ticaret Bakanlığı, öncelikle Çin’e sevkiyatın engellenmesine odaklanan bir dizi Nvidia GPU’ya yönelik yeni ihracat kısıtlamaları duyurdu. Tahmin edilebileceği gibi, ihracat-kaçak statüsü kazanan çiplerin listesi Nvidia AI için optimize edilmiş donanımları da içeriyor. Ancak listede ilk kez bir oyun GPU’su da yer aldı. Evet, Çin için artık GeForce RTX 4090 kartı yok.

RTX 4090 ile birlikte Nvidia’nın A100, A800, H100, H800, L40, L40S GPU’ları da gidilmeyecekler listesinde yer alıyor. Açıkçası bu sadece Çin’e özgü bir yasak değil. SEC dosyasında (Benchlife aracılığıyla) yeni kısıtlamaların “Çin ve D1, D4 ve D5 Ülke Grupları (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere ancak İsrail hariç)” için geçerli olduğu belirtiliyor.

Üstelik başvuru, otomatik ve doğrudan bir yasaklama anlamına da gelmiyor. Bunun yerine “ek lisanslama gereklilikleri” getiriyor. Teknik olarak, tüm kısıtlı Nvidia GPU’larının satışına yönelik lisanslar hala aranabilir. Ancak başvuruda ABD hükümetine “herhangi bir istisna veya lisans vereceği veya talep üzerine zamanında harekete geçeceği” konusunda herhangi bir güvence verilmediği belirtiliyor.

Yani, evet, RTX 4090’ları kırbaçlamaktan veya Nvidia’nın Çin’deki GPU’ları çıkarmasından hoşlanıyorsanız pek umut verici değil o zaman.

Nvidia’nın en üst düzey H100 çıkarım GPU’larının Çin’e ihracatı bir süredir kısıtlanıyor. Ancak bu son gelişme, kibosh’un, önemli AI kesintilerine sahip olduğu yorumlanabilecek hemen hemen her Nvidia GPU’yu Çin’e ihraç etmesini etkili bir şekilde sağlıyor. Ve ilginç olan, özellikle ABD ihracat kısıtlamalarına uymak için A100 çipinin sınırlı bir versiyonu olarak tasarlanan A800 GPU’yu bile kapsaması ilginç.

“Güncellemeler, Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni nesil sınır modeli gelişimini önemli ölçüde yavaşlatacak olan bilgi işlem gücüne erişimi kontrol etmek için özel olarak tasarlandı ve ABD’yi ve müttefiklerimizi tehdit edecek şekillerde kullanılabilir. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, “Askeri kullanımlar ve modernizasyon için kullanılabilir” dedi.

OKU  Uzaylı bir ayda uzay adamlarını kurtarmayla ilgili bu retro-fütürist platform oyunu, mükemmel bir Steam Deck oyunu olabilir.

Kendisi ayrıca, yeni kısıtlamaların Çin’in ekonomik büyümesine zarar verme niyetinde olmadığını, hiç şüphesiz Çin’in ABD’ye karşı aldığı herhangi bir misilleme ekonomik önlemine önleyici bir yanıt olduğunu vurguladı.

Bir sonraki yükseltmeniz

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Bunun Nvidia’yı nasıl etkileyeceğine gelince, şirketin yeni kısıtlamaların etkilerini küçümsemesi şaşırtıcı değil. Bir Nvidia sözcüsü, “Ürünlerimize dünya çapındaki talep göz önüne alındığında, finansal sonuçlarımız üzerinde kısa vadede anlamlı bir etki beklemiyoruz” dedi.

Bütün bunların nerede biteceği herkesin tahminidir. Şimdilik, Çin’in kendi gelişmiş silikonunu üretme kabiliyeti, ASML’dekiler gibi en yeni litografi makineleri için de geçerli olan üretim donanımı ihracat kısıtlamaları nedeniyle donduruldu.

Çin, en gelişmiş fabrikası SMIC’in şu anda 7nm ve 5nm geliştirme aşamasında olan 14nm sınıfı silikonu seri olarak ürettiğini söylüyor. Çin’in ayrıca yerel çip geliştirme ve üretimini büyük ölçüde sübvanse ettiği de yaygın olarak bildiriliyor. Dolayısıyla varsayım, bu kısıtlamaların etkisinin muhtemelen yalnızca geçici olacağı yönündedir. Sonunda Çin’in yetişeceğini düşünebilirsiniz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.